logo
دقیقه

آیا روی سکه سرمایه گذاری کنیم؟

آیا روی سکه سرمایه گذاری کنیم؟
27 آذر 1402

سکه طلا یکی از عناصر اصلی سرمایه گذاری در گذشته بوده، که تا کنون جایگاه خود را به عنوان گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری حفظ کرده است؛ به طوری که امروزه انواع و اقسام مختلفی از سکه طلا در بازار موجود است؛ ولی با توجه به راه های مختلفی که برای سرمایه گذاری وجود دارد، ممکن است دچار تردید شوید و با خود بگویید: آیا بازار سکه جای مناسبی برای سرمایه گذاری است؟ آیا روی سکه سرمایه گذاری کنیم؟ در ادامه مزایا و معایب خرید سکه، به عنوان سرمایه گذاری یا پس انداز را توضیح داده، و به شما کمک میکنیم تا تصمیم گیری راحت تر و بهتری داشته باشید.

 

آیا روی سکه سرمایه گذاری کنیم؟(مزایا و معایب سرمایه گذاری در بازار سکه)

سرمایه گذاری در هر زمینه ای مزایا ومعایبی داشته و با سرمایه گذاری در هرزمینه ای، خطرات احتمالی برای سرمایه ما وجود دارد؛ که با آگاهی نسبت به آنها میتوان تا حدودی از آنها پیشگیری کرده و آینده قابل پیشبینی تری را برای سرمایه خود رقم بزنیم. در ادامه به مزایا و معایب سرمایه گذاری در بازار سکه میپردازیم.

مزایای سرمایه گذاری در بازار سکه

سرمایه گذاری در سکه همانند آموزش سرمایه گذاری در ارز دیجیتال، مزایایی دارد. از مزایای سرمایه گذاری در بازار سکه میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • خرید و فروش راحت و امکان آزاد شدن سرمایه در کمترین زمان ممکن
 • نوسانات کم در طولانی مدت و احتمال پایین ضررکردن و از بین رفتن سرمایه
 • عدم پرداخت مالیات و سرمایه گذاری نسبتا ایمن، بدون اطلاع دولت یا اشخاص از آن
 • حفظ ارزش اصلی سرمایه شما در طولانی مدت
مزایا خرید سکه برای سرمایه گذاری

مزایا خرید سکه برای سرمایه گذاری

معایب سرمایه گذاری در بازار سکه

خوشبختانه سرمایه گذاری در سکه از جمله سرمایه گذاری هایی است، که مزایای بیشتری نسبت به معایب خود دارد؛ ولی ما در ادامه معایب این سرمایه گذاری را برای شما شرح داده، تا با آگاهی کامل اقدام به خرید کنید. موارد زیر از جمله معایب سرمایه گذاری دربازار سکه هستند:

 • بعد از اینکه مدت زیادی از خرید و سرمایه گذاری شما گذشته باشد، سکه های شما قدیمی محسوب شده و با توجه به این که متقاضیان خرید همیشه به دنبال سکه های طرح جدید هستند امکان دارد سکه های شما با قیمت پایین تری به فروش برسند.
بیشتر بخوانید  بهترین سرمایه گذاری با پول کم در ایران

 

 • قیمت سکه با نوسانات زیادی همراه بوده و تحت تاثیر اخبار و رخداد های مختلف با تغییراتی همراه است که این امر سبب میشود تا برای سرمایه گذاری خیلی کوتاه مدت گزینه مناسبی نباشد.

 

 

 • ممکن است شرایط نگهداری فیزیکی آن شما را دچار مشکل کرده و در مواردی شما را ضررمند کند.
سرمایه گذاری روی سکه چه معایبی دارد؟

سرمایه گذاری روی سکه چه معایبی دارد؟

انواع سکه طلا

انواع سکه طلا عبارتند از:

 • سکه امامی، که جدید ترین ضرب سکه است و در بازار تقاضای زیادی دارد.
 • سکه تمام بهارآزادی، که برای خرید در تعداد بالا مناسب تر و به صرفه تر است.
 • ربع سکه بهار آزادی، که به دلیل قیمت پایین تر تقاضای بیشتری برای خرید آن نسبت به سایر سکه های بها آزادی در بازار وجود دارد.
 • سکه گرمی، که به دلیل وزن پایین حباب بیشتری نسبت به ساید سکه های طلا داشته و خرید آن در تعداد بالا به صرفه نمی باشد.

نکات خرید سکه طلا

 • به دلیل بازارفروش بهتر برای سکه های جدید، سعی کنید حدالامکان جدید ترین طرح سکه را خریداری کنید (سکه های ضرب شده از سال 86 به بعد).
 • سکه های وکیوم شده بخرید. هرچند که سکه وکیوم شده و سکه بدون وکیوم از لحاظ قیمت و ارزش، تفاوتی باهم ندارند؛ ولی زمان خرید با توجه به برچسب هلوگرام و اسم و آدرس مغازه که روی کارت وکیوم شده با سکه قرار دارد، به شما اطمینان میدهد که سکه خریداری شده اصل است؛ چرا که سکه فاکتور خرید نداشته و امکان کلاه برداری در خرید و فروش آن بالا است. درهنگام خرید، از سلامت وکیوم و عدم باد کرده گی آن اطمینان حاصل کنید.
 • از خرید سکه های غیر رایج در بازار اجتناب کنید؛ چرا که آینده مشخصی نداشته و به راحتی نقد نمیشوند.
 • سعی کنید حتما از مراکز معتبر و شناخته شده خرید کنید.
نکات مهم برای سرمایه گذاری در سکه

نکات مهم برای سرمایه گذاری در سکه

سخن پایانی درباره سرمایه گذاری در بازار سکه

در این مقاله مزایا و معایب سرمایه گذاری در بازار طلا، انواع سکه های طلا، نکات مهم در خرید سکه و ورود به این بازار را توضیح دادیم تا با اگاهی کامل سرمایه خود را به وارد این بازار کنید اما توجه داشته باشید که خرید سکه تنها یک پس انداز است و به عبارت دیگر شما فقط سرمایه خود را منجمد میکنید . بهترین کار برای سرمایه گذاری جریان داشتن سرمایه شما در بازاری نسبتا مطمئن است. برای آموزش سرمایه گذاری در طلا می توانید به مجموعه مستر سرمایه اعتماد کنید.

بیشتر بخوانید  پر سودترین ارز دیجیتال ساعتی

سوالات متداول درباره سرمایه در بازار سکه

 1. آیا وکیوم داشتن یا نداشتن سکه ها تاثیری در ارزش آنها دارد؟
  ویکیوم بودن سکه ها تنها نشانه اعتبار و باعث اطمینان خریداران است و تاثیری در ارزش سکه ندارد.
 2. کدام نوع از انواع سکه طلا مناسب برای سرمایه گذاری با میزان زیاد در طولانی مدت است؟
  سکه بهار آزادی، به دلیل ارزش و وزن بیشتر نسبت به سایر سکه های طلا و حباب کمتر، برای سرمایه گذاری زیاد در طولانی مدت مناسبت تر از دیگر سکه های طلا است.
 3. کدام نوع از انواع سکه های طلا در بازار متقاضی بیشتری دارد؟
  سکه امامی به دلیل جدید تر بودن نسبت به سایر، و ربع سکه بهارآزادی به دلیل قیمت مناسب تر، دارای متقاضی بیشتری در بازار هستند.
5/5 - (1 امتیاز)

13 − یک =