logo
دقیقه

تفاوت های طلای نو و دست دوم در چیست؟

تفاوت های طلای نو و دست دوم در چیست؟
27 مهر 1402

طلا به عنوان یکی از پرطرفدارترین فلزات جهان، همواره مورد توجه قرار گرفته است. با وجود اینکه طلا به صورت نو و دست دوم در بازار موجود است، اما تفاوت هایی بین این دو وجود دارد که می تواند برای خریداران و سرمایه گذاران آن مهم باشد. در این مقاله به پاسخ سوال تفاوت های طلای نو و دست دوم در چیست، می پردازیم. در ادامه این مطلب از سرمایه گذاری در طلا با مفاهیم آنها، بررسی مقایسه آنها، تفاوتشان در سرمایه گذاری، راه های تشخیص طلای نو از طلای دست دوم و موارد مرتبط به این موضوع آشنا می شویم.

منظور از طلای نو و دست دوم چیست؟

در ابتدا لازم می باشد که با مفاهیم اولیه نو و دست دوم در رابطه با طلا آشنا بشویم. همانطور از نام آنها پیداست، طلای نو به طلایی گفته می شود که تا به حال از زمان ساخت آن به فروش نرسیده است و به صورت دست اول و نو می باشد. اما در مقابل، طلای دست دوم به طلایی گفته می شود که تا به حال به فروش رسیده است و مصرف کننده داشته است و از حالت دست اولی و نو در آمده است.

مقایسه طلای نو و دست دوم در فاکتورهای مختلف

مقایسه طلای نو و دست دوم در فاکتورهای مختلف

مقایسه طلای نو و دست دوم در فاکتورهای مختلف

در مقایسه طلاهای نو و دست دوم، باید به فاکتورهای مختلفی توجه کرد. به عنوان مثال، قیمت، کیفیت، وضعیت ظاهری و سایر فاکتورهای مرتبط با خرید و فروش طلا. در ادامه در فاکتورهای ذکر شده این دو نوع طلا را مورد قیاس قرار خواهیم داد.

 • قیمت
  در مورد قیمت، طلاهای دست دوم ممکن است با توجه به وضعیت آنها، قیمت پایین تری داشته باشند. اما در مقابل، طلاهای نو معمولا قیمت بالاتری دارند. البته قیمت خرید و فروش طلا هم متفاوت می باشد و با توجه به نرخ طلا در آن روز محاسبه می شود. به طور معمول در بحث خرید طلاهای دست دوم پول اجرتی وجود ندارد ولی در خرید طلاهای نو هزینه اجرت کار به قیمت طلا اضافه می شود که از این لحاظ می توان گفت که این موضوع پوینت منفی برای طلاهای نو به حساب می آید.
 • کیفیت
  در مورد کیفیت، طلاهای نو به دلیل عدم استفاده قبلی، معمولا در شرایط بهتری هستند. اما طلاهای دست دوم ممکن است به دلیل استفاده قبلی، کیفیت پایین تری داشته باشند. اما کیفیت طلای دست دوم بستگی به طرز نگهداری فرد دارد. بعضی از طلاهای دست دوم هم ممکن است هم کیفیت و چه بسا بهتر از طلاهای نو باشند.
 • وضعیت شکلی و ظاهری
  در مورد وضعیت ظاهری، طلاهای دست دوم ممکن است به دلیل استفاده قبلی، خط و خش و ‌آسیب دیدگی داشته باشند. اما طلاهای نو ذاتا در شرایط بهتری هستند.
بیشتر بخوانید  صندوق طلا بهتر است یا سکه؟

در نهایت، باید به فاکتورهای مرتبط با خرید و فروش طلا نیز توجه کرد. در همه این موارد، مشورت و کمک گرفتن از یک کارشناس مجرب و حرفه ای در این زمینه، می تواند بسیار مفید باشد.

تفاوت طلای نو و دست دوم در سرمایه گذاری

تفاوت بین طلا‌ی نو و دست دوم در سرمایه گذاری، به عوامل مختلفی مانند قیمت، کیفیت و ارزش و عیار طلا بستگی دارد. انتخاب بین طلا نو و دست دوم بستگی به اهداف سرمایه گذاری شما دارد. اگر قصد خرید طلا برای سرمایه گذاری بلندمدت را دارید، طلا نو ممکن است بهترین گزینه باشد، اما اگر قصد خرید طلا برای استفاده شخصی دارید، طلا دست دوم ممکن است گزینه مناسب تری باشد.

راه های تشخیص طلای دست دوم از طلای نو

آشنایی با راه های تشخیص طلای دست دوم از طلای نو

راه های تشخیص طلای دست دوم از طلای نو

امروزه، خیلی از مردم دچار کلاهبرداری در مورد طلا می شوند. ممکن است بعضی از فروشنده ها و عرضه کنندگان به جای طلای نو و دست اول، طلای دست دوم و کهنه تر را به مشتری بفروشند. لذا با توجه به موضوع، برای تشخیص طلاهای دست دوم از طلاهای نو، می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

 • بررسی وزن: طلاهای دست دوم ممکن است به دلیل استفاده قبلی و سایر عوامل، وزن کمتری نسبت به طلاهای نو داشته باشند. بنابراین، با توجه به وزن طلا، می توانید تشخیص دهید که آیا طلا دست دوم است یا نه.
 • بررسی نشانه ها: برخی از طلاهای نو دارای نشانه های خاصی هستند که در طلاهای دست دوم ممکن است وجود نداشته باشند. برای مثال، برخی از طلاهای نو دارای نشانه هایی مانند نام تولید کننده، عیار و وزن هستند که در طلاهای دست دوم ممکن است وجود نداشته باشند.
 • بررسی ظاهر: طلاهای دست دوم ممکن است به دلیل استفاده قبلی و سایر عوامل، ظاهری کمی فرسوده تر داشته باشند. بنابراین، با دقت در ظاهر طلا، می توانید تشخیص دهید که آیا طلا دست دوم است یا نه.
بیشتر بخوانید  صندوق های سرمایه گذاری طلا

در هر صورت، برای اطمینان از اصالت طلا، بهتر است از فروشندگان معتبر و با سابقه خرید کنید و در صورت امکان، از فاکتورهای خرید و اصالت طلا استفاده کنید.

خرید کدام یک از طلای نو و دست دوم بهتر می باشد؟

به طور کلی، خرید طلا به دلیل ارزش ثابت و پایداری آن، یکی از بهترین راه های سرمایه گذاری است. اما در مورد خرید طلا، باید توجه داشت که طلا دارای قیمت های متفاوتی است که به عوامل مختلفی مانند وزن، خالصی، سال ساخت و شرایط بازار بستگی دارد. در مورد خرید طلا، طلاهای دست دوم ممکن است ارزش کمتری نسبت به طلاهای نو داشته باشند، اما این موضوع به شرایط خاصی مانند وضعیت طلاهای دست دوم و نو در بازار و نیز وضعیت اقتصادی کشور شما بستگی دارد. به طور کلی، برای خرید طلا بهتر است از فروشگاه های معتبر و با سابقه خرید کنید و قبل از خرید، بازار را مطالعه کنید تا بهترین تصمیم را بگیرید.

نتیجه گیری

در این مقاله به موضوع تفاوت های طلای نو و دست دوم در چیست، پرداختیم. در ادامه به این نتیجه رسیدیم که تفاوت های طلای نو و دست دوم می تواند شامل مواردی مانند قیمت، کیفیت، سبک و طراحی باشد. طلاهای نو به دلیل عدم استفاده قبلی و عدم داشتن هیچ گونه خرابی و کاربرد، قیمت بالاتری دارند. همچنین، طلاهای نو معمولا با کیفیت بهتری ساخته شده اند و طراحی های جدیدتری دارند. از طرفی، طلاهای دست دوم ممکن است به قیمتی کمتر از طلاهای نو در دسترس باشند، اما ممکن است دارای خرابی هایی باشند و کیفیت آنها پایین تر باشد. در نهایت، انتخاب بین طلاهای نو و دست دوم بستگی به سلیقه و نیاز خریدار دارد. برای سرمایه گذاری در سکه، طلا و آموزش سرمایه گذاری در ارز دیجیتال، با تیم مستر سرمایه همراه شوید.

بیشتر بخوانید  چگونه پس انداز کنیم تا طلا بخریم؟

سوالات متداول تفاوت های طلای نو و دست دوم در چیست

 1. در مورد قیمت طلاهای دست دو و نو، چه تفاوتی وجود دارد؟
  معمولا قیمت طلاهای نو نسبت به طلاهای دست دوم بیشتر می باشد. اما تمام اینها به شرایط، عوامل و نوع آنها بستگی دارد.
 2. چگونه طلاهای نو را از طلاهای دست دوم تشخیص بدهیم؟
  برای این کار می توانید از راه هایی از قبیل بررسی وزن، عیار، ظاهر و راه های تشخیص حرفه ای که کارشناسان از آنها استفاده می کنند، بهره ببرید.
 3. برای خرید و مصرف شخصی، خرید چه نوع طلایی به صرفه تر می باشد؟
  به طور کلی خرید طلاهای دست دوم به صرفه تر می باشند، چون پول اجرت کار گرفته نمی شود. اما درکل خرید طلا، بستگی به علایق و شرایط خریدار دارد.
5/5 - (1 امتیاز)

17 − 12 =