logo
دقیقه

بهترین سکه برای سرمایه گذاری

بهترین سکه برای سرمایه گذاری
10 مرداد 1402

افراد همواره به دنبال راهی برای سرمایه گذاری هستند و می خواهند مقداری از پول خود را کنار گذاشته و سرمایه گذاری کنند. خرید سکه یکی از بهترین راه های سرمایه گذاری می باشد. این روش کاملا امن و بسیار مطمئن می باشد و با گذشت زمان می تواند سود خوبی برای شما داشته باشد. در هنگام استفاده از این روش برای پس انداز کردن باید به این نکته توجه داشته باشید که برخی سکه ها برای این کار مناسب نیستند. اگر می خواهید با بهترین سکه برای سرمایه گذاری آشنا شوید، کافیست که تا انتهای مقاله برای آموزش سرمایه گذاری در سکه با ما همراه باشید.

بررسی بهترین سکه برای سرمایه گذاری

برای این که بتوانید بهترین سکه برای سرمایه گذاری را انتخاب کنید، باید نحوه عملکرد آن ها را در سال های گذشته مورد بررسی قرار دهید. با این کار بهتر متوجه می شوید که در زمان های صعود طلا کدام سکه ها رشد بیشتری دارند. همچنین زمانی که قیمت طلا نزولی است نیز نمونه هایی که کمتر کاهش قیمت داشته اند، مشخص می شوند. در نتیجه با این کار می توانید بهترین راه برای سرمایه گذاری روی سکه را انتخاب کنید.

انواع سکه برای سرمایه گذاری

انواع سکه برای سرمایه گذاری

انواع سکه برای سرمایه گذاری

برای این که بتوانید با بهترین سکه برای سرمایه گذاری آشنا شوید، بهتر است که ابتدا انواع آن ها را بشناسیم. سکه های طلا دارای انواع مختلفی هستند و هر کدام از آن ها با استفاده از مقدار مشخصی طلا ساخته شده اند. این امر سبب می شود تا وزن های متفاوتی داشته باشند و در نتیجه در قیمت های مختلفی به فروش برسند.

بیشتر بخوانید  سکه امامی برای سرمایه‌ گذاری

در ایران رایج ترین نمونه از سکه های طلا به ۴ گروه اصلی تقسیم بندی می شوند که قیمت خرید هر یک با دیگری متفاوت می باشد. اگر بخواهید با نام این سکه ها آشنا شوید باید بگوییم که این دسته ها عبارتند از:

 • سکه تمام بهار آزادی
 • نیم سکه بهار آزادی
 • ربع سکه بهار آزادی
 • سکه گرمی
بهترین سکه برای سرمایه گذاری کدام است؟

بهترین سکه برای سرمایه گذاری کدام است؟

بهترین سکه برای سرمایه گذاری کدام است؟

برای این که بتوانید بهترین نمونه از این سکه ها را انتخاب کنید، باید فاکتور هایی را در نظر بگیرید و براساس آن ها انتخاب مناسبی داشته باشید. مهم ترین معیارها برای خرید سکه عبارتند از:

 • نوسان قیمت:

باید دقت داشته باشید که هر چه نوسان قیمت بیشتر باشد، سود بیشتری به خریداران تعلق می گیرد. در این میان، سکه تمام بهار آزادی همیشه بیشترین نوسان قیمتی را تجربه می کند.

 • تقاضا:

تقاضا برای خرید سکه های طرح جدید بیشتر است، بنابراین در هنگام خرید بهتر است که این نوع سکه ها را انتخاب کنید. همچنین در بین نمونه های طرح جدید نیز، ربع سکه و سکه تمام بهار آزادی بیشترین تقاضا را به خود اختصاص می دهند.

 • حباب قیمتی:

هر چه حباب قیمتی بیشتر باشد، ریسک خرید نیز بالاتر می رود. در نتیجه شما در هنگام خرید باید به دنبال سکه هایی باشید که حباب کمتری داشته باشند. سکه های گرمی نسبت به بقیه بیشترین حباب را به خود اختصاص می دهند.

 • رفتار قیمت:

قبل از خرید باید نمودارهای قیمتی هر سکه را مورد بررسی قرار دهید. طبق پژوهش ها و مطالعات انجام شده، در کوتاه مدت ربع سکه بهترین گزینه می باشد.

نکات لازم هنگام خرید سکه برای سرمایه گذاری

نکات لازم هنگام خرید سکه برای سرمایه گذاری

نکات لازم هنگام خرید سکه برای سرمایه گذاری

باید توجه داشته باشید که در هنگام خرید این محصولات به سال ضرب آن ها توجه کنید. نمونه هایی که در سال ۱۳۸۶ ضرب شده اند، بالاترین قیمت ها را به خود اختصاص می دهند. هنگام خرید باید توجه داشته باشید که محصولی انتخابی شما دارای هولوگرام باشد و کاملا وکیوم شده باشد. این امر سبب می شود تا از اصل بودن سکه ها مطمئن شوید و بدانید که محصول انتخابی شما کاملا اصل و با کیفیت است.

بیشتر بخوانید  برای سرمایه گذاری سکه بهتر است یا طلای دست دوم؟

اگر شرایط خرید ربع سکه و یا تمام سکه بهار آزادی را دارید، حتما یکی از این دو مورد را برای خرید انتخاب کنید. سکه های گرمی به دلیل حباب بالا ارزش خرید زیادی ندارند. همچنین اگر توانایی مالی داشته باشید باید دقت کنید که سکه تمام بهار آزادی نسبت به ربع سکه گزینه مناسب تری است. علت این موضوع نیز، نوسان قیمتی بیشتر این نوع سکه نسبت به بقیه می باشد.

سکه های بانکی و یا غیر بانکی، بهترین کدام است؟

برای خرید بهترین سکه برای سرمایه گذاری باید توجه داشته باشید که سکه های بانکی از ارزش و اعتبار بیشتری برخوردار هستند. معمولا سکه های بانکی وزن و عیار بیشتری دارند، همچنین این محصولات دارای بسته بندی مناسبی هستند و توصیه می شود که اگر قصد خرید سکه را دارید، حتما این نمونه را برای خرید انتخاب کنید.

کلام پایانی

یکی از بهترین روش ها برای سرمایه گذاری، خرید طلا و سکه می باشد. معمولا افراد سکه را برای خرید انتخاب می کنند تا نخواهند کارمزد های زیادی پرداخت کنند. سکه ها نیز نمونه های مختلفی دارند و همه آن ها برای سرمایه گذاری مناسب نیستند. بهترین سکه برای سرمایه گذاری با توجه به فاکتور های مختلفی تعیین می شود. براساس پژوهش های انجام شده، ربع سکه و تمام سکه بهترین گزینه برای خرید می باشند. این نمونه از سکه ها حباب قیمتی کمتر و نوسان بیشتری دارند.

سوالات متداول درباره بهترین سکه برای سرمایه گذاری

 1.  هنگام خرید سکه چه فاکتورهایی را باید مدنظر داشته باشید؟
  باید توجه داشته باشید که محصولی برای خرید مناسب است که دارای حباب کمتر و نوسان قیمتی بیشتری می باشد. همچنین دقت داشته باشید که نمونه های طرح جدید برای سرمایه گذاری مناسب تر هستند.
 2. حباب قیمتی چه تاثیری در انتخاب سکه می گذارد؟
  هر چه حباب قیمتی بیشتر باشد، ریسک خرید نیز افزایش می یابد. بنابراین باید به دنبال سکه هایی باشید که حباب کمتری داشته باشند.
 3.  سکه های بانکی با نمونه های غیر بانکی چه تفاوتی دارند؟
  سکه های بانکی از ارزش و اعتبار بیشتری برخوردار هستند. این محصولات وزن و عیار بیشتری دارند. همچنین دارای بسته بندی های مناسبی هستند و می توانند گزینه های مناسبی برای خرید باشند.
5/5 - (1 امتیاز)

شانزده − 1 =