logo
دقیقه

آیا سرمایه گذاری در ارز دیجیتال قانونی است؟

آیا سرمایه گذاری در ارز دیجیتال قانونی است؟
2 مرداد 1402

امروزه سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال بسیار پر طرفدار است. سرمایه گذاری در این بازار می‌تواند سود قابل توجهی را برای سرمایه گذاران به ارمغان بیاورد. اما به شرطی که سرمایه گذاران از شرایط بازار آگاه باشند و روش‌های تحلیل بازار را به خوبی فرا گیرند. بسیاری از افراد، از کارشناسان و مشاوران ما می‌پرسند، آیا سرمایه گذاری در ارز دیجیتال قانونی است؟ چه قوانینی برای این سرمایه گذاری وجود دارد؟! در این مقاله قصد داریم به بررسی سرمایه گذاری در ارز دیجیتال و قانونی بودن آن بپردازیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب با ما همراه بوده و می توانید با  آموزش سرمایه گذاری در ارز دیجیتال در این بازار موفق شوید.

سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال

سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال

آیا سرمایه گذاری در ارز دیجیتال قانونی است؟

سرمایه گذاری در ارز دیجیتال، در ایران بلامانع است. در واقع امروزه خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران همچنان به صورت کاملا رسمی قانونی نیست. اما معاملات آن در کشور هم جرم محسوب نمی‌شود و افراد می‌توانند در این بازار فعالیت داشته باشند. قانون ارز دیجیتال در ایران مسیر پر فراز و نشیبی را گذرانده است که امروزه بسیاری از افراد می‌توانند در این بازار به فعالیت بپردازند. در سال‌های گذشته (2018)، کشور عزیزمان ایران تجارت ارزهای دیجیتال را به دلیل نگرانی برای پول شویی و مواردی از این قبیل، ممنوع اعلام کرد. بدین ترتیب تمامی
موسسات مانند بانک‌ها و صرافی‌ها از کارکردن با ارزهای دیجیتال یا تبلیغ این ارزها منع گشتند. اما در سال 2019 دولت پس از آنکه از ارزهای دیجیتال مطمئن شد، قوانین ممنوعیت آن را لغو کرد. قوانین مربوط به ارز دیجیتال پس از سال 2019 کمی تغییر کرد و تجارت در این زمینه بلا مانع اعلام شد. اما با این وجود استفاده از رمز ارزها به عنوان یک سیستم پرداخت همچنان ممنوع است. در سال 2020 قوانین مربوط به ارزهای دیجیتال کمی تغییر کرد،
زیرا بورس ایران در حال سقوط بود و قیمت رمز ارزها در حال افزایش! در این راستا بسیاری از افراد قصد سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال را داشتند. اما این قوانین بیشتر برای ماینرها بود! زیرا ماینرها انرژی بسیاری را مصرف می‌کردند و به همین دلیل دولت ایران استفاده از ماینر را ممنوع اعلام کرد.

بیشتر بخوانید  شاخص ترس و طمع در ارزهای دیجیتال چیست؟

سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال

برای پاسخ به سوال آیا سرمایه گذاری در ارز دیجیتال قانونی است؟ اینطور باید خاطر نشان کرد که بازار ارزهای دیجیتال امروزه به یک بازار محبوب، مناسب و سودده برای سرمایه گذاری تبدیل شده است. بسیاری از مردم دنیا در این بازار فعالیت کرده و درآمد مناسبی را از آن کسب می‌نمایند. در ایران نیز چند سالی است که سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال رایج شده و بسیاری از افراد در این بازار کسب درآمد می‌کنند. برای آنکه بتوانید در بازار ارز دیجیتال فعالیت داشته باشید باید این بازار را به خوبی بشناسید و تحلیل بازار را یاد بگیرید! حتی اگر تحلیل بازار را به درستی نمی‌شناسید، بهتر است از کانال‌های معتبر در این زمینه، سیگنال‌های خرید و فروش را بگیرید (البته سیگنال‌ها همیشه درست نیست، اما تا حدی می‌تواند از ضرردهی شما جلوگیری نماید)

قوانین ارز دیجیتال در ایران

قوانین ارز دیجیتال در ایران

قوانین ارز دیجیتال در ایران

برای پاسخ به سوال آیا سرمایه گذاری در ارز دیجیتال قانونی است؟ بهتر است این طور گفت که برای فعالیت در ارزهای دیجیتال قوانین خاصی در ایران وجود دارد که در زیر به شرح این قوانین می‌پردازیم:

 •  فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال و خرید و فروش این رمز ارزها ممنوعیتی ندارد.
 • استفاده از رمز ارزها برای پرداخت ممنوع است (یعنی به ازای خرید محصول یا خدمت، باید از پول رایج ایران استفاده شود نه ارزهای دیجیتال)
 • صرافی‌ها باید قوانین مربوط به ارزهای دیجیتال را رعایت کرده و از ارزهای رمزنگاری شده برای خرید و فروش استفاده کنند.
 • توسعه کیف پول دیجیتال با در نظرگرفتن مقررات بخش کیف پول رمز ارزی، برای اشخاص حقیقی و حقوقی بلامانع است.
بیشتر بخوانید  چگونه در بازار ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟

به صورت کلی بر اساس قوانین وضع شده توسط دولت ایران، خرید و فروش ارزهای دیجیتال در ایران بلا مانع بوده و هیچ‌گونه مجازاتی ندارد. بعلاوه در صورت کلاهبرداری یا هک شدن رمز ارزها نیز می‌توان به مراجعه قضایی مراجعه کرده و شکایت کنید!

قوانین مربوط به صرافی‌های ارز دیجیتال در ایران

قوانین مربوط به صرافی‌های ارز دیجیتال در ایران

قوانین مربوط به صرافی‌های ارز دیجیتال در ایران

آیا سرمایه گذاری در ارز دیجیتال قانونی است؟ سوال بسیاری از کاربران بوده که در این بخش به توضیح آن می پردازیم. در طی سال‌های گذشته صرافی‌های بسیاری در ایران در زمینه خرید و فروش رمز ارزها فعالیت کرده‌اند. بنابراین دولت ایران برای صرافی‌ها قوانینی را وضع کرده است و صرافی‌ها نیز باید براساس این قوانین خرید و فروش رمز ارز را انجام دهند. از طرف دیگر بانک مرکزی شرایط و ضوابطی خاص را نیز برای پلتفرم‌های خرید و فروش ارز دیجیتال ارائه کرده است. در واقع صرافی‌ها باید در ابتدا توسط بانک مرکزی احراز هویت شوند و پس از آن مجاز به ارائه خدمات مربوط به بازار ارزهای دیجیتال به کاربران هستند. از جمله قوانینی که برای صرافی‌ها در این راستا وجود دارد، به شرح زیر است:

 •  ریسک تمامی معاملاتی که در صرافی انجام می‌شود بر عهده سرمایه گذاران خواهد بود.
 • برای تبدیل ارز دیجیتال به ریال، باید قوانین مربوط به سقف مقدار در صرافی‌ها رعایت گردد.
 • لیست رمز ارزهای قابل مبادله توسط بانک مرکزی تعیین خواهد شد و در بازه زمانی سه ماهه به صرافی‌ها ابلاغ می‌گردد.
 • تمامی صرافی‌ها باید اطلاعات مربوط به مشتریان خود را در صورت نیاز به بانک ارائه دهند.
 • تمامی قوانین مربوط به مبارزه با پول شویی باید در صرافی‌ها رعایت گردد.
آیا قوانین مربوط به ارزهای دیجیتال، فقط در ایران وجود دارد

آیا قوانین مربوط به ارزهای دیجیتال، فقط در ایران وجود دارد

آیا قوانین مربوط به ارزهای دیجیتال، فقط در ایران وجود دارد؟!

خیر! بازار ارزهای دیجیتال در سرتاسر دنیا به عنوان یک بستر مناسب برای کسب درآمد شناخته می‌شود و افراد بسیاری در این بازار مشغول به خرید و فروش ارز هستند. با گذشت زمان و افزایش میزان پذیرش ارزهای دیجیتال در میان مردم، این بازار بسیار محبوب شد و افراد بسیاری به منظور سرمایه گذاری وارد این بازار شدند. اما قوانین
مربوط به استخراج و استفاده از ارزهای دیجیتال در هر کشور متفاوت است. تمامی کشورها برای استفاده از رمز ارزها قوانینی خاص را وضع کرده‌اند و کاربران موظف‌اند این قوانین را رعایت نمایند، در غیر این صورت مجرم شناخته می‌شوند. به عنوان مثال در امریکا، دو کمیته بورس و اوراق بهادار و کمیته کالا و تجارت در قانون‌های مربوط به
استفاده از ارزهای دیجیتال را وضع می‌کنند. اگرچه خرید و فروش بیت کوین در آمریکا ممنوع نیست اما قوانین مالیاتی برای آن وجود دارد که البته در تمام ایالت‌های آن نیز یکسان نمی‌باشد.

بیشتر بخوانید  وام گرفتن در ارزهای دیجیتال چگونه است؟

سخن پایانی

در  این مقاله به صورت کامل درباره آیا سرمایه گذاری در ارز دیجیتال قانونی است؟ صبحت شد. به صورت کلی در سرتاسر دنیا قوانینی خاص برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال وجود دارد و ایران نیز از این موضوع مستثنی نخواهد بود. شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت ما مراجعه کرده و با کارشناسان در این خصوص و سرمایه گذاری در سکه  مشورت نمایید.

سوالات متداول درباره آیا سرمایه گذاری در ارز دیجیتال قانونی است؟

 1.  آیا استخراج بیت کوین در ایران جرم است؟!
  در صورت نداشتن مجوز بله. استخراج بیت کوین در ایران به شرط داشتن مجوزهای لازم از وزارت صنعت، معدن و تجارت قانونی است. اما بهتر است قبل از هرگونه اقدامی قوانین مربوط به استخراج آن از مراجع قانونی پیگیری شود.
 2. آیا در ایران قوانین کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال وجود دارد؟!
  بله! در صورت رخ دادن هرگونه کلاهبرداری، هک و یا عدم وفای به عهد در فضای ارزهای دیجیتال، یک فرد می‌تواند شکایت رسمی در دادگاه انجام دهد و مراجع قضایی پیگیری خواهند کرد.
 3. آیا در ایران ارز دیجیتال قانونی می باشد؟
  در واقع امروزه خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران همچنان به صورت کاملا رسمی قانونی نیست. اما معاملات آن در کشور هم جرم محسوب نمی‌شود.
5/5 - (1 امتیاز)

17 + شش =