logo
دقیقه

بیت کوین بهتر است یا طلا؟

بیت کوین بهتر است یا طلا؟
20 اسفند 1402

بسیاری از افراد در بازار های مالی مختلفی سرمایه گذاری کرده و معتقد هستند که از این طریق سود بیش تری به دست می آورند. از این رو بسیاری از آن ها می خواهند بدانند بیت کوین بهتر است یا طلا؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که شما باید به دنبال بازار مالی باشید که ذخیره ارزش داشته باشد و علاوه بر آن بتواند رشد بیش تری را در سال های آینده تجربه کند. سرمایه گذاری در طلا سالیان زیادیست که به عنوان یک روش امن سرمایه گذاری شناخته شده است.

از سوی دیگر نیز بیت کوین یکی از ارزهای دیجیتال بسیار پر سود بوده که توانسته سرمایه بسیاری از افراد را در مدت زمان کوتاهی چند برابر کند. همین موضوع باعث شده تا افراد برای سرمایه گذاری بین طلا و بیت کوین سردرگم شوند.

برای سرمایه گذاری بیت کوین بهتر است یا طلا؟

در پاسخ به سوال بیت کوین بهتر است یا طلا؟ باید بگوییم که شما باید بازاری را انتخاب کنید که در آن مهارت کافی دارید. اگر در بازار ارز های دیجیتال مهارت ندارید، و آموزش سرمایه گذاری در ارز دیجیتال را طی نکرده اید،  خرید بیت کوین کاملا اشتباه است و می تواند ضررهای جبران ناپذیری برای شما داشته باشد.

 

این مسئله در مورد طلا نیز صادق است و شما اگر قصد خرید های کوتاه مدتی را دارید باید حتما در این بازار خبره و حرفه ای باشید. حال اگر قصد دارید برای سرمایه گذاری های طولانی مدت بر روی بیت کوین و یا طلا سرمایه گذاری کنید، قضیه کمی فرق کرده و بیش تر باید به مفهوم ذخیره ارزش توجه کنید.

منظور از این عبارت آن است که کالا یا دارای انتخابی شما بتواند در آینده ارزش خود را حفظ کرده و قابل ذخیره و مبادله باشد. طبق تحقیقاتی که انجام شده است، طلا دارایی مناسبی است و با کمک آن می توان ارزش پول خود را حفظ کرد. با این حال بیت کوین قوی تر عمل کرده و می تواند علاوه بر ذخیره ارزش خود، سود های چشمگیر تری در آینده برای شما به همراه داشته باشد.

بیشتر بخوانید  ارز دیجیتال تتر چیست؟ نقش و اهمیت این استیبل کوین در بازارهای مالی

از میان طلا و بیت کوین کدام با ارزش تر است؟

در پاسخ به سوال بیت کوین بهتر است یا طلا؟ باید بگوییم که تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شده است و نتایج مختلفی از آن به دست آمده است. طبق بررسی هایی که بر روی این تحقیقات انجام گرفته است، نتایج جالبی به دست آمده که در ادامه با آن ها آشنا می شویم.

 • در مقایسه این دو دارایی، می توان گفت که بیت کوین ها حمل و نقل راحت تری دارند. شما در اثر چند ثانیه می توانید این دارایی را در سراسر دنیا جا به جا کنید و نیازی به حمل و نگهداری فیزیکی آن ندارید.
 • بیت کوین دارای درجه تقسیم پذیری بالاتری هستند و در نتیجه افراد با هر میزان سرمایه می توانند برای خرید آن اقدام کنند. این در حالی است که این مسئله برای طلا صادق نبوده و افراد کم تری از یک مبلغ مشخص نمی توانند برای خرید طلا اقدام کنند.
 • با توجه به همه گیر شدن بازار های مالی دیجیتال و فارکس، امروزه افراد زیادی به این بازار روی آورده ودر آن سرمایه گذاری می کنند. این بازار کاملا امن و بسیار معتبر است و ارزش زیادی برخوردار است. بنابراین احتمال جعل و یا تقلبی بودن این ارز صفر است و خرید و فوش آن در شرایطی کاملا امن انجام می شود.
 • با این حال نمی توان به طور قطع خرید طلا و یا بیت کوین را به افراد پیشنهاد داد. هر فرد با توجه به میزان ریسک پذیری، استراتژي های سرمایه گذاری، میزان سرمایه مورد استفاده و … باید یکی از این دارایی ها را برای خرید و سرمایه گذاری انتخاب کند.
 • برخی از افراد به خرید های اینترنتی این ارز اعتماد نمی کنند و معتقدند که خرید فیزیکی طلا امن تر بوده و قابل اعتماد تر است. از این رو خرید طلا می تواند احساس امنیت بیش تری در افراد ایجاد کند.
طلا و بیت کوین کدام با ارزش تر است؟

طلا و بیت کوین کدام با ارزش تر است؟

مزایای سرمایه گذاری در طلا نسبت به بیت کوین

برای آن که بتوانیم به سوال بیت کوین بهتر است یا طلا؟ پاسخ دهیم، خوب است که ابتدا با مزیت های سرمایه گذاری در بازار طلا آشنا شویم. سرمایه گذاری در این بازار با مزایای زیادی برای افراد همراه است که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • ثبات
بیشتر بخوانید  مزایا نیم سکه برای سرمایه گذاری

این بازار ثبات بالایی دارد و نسبت به بقیه بازار ها ریسک کم تری دارد. در دوره های مالی مختلف این دارایی همواره ثبات بوده است. این در حالی است که بیت کوین این خصوصیت را نداشته و با نوسانات زیادی همراه بوده است.

 • احساس امنیت

فرد زمانی که برای خرید یا سرمایه گذاری در سکه  این کالا اقدام می کند، چون آن را در اختیار گرفته و به صورت فیزیکی آن را لمس می کند، احساس امنیت کرده و از سرمایه گذاری خود حس رضایت دارد. این در حالی است که بازار رمز ارز ها این حس را در بسیاری از افراد ایجاد نکرده و آن ها دائما نگران دارایی خود هستند.

 • پوشش تورمی

این دارایی به خوبی می تواند با تورم حرکت کرده و در باز های زمانی مختلف کوتاه مدت و بلند مدتی همواره از تورم جلوتر است. از این رو فرد با این سرمایه گذاری می تواند پاسخگوی تورم باشد و ارزش دارایی خود را حفظ کند.

 • تنوع در بازار

شما در این بازار می توانید خرید های مختلفی داشته باشید. شما می توانید طلای نو، دست دوم، طلای شکن و یا حتی طلای آب شده خریداری کنید. همچنین امکان خرید سکه، ربع سکه، نیم سکه، سکه های گرمی نیز برای شما فراهم می باشد.

مزایای سرمایه گذاری در طلا نسبت به بیت کوین

مزایای سرمایه گذاری در طلا نسبت به بیت کوین

 

مزایای سرمایه گذاری در بیت کوین نسبت به طلا

حال که با مزیت های سرمایه گذاری در بازار طلا آشنا شدید، خوب است که با مزایای سرمایه گذار در این بازار نیز بیش تر آشنا شویم. با این کار راحت تر می توانیم به سوال بیت کوین بهتر است یا طلا؟ پاسخ دهیم. سرمایه گذاری در بیت کوین نیز با مزیت های زیادی برای افراد همراه است که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • قابلیت دسترسی و نقدینگی

این دارایی قدرت نقد شوندگی بالایی دارد و شما در عرض چند ثانیه می توانید آن ها را فروخته و نقد کنید. شاید برای فروش طلا باید به صورت حضوری به طلا فروش ها مراجع کرده و برای این کار زمان بگذارید اما این دارایی در کوتاه ترین زمان ممکن قابل فروش است.

 • ناشناس بودن کاربر
بیشتر بخوانید  استفاده از هوش مصنوعی برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

در این بازار کاربر ها ناشناس هستند. این بازار با این که بسیار امن است اما تراکنش ها قابل ردیابی نیستند. از طرفی افراد برای خرید بیت کوین نیازی به درج اطلاعات شخصی ندارند و با سرمایه گذاری در این بازار حریم خصوصی آن ها حفظ می شود.

 • غیر متمرکز بودن

این رمز ارز یک دارایی غیر متمرکز بوده که بانک و دولت بر روی آن تسلطی ندارد. از این رو در شرایط خاص دولت نمی تواند مانند حساب و یا املاک شما، آن را مسدود کند. از این رو فرد در صورت سرمایه گذاری بر روی آن، استقلال بیش تری خواهد داشت.

 • پتانسیل بازدهی بالا

با توجه به نوسانات قیمتی زیاد این دارایی، می تواند پتانسیل بازدهی بسیار بالایی را برای آن متصور شد. این در حالی است که نوسانات طلا بسیار کم تر بوده و روند صعودی آن کند تر است. البته این نکته نیز بسیار حائز اهمیت است که احتمال روند نزولی نیز بر روی این دارایی وجود داشته و ریسک سرمایه گذاری در این بازار نیز زیاد است.

کلام آخر بیت کوین بهتر است یا طلا؟

شاید بخواهید بدانید بیت کوین بهتر است یا طلا؟ هر یک از این دارایی ها با مزیت ها و معایبی همراه هستند و نمی توان به طور قطعی سرمایه گذاری در یکی از آن ها را انتخاب کرد. هر فرد با توجه به میزان مهارت و تجربه خود، استراتژی هایی که در سرمایه گذاری ها دارد می تواند یکی از این روش ها را انتخاب کند. البته بهتر است که سرمایه خود را به دو بخش تقسیم کرده و در هر دو بازار سرمایه گذاری کنید تا ریسک کار را کاهش داده و سود های مناسبی به دست آورید.

سوالات متداول برای بیت کوین بهتر است یا طلا؟

 1. سرمایه گذاری در بازار طلا با چه معایبی همراه است؟

هزینه های نگهداری طلا، نداشتن جریان درآمدی و پیچیدگی سرمایه گذاری در جواهرات را می توان به عنوان مهم ترین عیوب سرمایه گذاری در این بازار معرفی کرد.

 1. چند نمونه از معایب سرمایه گذاری در بیت کوین را معرفی کنید؟

نوسانات زیاد، نبود مقررات دولتی، برگشت ناپذیر بودن تراکنش ها را می توان به عنوان مهم ترین عیوب این بازار معرفی کرد.

 1. آیا معاملات بیت کوین در کشور ایران قانونی است؟

خیر، از این رو اگر سرمایه گذار در این بازار با مشکلی مواجه شود، پیگیری سرمایه بسیار سخت بوده و باید از طریق مقامات جهانی اقدام کند.

امتیاز دهید

چهارده + ده =