logo
دقیقه

آشنایی با روش های تشخیص طلای اصل از بدل

آشنایی با روش های تشخیص طلای اصل از بدل
21 آبان 1402

رشد بازار طلا در سال های اخیر، باعث شده است جعل و تولید طلای بدون اصالت و بدل افزایش یابد. به همین دلیل، شناسایی طلای با اصالت در بازار از اهمیت بسیاری برخوردار است. روش های تشخیص طلای اصل متنوع هستند و شامل استفاده از مواد شیمیایی، دستگاه های الکترونیکی، بررسی رنگ و وزن و غیره می باشند. در این مقاله به موضوع آشنایی با روش های تشخیص طلای اصل از بدل می پردازیم. در ادامه این مقاله از آموزش سرمایه گذاری در طلا با بررسی و معرفی این روش ها آشنا می شویم.

با استفاده از روش های تشخیص طلا، در دام کلاهبرداران طلا نیفتید!

موضوع تشخیص طلا به دلیل ارزش بالای آن، از جمله موضوعاتی است که مورد توجه کلاهبرداران همیشه بوده است. به همین دلیل بررسی روش های تشخیص طلا برای افرادی که به دنبال خرید و فروش طلا هستند، بسیار مهم است. اما اینجا نکته مهمی وجود دارد که ممکن است آگاهی از آن باعث جلوگیری از افتادن به دام کلاهبرداران طلا شود. این نکته این است که روش های تشخیص طلا همانند همه روش های علمی و فنی دارای محدودیت هایی هستند و باید با دقت و با مشورت افراد متخصص استفاده شوند تا از افتادن به دام کلاهبرداران طلا جلوگیری شود.

علائم و نشانه های طلای اصل از روی ظاهر

آشنایی با علائم و نشانه های طلای اصل از روی ظاهر

علائم و نشانه های طلای اصل از روی ظاهر

علایم و نشانه های طلای اصل، به همان شیوه که اسمشان نشان می دهد، معیاری هستند که ما را به سمت تشخیص یک جواهر طلای اصلی هدایت می کنند. این علایم و نشانه ها شامل برخی ویژگی هایی مانند رنگ، وزن، براقیت، سختی، تمیزی و صافی سطح، محتویات آلیاژ طلا، نشانگرهای قیمتی، نشانه ها و علایم سازنده جواهر می شوند. درک این علایم و نشانه ها برای خریداران، فروشندگان و تمام علاقه مندان به جواهرات مربوط به طلا بسیار مهم است به همین دلیل این مبحث یکی از مهم ترین اصول در تشخیص طلاهای اصلی محسوب می شود.

بیشتر بخوانید  صندوق طلا بهتر است یا سکه؟

انواع روش های تشخیص طلای اصل از بدل

تشخیص طلا اصل از بدل یکی از مسائل مهمی است که در بازار طلا و جواهرات بسیار مطرح می باشد. برای تشخیص طلای اصل از بدل، از روش های مختلفی استفاده می شود که این روش ها می توانند شامل تست های شیمیایی، تست های الکتریکی، آنالیز ریزساختاری و تست های نوری و وزنی باشند. هر یک از این روش های تشخیص طلای اصل از بدل دارای مزایا و معایب خاصی است که باید با توجه به شرایط مورد نظر، انتخاب شود. به طور کلی، انتخاب روش مناسب برای تشخیص طلای اصل از بدل، نیازمند داشتن دانش کافی در زمینه شیمی، فیزیک و ریاضیات است. در ادامه با برخی از این روش ها آشنا می شویم.

تشخیص طلای اصل از روی کد طلا

یک سری اعداد روی طلا حک شده است که نشان دهنده ارزش و میزان طلای خالص به کار رفته در آن می باشد. این اعداد در واقع به عنوان شناسنامه ی طلا به حساب می آیند. هر طلای ساخته شده باید دارای یک کد به همراه یکسری حروف باشد. اگر هر مصنوع طلا دارای این اعداد و حروف نباشد، به اصل بودن آن باید شک کرد. در ادامه با این اعداد آشنا می شویم.

کد مصنوعات طلا: 375،500،583،585،750،916،958،999

کد مصنوعات نقره: 800،830،875،925،960،999

کد مصنوعات پلاتین: 850،900،950،999

برای مثال اگر روی یک طلا عدد 585 حک شده باشد، یعنی طلای به کار رفته در آن 58.5 درصد می باشد.

تشخیص طلا از روی رنگ

تشخیص طلا از روی رنگ یکی از روش های مهم برای تشخیص اصالت طلا است. طلا اصلی دارای رنگ و درخشش خاصی است که با استفاده از تجربه و دانش متخصصان قابل تشخیص است. همچنین، از تجهیزات و مواد شیمیایی مخصوص برای تشخیص رنگ و خالص بودن طلا استفاده می شود. این روش ها به فروشندگان و خریداران کمک می کند تا از اصالت و کیفیت طلا اطمینان پیدا کنند. همچنین طلای اصیل به هیچ عنوان تغییر رنگ نمی دهد و طلای بدل بعد از مدتی سیاه می شود.

بیشتر بخوانید  چرا نباید طلا آب شده خرید؟

تشخیص طلای اصل با خاصیت آهنربایی

در این روش با استفاده از آهن ربا می توانید طلای اصل را از طلای بدل تشخیص دهید. هرچند این روش آنچنان معتبر نمی باشد و در یک سری موارد با توجه به اینکه بعضی از مصنوعات طلا از آلیاژ ساخته شده است، به آهن ربا می چسبد. اما در حالت کلی طلای با درصد بالا و خالص و همچنین نقره به آهن ربا نمی چسبند.

تشخیص طلای اصل با آب

تشخیص طلای اصل با آب چگونه می باشد؟

تشخیص طلای اصل با آب

در این روش با توجه به چگالی و وزن طلای اصل، اگر یک لیوان آب را پر کنید و یک طلای اصل را در آن بیاندازید، آن قطعه ته نشین می شود؛ اما در مورد طلای بدل در صورت انداختن آن در آب، طلای بدل روی آب می ماند و ته نشین نمی شود.

تشخیص اصل بودن طلا با اسید نیتریک (تیزآب)

تشخیص اصل بودن طلا با استفاده از اسید نیتریک یا تیزآب، یکی از روش های شناسایی و تشخیص طلا است. این روش بر اساس واکنش اسید نیتریک با طلا و تشکیل نیترات طلا می باشد. طلا یکی از فلزاتی است که قابلیت تغییر رنگ با رفتار در مقابل اسید را دارد. با قرار دادن قطراتی از اسید نیتریک بر روی سطح طلا، اصالت کالا اعلام می شود.

رفتار اصلی طلا با اسید نیتریک، تولید یون نیترات طلا است که رنگ آن قرمز تیره می باشد. اگر در این حالت طلا با این محلول واکنش نشان ندهد، طلای شما اصل می باشد. اما در صورتی که واکنش دهد و رنگ آن قهوه ای یا سبز شود، طلای مورد آزمایش بدل می باشد.

بیشتر بخوانید  صندوق های سرمایه گذاری طلا

تشخیص اصل بودن طلا با سنگ محک

یکی دیگر از روش های تشخیص اصل بودن طلا، استفاده از سنگ محک است. این سنگ به طور معمول از یک ماده سخت تهیه می شود و با قرار دادن طلا روی آن و اعمال فشار، خطوط و خطوط روی سطح طلا ایجاد می شود. سپس با استفاده از اسیدهای عیار شده عیار طلا را تشخیص می دهند. استفاده از سنگ محک یک روش ساده و موثر برای تشخیص اصل بودن طلا است که توسط فروشندگان و خریداران به عنوان یک راهنمای مفید استفاده می شود.

نتیجه گیری آشنایی با روش های تشخیص طلای اصل از بدل

در این مقاله به موضوع آشنایی با روش های تشخیص طلای اصل از بدل پرداختیم. در ادامه به این نتیجه رسیدیم که تشخیص طلا اصل از تقلبی بودن آن، برای صنعت طلا و جواهرسازی بسیار مهم است. برخی از روش های اصلی برای تشخیص طلا از بدل، شامل آنالیز وزن ورقه، آنالیز ترکیب شیمیایی، تحلیل ساختار داخلی، استفاده از دستگاه های الکترونیکی و قیمت گذاری با توجه به وزن و عیار آن می باشد.

هرکدام از این روش ها برای تشخیص طلا اصل از بدل، فواید و معایب خود را دارند. برای جلوگیری از خرید و فروش طلا جعلی، بهترین راه این است که از فروشگاه ها و فروشندگان معتبر و با سابقه خرید کنید و از روش های تشخیص طلا اصل از بدل استفاده کنید. برای سرمایه گذاری در سکه، طلا و آموزش سرمایه گذاری در ارز دیجیتال می توانید با تیم ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول آشنایی با روش های تشخیص طلای اصل از بدل

  1. چرا دانستن روش های تشخیص طلای اصل حائز اهمیت می باشد؟
    زیرا با دانستن این روشهای معمول تشخیص طلای اصل از بدل، می توانید جلوی کلاهبرداری در این حوزه را بگیرید.
  2. برخی از راه های تشخیص طلای اصل از بدل کدام اند؟
    راه های تشخیص از قبیل استفاده از آب، کدهای حک شده روی طلا، استفاده از تیز آب سلطانی و غیره، از راه های تشخیص طلای اصل می باشند.
  3. چطور می توان از آب برای تشخیص طلای اصل از بدل استفاده کرد؟
    زمانی که طلای اصل را در آب بیندازید، آن ته نشین می شود ولی طلای بدل روی آب شناور می ماند.
5/5 - (2 امتیاز)

شانزده − 15 =