logo
دقیقه

بررسی کد سهامداری

بررسی کد سهامداری
12 آذر 1402

کد سهامداری چیست؟

کد سهامداری یا کد بورسی اولین گام برای معاملات سهام در بورس اوراق بهادار است. به عبارتی دیگر برای آنکه بتوانید در خرید و فروش سهام فعالیت داشته باشید، به کد بورسی یا کد سهامداری نیاز دارید. این کد با نام کد معاملاتی نیز شناخته می‌شود. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی کد سهامداری یا کد بورسی بپردازیم و اطلاعاتی را در این خصوص در اختیار شما قرار دهیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

تعریف بازار بورس:

به طور قطع تا کنون کلمه بورس و خرید و فروش سهام به گوشتان خورده است و ممکن است شما نیز قصد ورود به این بازار را داشته باشید. باید اشاره شود که بورس یک بازار خاص است که در آن اوراق بهادار معامله می‌شود. اوراق بهادار انواع و اقسام مختلفی دارد که شامل موارد زیر است:

 • سهام
 • حق ‌تقدم سهام
 • اوراق خزانه
 • انواع گواهی‌های سپرده کالایی مانند اختیار معامله
 • انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری و …

لازم به ذکر است که بازار بزرگ بورس خود به چند دسته تقسیم بندی می‌شوند که همه آن‌ها زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کنند. این بازار به چهار دسته زیر تقسیم می‌گردد:

 • بورس اوراق بهادار تهران
 • فرابورس ایران
 • بورس کالا
 • بورس انرژی

کد سهامداری یا کد بورسی چیست؟

کد بورسی یا کد سهامداری یک شناسه بوده که از طرف سازمان مشخص می‌گردد شامل 3 حرف و 5 عدد تصادفی است. ممکن است این سوال برای شما به وجود بیاید که سه حرف اول کد بورسی چگونه مشخص می‌شود؟! برای پاسخ به این سوال می‌توان اذعان داشت که این سه حرف همان حروف اول نام خانوادگی شماست!

بیشتر بخوانید  الان طلا بخرم یا بعد از عید؟

یعنی زمانی که در بورس ثبت نام می‌کنید، سه حرف اول خانوادگی شما بخشی از کد بورسی یا کد سهامداری‌تان را  مشخص خواهد کرد. همان گونه که در بخش مقدمه این مقاله ذکر شد، کاربرد کد بورسی برای انجام معاملات بورسی است. در واقع با استفاده از کد سهامداری نیازی به احراز  هویت مجدد برای خرید و فروش سهام را نخواهید داشت. بنابراین این کد از اهمیت بسزایی برخوردار است و تاریخ انقضا نیز ندارد. یعنی شما در هر زمان می‌توانید از آن استفاده  نمایید.

روش های دریافت کد سهامداری:

به صورت کلی برای آنکه بتوانید کد سهامداری (برای شخص حقیقی و شخص حقوقی)  دریافت کنید، باید دو مرحله ذکر شده در زیر را انجام دهید:

 • مرحله اول ثبت‌نام در سامانه سجام و تکمیل مراحل احراز هویت
 • مرحله دوم افتتاح حساب در کارگزاری‌ بورس

دریافت کد سهامداری از طریق شرکت‌های کارگزار:

برای دریافت کد سهامداری، در ابتدا باید به شرکت‌های کارگزاری مراجعه فرمایید. این  آسان‌ترین راه برای دریافت این کد معاملاتی خواهد بود. زمانی که به کارگزاری‌های  مرتبط مراجعه می‌فرمایید، آن‌ها در فرآیند دریافت کد سهامداری به شما کمک خواهند  کرد. اگر به تازگی عضو سازمان شده‌اید؛ معمولا برای دریافت این کد به مشکل برخواهید خورد. به همین دلیل، بهترین راهکار مراجعه به دفاتر کارگزاری‌های مرتبط است
که در سطح شهر شما وجود دارد.  بهتر است که به هنگام مراجعه به کارگزاری‌ها مدارک شناسایی خود که شامل شناسنامه و  کارت ملی است را به همراه داشته باشید. پس از انجام فرآیندهای مربوطه برای دریافت کد  بورسی توسط شرکت‌های مرتبط، ظرف مدت کوتاهی کد معاملاتی شما صادر خواهد شد.

بیشتر بخوانید  نظام سرمایه داری به زبان ساده

کارگزار یا شرکت‌های کارگزاری:

به صورت کلی کارگزار به عنوان یک واسطه شناخته می‌شود. واسطه‌ای میان سرمایه گذاران و خود سازمان بورس! در واقع خرید و فروش سهام و اوراق بهادار به نمایندگی از  طرف مشتریان، توسط کارگزاران انجام می‌شود. ممکن است گمان کنید که کارگزار یک شخص حقیقی است در صورتی که این چنین نبوده و در واقع کارگزار به عنوان یک شخص حقوقی یا یک شرکت و سازمان فعالیت دارد.

همه شرکت‌ها نمی‌توانند به عنوان یک شرکت کارگزار شروع به فعالیت کنند در واقع برای انجام این کار نیازمند کسب مجوز  تاسیس و فعالیت از سازمان بورس و اوراق بهادار و همچنین عضویت در کانون  کارگزاران بورس و اوراق بهادار و بورس مربوطه است. به همین دلیل است که شما نباید  به همه شرکت‌ها (به خصوص شرکت‌های بی‌نام و نشان کارگزاری که هویتی ندارند)  اطمینان کنید. بهتر است که برای انجام امور بورسی خود، یک شرکت کارگزار مناسب که مجوز رسمی سازمان بورس را دارد انتخاب نمایید.

برای آموزش سرمایه گذاری در سکه، طلا یا ارز دیجیتال می توانید با مجموعه مستر سرمایه در ارتباط باشید.

دریافت کد بورسی یا کد سهامداری اشخاص حقوقی یا سازمان‌ها:

اشخاص حقوقی و شرکت‌ها نیز برای ورود به بازار بورس در ابتدا باید به سامانه سجام  مراجعه کرده و در این سامانه ثبت نام نمایند. پس از آن می‌توانند برای دریافت کد بورسی  یا کد سهامداری به کارگزاری‌های مربوطه مراجعه کرده و این کد را دریافت کنند. اما  برای دریافت کد سهامداری به مدارک خاصی از شرکت شما نیاز است که در زیر به آن‌ها  اشاره می‌کنیم:

 • روزنامه رسمی آگهی تاسیس
 • روزنامه رسمی
 • آگهی کلیه تغییرات
 • اساسنامه شرکت
 • کپی شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره (به خاطر داشته باشید که تمامی  اعضای هیئت مدیره باید در سامانه ثبت نام کرده باشند و در غیر این صورت نمی‌توانند کد بورسی برای شرکت دریافت کنند)
 • تکمیل فرم تعهدنامه
بیشتر بخوانید  فرق بین بورس و فرابورس چیست؟

چرا خرید و فروش در بورس برای شرکت‌ها مهم است؟

بورس یک بازار عمومی است که به شرکت‌ها اجازه می‌دهد سهام خود را به عموم مردم  بفروشند! به صورت کلی سهام یکی از منابع اصلی تأمین سرمایه برای شرکت‌ها به شمار  می‌آید و فروش سهام در بورس می‌تواند برای بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌ها مفید  واقع شود. خرید و فروش سهام در بورس به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا به سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها بپردازند و به این شرکت‌ها سرمایه ارائه دهند تا بتوانند از آن به عنوان منبع تأمین سرمایه نیز بهره ببرند. از جمله مزایای دیگری که خرید و فروش سهام  در بورس برای شرکت‌ها دارد، به شرح زیر است:

 • با فروش سهام در بورس، شرکت‌ها می‌توانند سرمایه جذب کنند و از آن برای  توسعه کسب و کار، خرید دارایی‌های جدید، افزایش تولید و … بهره ببرند.
 • با آگاهی دقیق از قیمت سهام‌ها در بازار، شرکت‌ها می‌توانند ارزش واقعی خود را  بررسی کرده و برای سرمایه گذاری و استفاده از منابع، استراتژی‌های مناسبی را پیش بگیرند.

سخن پایانی بررسی کد سهامداری

در پایان، به خاطر داشته باشید که حتی اگر در کارگزاری‌های مختلفی حساب داشته باشید و یا مراجعه کرده باشید، کد بورسی یا کد سهامداری شما یک کد واحد و خاص است.

این موضوع بدان معناست که کد سهامداری برای معاملات سهام یکی است! اما هر کارگزاری برای شما یک کد آنلاین معاملاتی متفاوت صادر می‌کند. شما با ورود اطلاعات خود وارد سیستم معاملاتی آن کارگزاری خواهید شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آموزش سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال، طلا و سکه می توانید با تیم ما در ارتباط باشید.

 

سوالات متداول درباره کد سهامداری:

۱. آیا برای دریافت کد سهامداری باید هزینه‌ای پرداخت کرد؟
خیر! صدور و دریافت کد معاملاتی رایگان است و شما نیازی به پرداخت هیچ‌گونه هزینه‌ای نخواهید داشت.

۲. آیا برای خرید و فروش سهام به صورت آنلاین به مدرک تحصیلی نیاز است؟
خیر! برای اینکه شما بتوانید به‌ صورت آنلاین به خرید و فروش سهام و سایر اوراق بپردازید دیگر نیازی به ارائه مدرک تحصیلی نیست.

5/5 - (1 امتیاز)

2 × 3 =