logo
دقیقه

آشنایی با ایردراپ ارزهای دیجیتال و کسب درآمد از آن

آشنایی با ایردراپ ارزهای دیجیتال و کسب درآمد از آن
19 فروردین 1403

ایردراپ ارزهای دیجیتال یک تاکتیک تبلیغاتی است که شامل توزیع سکه یا توکن در آدرس های کیف پول است. مقادیر کمی از ارز دیجیتال جدید به صورت رایگان یا در ازای انجام یک کار حداقلی مانند اشتراک گذاری پستی از شرکت صادرکننده، به اعضای فعال جامعه بلاک چین داده می شود. هدف اصلی ایردراپ ارزهای دیجیتال افزایش دید و استفاده از یک توکن یا سکه جدید است.

آشنایی با ایردراپ ارزهای دیجیتال و کسب درآمد از آن

آشنایی با ایردراپ ارزهای دیجیتال و کسب درآمد از آن

نکات کلیدی مطلب:

 • ایردراپ یک استراتژی بازاریابی است که توسط پروژه‌های ارزهای دیجیتال برای توزیع سکه‌ها یا توکن‌های رایگان در تعداد زیادی از آدرس‌های کیف پول استفاده می‌شود.
 • Airdrops برای ایجاد آگاهی و ایجاد علاقه در یک پروژه جدید ارزهای دیجیتال است.
 • Airdrops می تواند برای پاداش دادن به دارندگان سکه موجود، جذب کاربران جدید یا تشویق رفتارهای خاص در یک جامعه استفاده شود.
 • شرکت در ایردراپ معمولاً به کاربران نیاز دارد که مقدار مشخصی از توکن‌های بومی پروژه را نگه دارند یا دستورالعمل‌های خاصی را دنبال کنند.
 • Airdrops می تواند راهی موثر برای پروژه های ارزهای دیجیتال برای ایجاد یک جامعه وفادار، افزایش نقدینگی و افزایش تقاضا برای توکن های خود باشد.

ایردراپ ارزهای دیجیتال چیست؟

ایردراپ ارزهای دیجیتال یک استراتژی بازاریابی است که معمولاً توسط استارت‌آپ‌های بلاک چین برای شروع یک پروژه ارز دیجیتال استفاده می‌شود. هدف افزایش آگاهی و افزایش فعالیت معاملاتی برای این ارز پس از فهرست شدن آن در صرافی از طریق عرضه اولیه سکه (ICO) است.

ایردارپ معمولاً در وب سایت شرکت، پلتفرم های رسانه های اجتماعی و انجمن های ارزهای دیجیتال اعلام می شود. توکن ها یا سکه ها بر اساس شبکه بلاک چین یا دارایی های سکه موجود در کیف پول های خاصی توزیع می شوند.

به منظور واجد شرایط بودن برای توکن های ایرداراپ، ممکن است از گیرندگان خواسته شود که حداقل موجودی ارز دیجیتال را در کیف پول خود نگه دارند یا یک کار خاص را انجام دهند، مانند تبلیغ ارز در رسانه های اجتماعی، ارتباط با یک عضو پروژه، یا نوشتن یک پست وبلاگ.


ایردراپ های ارزهای دیجیتال از مفهوم ایردراپ های فیزیکی که با استفاده از هواپیما انجام می شود نام گذاری شده اند. در این موارد، از هواپیما برای پرتاب کردن منابع ضروری مانند سلاح، غذا یا دارو از آسمان استفاده می‌شود.


انواع ایردراپ ارزهای دیجیتال

ایردراپ استاندارد

برای شرکت در ایردراپ معمولی کریپتو، افراد باید یک آدرس کیف پول معتبر خود را به دریافت ایردراپ نشان دهند. برخی از ایردراپ ها ممکن است به اطلاعات بیشتری نیاز نداشته باشند.

ایردراپ های سنتی معمولاً یک تخصیص توکن برای هر نفر دارند و ممکن است دارای محدودیت زمانی باشند. در حالی که شرکت در این ایردراپ‌ها آسان است، اما در برابر بهره‌برداری توسط افرادی که چندین حساب ایجاد می‌کنند تا به سرعت عرضه توکن را تخلیه کنند، آسیب‌پذیر هستند و به‌دست آوردن آنها سخت‌تر می‌شود.

ایرداپ جایزه

ایرداپ جایزه ارزهای دیجیتال به کاربرانی تعلق می گیرد که وظایف خاصی را انجام می دهند، مانند تبلیغ پروژه در رسانه های اجتماعی یا ارجاع سایر کاربران. کاربران می توانند برای هر کار تکمیل شده امتیاز کسب کنند که مجموع امتیازات اندازه ایردراپ آنها را تعیین می کند.

برخی از کارها ممکن است به حداقل تعداد امتیاز برای واجد شرایط بودن در ایردراپ نیاز داشته باشند. به عنوان مثال، یک کاربر ممکن است قبل از دریافت ایردراپ، نیاز به جمع آوری 300 امتیاز با هر وظیفه 100 امتیاز داشته باشد. پاداش های ارجاع و هزینه های یاب نیز ممکن است برای استخدام کاربران جدید یا تعامل با پروژه به روش های دیگر ارائه شود.

ایردراپ هولدر

ایردراپ هولدر فرآیندی است که در آن دارندگان توکن موجود بر اساس تعداد آنها، توکن های رایگان دریافت می کنند. از آنجایی که داده‌های بلاک چین عمومی هستند، همه کاربران می‌توانند توکن‌ها و توزیع جوایز را ببینند.

بیشتر بخوانید  میکردائو (MakerDAO) چیست؟

با این حال، همه دارندگان توکن ممکن است مایل به دریافت ایردراپ نباشند. از سوی دیگر، ایردراپ های نگهدارنده به نفع کسانی است که سرمایه گذاری زیادی روی توکن دارند. برخی از ایردراپ‌ها ممکن است به حداقل موجودی توکن برای واجد شرایط بودن برای پاداش نیاز داشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است توکن‌ها را بر اساس مقدار نگهداری شده توزیع کنند.

ایردراپ انحصاری

یک ارز دیجیتال انحصاری ایردراپ، توزیع هدفمندی است که در آن افراد خاصی برای دریافت توکن بر اساس معیارهایی غیر از دارایی توکن انتخاب می شوند. این معیارها می‌توانند شامل عواملی مانند زمان سرمایه‌گذاری در یک پروژه، مقدار صرف شده برای فعالیت‌های غیر رمزی یا سطح مشارکت در یک انجمن اجتماعی باشند.

این نوع ایردراپ یک روش بسیار متمرکز برای پاداش دادن به افراد نزدیک به پروژه است و ممکن است شامل توزیع به کیف پول هایی باشد که در حال حاضر هیچ توکنی ندارند.

ایردراپ Raffle

در موارد خاصی، Raffle Airdrop ممکن است انواع مختلفی از ایردراپ را در خود جای دهد. به طور معمول، یک پروژه مقدار ایردراپ هایی را که قصد دارند توزیع کنند مشخص می کند و شرکت کنندگان را برای دریافت بلیط قرعه کشی ترغیب می کند. این بلیط را می توان با نگه داشتن توکن، جمع آوری امتیاز یا نشان دادن علاقه به دست آورد.

در بسیاری از موارد، تقاضا برای ایردراپ از عرضه ای که شرکت می خواهد توزیع کند، پیشی می گیرد. در نتیجه، قرعه کشی برگزار می شود و انتخاب تصادفی کیف پول برای دریافت ایردراپ انتخاب می شود.

انواع ایردراپ های ارزهای دیجیتال

انواع ایردراپ های ارزهای دیجیتال


فرآیند ایردراپ ارزهای دیجیتال

فرآیند انجام ایردراپ کریپتو با تعیین ضرورت میزبانی توسط پروژه یا شرکت شروع می شود. این تصمیم می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند استراتژی‌های بازاریابی، هارد فورک‌های شبکه یا تمایل به ایجاد انگیزه در سرمایه‌گذاران فعلی باشد. اولین مرحله شامل تصمیم گیری در مورد روش و معیارهای واجد شرایط بودن برای ایردراپ است.

برای ایردراپ های گسترده، مرحله بعدی راه اندازی یک کمپین عمومی است. این شامل جمع آوری اطلاعات از افراد علاقه مند است که معمولاً به آدرس های کیف پول محدود می شود، اما ممکن است شامل جمع آوری آدرس های ایمیل برای گسترش لیست تماس شرکت نیز باشد.

روش دیگر، برخی از ایردراپ‌ها ممکن است از روش عکس فوری استفاده کنند، که در آن معیار خاصی با ثبت لحظه‌ای در زمان مشخص می‌شود. به عنوان مثال، ممکن است از نیمه شب 31 دسامبر، یک عکس فوری برای شناسایی تمام آدرس هایی که حداقل 1000 توکن دارند، گرفته شود.

تراکنش های انجام شده پس از عکس فوری بر نتیجه ایردراپ تأثیری نخواهد داشت و منجر به نوسانات قیمت سکه یا توکن در پاسخ به زمان گرفتن عکس های فوری می شود.

پس از انتخاب گیرندگان برای ایردراپ، فرآیند توزیع معمولاً با استفاده از قراردادهای هوشمند انجام می شود. این شرکت ممکن است استفاده از کیف پول خزانه داری خود را برای توزیع انتخاب کند و معمولا بلوک تراکنش را برای نشان دادن عادلانه بودن airdrop عمومی می کند. این تراکنش حرکت airdrop را از کیف پول شرکت به گیرندگان نمایش می دهد.

دریافت کنندگان ایردراپ معمولاً سکه ها یا توکن ها را مستقیماً بدون نیاز به پذیرش فعالانه دریافت می کنند. با این حال، برخی از گیرندگان ممکن است نیاز داشته باشند که توکن یا سکه را به همراه آدرس آن به کیف پول خود اضافه کنند تا به طور دقیق موجودی کیف پول خود را برای آن توکن خاص منعکس کنند.

ایردراپ ارزهای دیجیتال

ایردراپ ارزهای دیجیتال


ایردراپ های کلاهبرداری

ایردراپ های ارزهای دیجیتال قانونی، هرگز نیاز به سرمایه گذاری در ارز ندارند و فقط برای اهداف تبلیغاتی هستند. از سوی دیگر، برخی از کلاهبرداری ها شامل ارسال مقادیر کمی بیت کوین یا سایر ارزهای رمزنگاری شده برای گیرندگان غیرقابل شک است که به عنوان کلاهبرداری گرد و غبار شناخته می شود.

بسیاری از کلاهبرداری‌های ایردراپ از روش هدایت سرمایه‌گذاران برای اتصال کیف پول خود به یک وب‌سایت فیشینگ برای ایردراپ خود هستند. اغلب از کاربران خواسته می شود که کیف پول خود را با استفاده از کیف پول های معروف مانند MetaMask، Trust Wallet یا Oasis متصل کنند. هنگامی که کاربر کلیدها یا عبارات مخفی خود را ارائه می دهد، کلاهبرداری انجام می شود.

بیشتر بخوانید  چگونه بیت کوین را در دوره هاوینگ ترید کنیم؟

در برخی موارد، کلاهبرداری های ایردراپ، فعالان بازار را به سرمایه گذاری در یک اوراق بهادار خاص تحت وعده دروغین دریافت کالای متفاوت از طریق ایردراپ فریب می دهد.

به عنوان مثال، یک پروژه ممکن است ادعا کند که نگه داشتن NFT های خاص منجر به یک ایردراپ نادر خواهد شد. در حالی که ایردراپ ممکن است واقعی باشد، صاحبان پروژه ممکن است به صورت فیک فعالیت بازار NFT را افزایش داده باشند تا محصولات خود را با قیمت بالاتری بفروشند.


نحوه جلوگیری از کلاهبرداری های ایردراپ

توصیه می‌شود که کاربران نسبت به سپرده‌های غیرمنتظره در کیف پول‌های رمزنگاری خود هوشیار باشند و هنگام سرمایه‌گذاری، از پروژه‌ها احتیاط کنند. یک توصیه رایج در جامعه ارزهای دیجیتال این است که قبل از هر تصمیمی، تحقیقات کاملی انجام دهید.

علاقه مندان به ارزهای دیجیتال باید از اتصال به وب سایت های غیر معروف اجتناب کنند و باید بررسی کنند که هر لینک خارجی که روی آن کلیک می کنند مستقیماً از پروژه است. همچنین می‌توانید سایت‌هایی را که اغلب بازدید می‌کنید نشانه‌گذاری کنید تا مطمئن شوید که به پلتفرم صحیح دسترسی دارند.

شرکت ها اغلب از طریق کانال های عمومی ایردراپ و تبلیغات را اعلام می کنند. کاربران باید پروژه های خود را در رسانه های اجتماعی، انجمن ها یا Discord دنبال کنند تا از رویدادهای آینده مطلع شوند.

توجه به این نکته مهم است که افراد کلاهبردار ممکن است سعی کنند پروفایل های رسانه های اجتماعی پروژه را تکرار کنند، بنابراین کاربران باید هنگام تعامل با سیستم عامل های آنلاین مراقب و محتاط باشند.

برای جلوگیری از مرتبط شدن ایردراپ با سرمایه گذاری های اصلی شما، ممکن است بخواهید یک کیف پول مجزا را صرفاً برای ایردراپ ها در نظر بگیرید.

هنگامی که توکن ها را دریافت کردید، می توانید آنها را به کیف پول های جداگانه منتقل کنید. در حالی که ممکن است این یک شکل معمولی از تنوع نباشد، توزیع دارایی های رمزنگاری شما در کیف پول های مختلف می تواند به کاهش ریسک کلی کمک کند.


مزایا و معایب ایردراپ ارزهای دیجیتال

مزایای ایردارپ‌های ارزهای دیجیتال:

 • در دنیای رقابتی استارت‌آپ‌های ارزهای دیجیتال، از airdrops برای متمایز شدن از دیگران استفاده می‌شود.
 • برخی از کسب‌وکارهای متخصص در ایردراپ‌های کریپتو، هشدارها، خدمات فهرست‌بندی و خدمات بازاریابی را ارائه می‌دهند.
 • هم کسب و کارهای معتبر و هم نامعتبر در این زمینه وجود دارد.
 • به گفته مایکل جی کیسی، استراتژی بازاریابی برای موفقیت یک ارز دیجیتال بسیار مهم است.
 • یک ارز دیجیتال برای موفقیت باید به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گیرد، که نیاز به تلاش برای تشویق استفاده گسترده دارد.
 • برخی از ایردراپ‌های ارزهای دیجیتال به مشتریان وفادار پاداش می‌دهند و توکن‌ها را به طور گسترده بین دارندگان به شیوه‌ای منحصربفرد توزیع می‌کنند.
 • به پذیرندگان اولیه یا افراد درگیر با سهام در پروژه پاداش می دهد.
 • آگاهی از پروژه را از طریق جنبه بازاریابی ایردراپ افزایش می دهد.
 • استفاده و پذیرش توکن تازه صادر شده را ترویج می کند.
 • توکن ها را به گونه ای بین دارندگان توزیع می کند که ممکن است به طور طبیعی در بازار آزاد رخ ندهد.

معایب ایردارپ‌های ارزهای دیجیتال:

 • نگرانی‌های مربوط به امنیت شبکه: برخی از ایردراپ‌ها ممکن است از کاربران بخواهند که کیف پول خود را به وب‌سایت‌های مشکوک متصل کنند که این امر خطرات بالقوه‌ای مانند سرقت کلید یا رمز عبور را به همراه دارد.
 • نگرانی‌های مربوط به مشروعیت: برخی از ایردراپ‌ها ممکن است پروژه‌های قانونی نباشند و ممکن است هدفشان کلاهبرداری از ذینفعان از طریق ترغیب آنها به خرید توکن‌های بیشتر باشد، و تنها با پایین آوردن قیمت توکن، سرمایه‌گذاران را به سمت خود بکشاند.
 • کیفیت پروژه‌ها: ایردراپ‌ها ممکن است توسط برخی پروژه‌های با کیفیت پایین در نظر گرفته شوند، زیرا آنها به جای ماینرها یا سایر مشارکت‌کنندگان شبکه، بر پاداش دادن به مشارکت‌کنندگان غیرسنگین تمرکز دارند.
 • کمبود نقدینگی: اگر ایردراپ‌ها نتوانند در صرافی‌ها معامله شوند، ممکن است بی‌ارزش شوند و به‌طور بالقوه توکن‌های رایگان را علی‌رغم ادعای ارزش بالا بی‌ارزش کنند.
 • تهدیدات امنیتی: دارندگان کیف پول ممکن است نیاز داشته باشند که کیف پول ها را به سایت های مشکوک برای ادعاهای airdrop متصل کنند.
 • طرح های پمپ و تخلیه امکان پذیر است.
 • برخی از سرمایه گذاران ممکن است با روش های توزیع توکن منصرف شوند.
 • توکن ها ممکن است بدون نقدینگی در صرافی بی ارزش باشند.
ایردراپ

ایردراپ


ایردراپ های ارزهای دیجیتال در مقابل عرضه اولیه سکه (ICO)

ایردراپ ارزهای دیجیتال و عرضه اولیه سکه ممکن است مشابه به نظر برسند، زیرا هر دو در ابتدای پروژه اتفاق می‌افتند و هدفشان توزیع سکه یا توکن است. با این حال، تفاوت های کلیدی بین این دو وجود دارد.

بیشتر بخوانید  معروف ترین کلاهبرداری های ارزهای دیجیتال در سال 2023

ایردارپ معمولاً نیازی به سرمایه گذاری ندارد، در حالی که ICO ها اغلب شامل معامله ای می شوند که در آن سرمایه گذاران توکن یا سکه خریداری می کنند.

ICO ها ممکن است این توکن ها را با تخفیف برای تشویق سرمایه گذاری ارائه دهند، در حالی که ایردراپ ها به صورت رایگان ارائه می شود. ICO ها معمولاً به سمت سرمایه گذاران خطرپذیر هدف قرار می گیرند، در حالی که هدف ایردراپ ها جذب کاربران کوچکتر و افزایش آگاهی در مورد پروژه است.

به طور کلی، ICOها سرمایه‌گذاران بزرگ‌تری را هدف قرار می‌دهند که به دنبال سرمایه‌گذاری در یک پروژه هستند، در حالی که ایردراپ ها کاربران کوچک‌تری را هدف قرار می‌دهد تا آنها را با ارز دیجیتال درگیر کنند. با وجود جمعیت‌شناسی متفاوت، هدف هر دو استراتژی توزیع سکه یا توکن برای موفقیت پروژه است.


نمونه های دنیای واقعی

Gas DAO در اواخر سال 2021 ایجاد شد تا توکن ها را بین کاربرانی که مبلغ مشخصی را به عنوان هزینه گس اتریوم پرداخت کرده بودند توزیع کند. مالکیت DAO به بزرگترین کاربران اتریوم مرتبط بود و 55 درصد از توکن های Gas DAO به 634429 کیف پول واجد شرایط داده شد.

نمونه ای دیگر اینکه تا پایان سال 2021، OpenDao توکن‌هایی را بین دارندگان NFT بر اساس فعالیت تجاری آنها در OpenSea توزیع کرد. مالکیت توکن‌های OpenDao به مالکیت NFT گره خورده و ساختاری را ایجاد می‌کند که توسط کلکسیونرهای اختصاصی هدایت می‌شود. اوپن دائو به بیش از 250 میلیون دلار رسید، اما در سپتامبر 2022، ارزش بازار به کمتر از 11 میلیون دلار کاهش یافت.


سوالات متداول

ایردراپ ارز دیجیتال چیست؟

ایردراپ ارز دیجیتال به توزیع سکه یا توکن رایگان برای دارندگان یک ارز دیجیتال خاص اشاره دارد. این امر می تواند به عنوان یک استراتژی بازاریابی برای افزایش آگاهی و پذیرش یک پروژه ارز دیجیتال جدید استفاده شود.

ایردراپ چگونه کار می کند؟

در طول ایردراپ، توسعه‌دهندگان ارزهای دیجیتال سکه‌ها یا توکن‌های رایگان را بین دارندگان فعلی یک ارز دیجیتال خاص توزیع می‌کنند. این معمولاً از طریق یک عکس فوری از بلاک چین در یک زمان خاص انجام می‌شود و سکه‌ها یا توکن‌های جدید در تمام آدرس‌هایی که مقدار مشخصی از ارز دیجیتال اصلی را در خود جای داده‌اند، توزیع می‌شود.

مزایای شرکت در ایردراپ چیست؟

شرکت در ایردراپ می‌تواند به دارندگان یک ارز دیجیتال سکه‌ها یا توکن‌های رایگان ارائه کند که به طور بالقوه می‌توانند در آینده ارزش داشته باشند. علاوه بر این، ایردراپ می‌تواند به افزایش آگاهی و پذیرش یک پروژه ارز دیجیتال جدید کمک کند و به طور بالقوه منجر به افزایش اثرات و ارزش شبکه برای شرکت‌کنندگان شود.

آیا شرکت در ایردراپ ریسک دارد؟

برخی از ریسک های مرتبط با شرکت در ایردراپ وجود دارد، مانند احتمال کلاهبرداری که به عنوان پروژه های قانونی برای توزیع سکه های رایگان ظاهر می شوند. علاوه بر این، ارزش سکه‌ها یا توکن‌های ریخته‌شده ممکن است قابل توجه نباشد یا در طول زمان بی‌ارزش شوند. شرکت کنندگان باید همیشه تحقیقات کاملی انجام دهند و هنگام شرکت در ایردراپ احتیاط کنند.


خلاصه

ایردراپ در دنیای ارزهای دیجیتال روشی است که توسط شرکت ها و پروژه ها برای تبلیغ توکن یا سکه خود و افزایش نقدینگی آن با توزیع آن در کیف پول های متعدد استفاده می شود. در حالی که ایردراپ ها را می توان نوعی پول رایگان دانست، اما خطراتی را نیز به همراه دارد، به ویژه در قالب کلاهبرداری های احتمالی.

توجه به این نکته مهم است که سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال و ICO ها یک تلاش بسیار سوداگرانه و پرخطر است. اطلاعات ارائه شده در این مقاله توصیه ای برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال یا ICO نیست، زیرا شرایط فردی متفاوت است و قبل از تصمیم گیری مالی، مشاوره با یک متخصص توصیه می شود.

امتیاز دهید

15 − 8 =