logo
دقیقه

آیا خرید طلا برای سرمایه گذاری مناسب است؟

آیا خرید طلا برای سرمایه گذاری مناسب است؟
19 شهریور 1402

امروزه خرید طلا برای سرمایه گذاری بیش از پیش رایج شده است. به دلیل افزایش بی رویه قیمت مسکن و حتی ماشین و املاک، بسیاری از افراد سرمایه گذاری در طلا را در نظر می‌گیرند و به فکر سرمایه گذاری در این بازار پر بازده هستند.

سرمایه گذاری در طلا می‌تواند سود بسیار مناسبی را از آن شما عزیزان نماید. به شرط آنکه بتوانید در این بازار آموزش‌های لازم را فرا بگیرید و این بازار پر بازده را به خوبی بشناسید. در این مطلب قصد داریم تا به سوال شما عزیزان یعنی  آیا خرید طلا برای سرمایه گذاری مناسب است؟ بپردازیم و اطلاعاتی را در این خصوص در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب از وبسایت آموزش سرمایه گذاری در طلا با ما همراه باشید.

بازار طلا و سرمایه گذاری در آن

بازار طلا و سرمایه گذاری در آن

بازار طلا و سرمایه گذاری در آن

همان گونه که در بخش مقدمه این مقاله اشاره کرده‌ایم، امروزه خرید طلا برای سرمایه گذاری مناسب و حیاتی است. زیرا با افزایش قیمت املاک، قدرت خرید مردم برای سرمایه گذاری بر روی ملک به شدت کاهش یافته است. به همین دلیل افراد جامعه به دنبال راهکاری برای سرمایه گذاری با پول کمتر هستند. بنابراین طلا در اینجا یک گزینه بسیار مناسب محسوب خواهد شد.

به صورت کلی می‌توان اذعان داشت که طلا اغلب به‌عنوان یک سرمایه گذاری مطمئن و پوششی در برابر تورم محسوب می‌شود و روشی برای حفظ ارزش پول یا سرمایه است. با این حال، پیش از انکه به خرید طلا برای سرمایه گذاری بپردازید، باید بدانید که آیا شرایط بازار برای سرمایه گذاری مناسب است یا خیر! آیا در زمان فعلی، وقت خرید طلا است؟

بیشتر بخوانید  ارز دیجیتال با پشتوانه طلا

در واقع باید اشاره داشت، اینکه آیا زمان مناسب برای سرمایه گذاری است یا نه، به عوامل بسیار مختلفی مانند شرایط فعلی بازار، چشم انداز اقتصاد جهانی و رویدادهای ژئوپلیتیک بستگی دارد. اما در کل شرایط کنونی برای سرمایه گذاری در بازار طلا بسیار مناسب است.

مزایای خرید طلا برای سرمایه گذاری

خرید طلا برای سرمایه گذاری، مزایای بسیار خاصی را به همراه خواهد داشت که می‌تواند شما را در زمان مناسب به سوددهی برساندو از جمله مزایای خرید طلا برای سرمایه گذاری، می‌توان به موارد مهم زیر اشاره داشت:

 • طلا به عنوان یک کالای جهانی محسوب می‌شود که در تمامی دنیا مقبولیت خاص خود را دارد.
 • این فلز گرانبها با خاصیت نقد شوندگی بسیار بالا، برای سرمایه گذاری بسیار مناسب است.
 • نکته بسیار مهمی که باید بدانید، این است که سکه و واحدهای صندوق‌های سرمایه گذاری طلا را به محض تصمیم برای فروش می توان به پول نقد تبدیل کرد.
 • بازار طلا یکی از بزرگترین و نقد شونده ترین بازارهای جهانی است.
 • بازار طلا یک بازار با ریسک غیر سیستماتیک به شمار می‌آید.
 • نزول بازارهای موازی بر روی بازار طلا هیچ‌گونه اثری نداشته و اصولا بازار طلا با بازارهای دیگر همبستگی منفی دارد.
 • اگر در سبد سرمایه گذاری بخشی از سبد به طلا اختصاص داده شود، در صورت نزول بازارهای دیگر وجود طلا می‌تواند از ضرر و زیان‌های کلان محافظت کند.
 • طلا به عنوان سپری برای تامین امنیت سرمایه مورد استفاده قرار می‌گیرد و این موضوع به گذشته‌های بسیار دور باز می‌گردد.
 • طلا کالایی است که علاوه بر مصرف در موارد زینتی در بسیاری از صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل سرمایه گذاری در طلا می‌تواند از هر نظر مفید واقع شود.
 • اعتماد عمومی به بازار طلا بسیار زیاد است و این موضوع در مواقع بروز بحران، آشفتگی در سایر بازارها، افزایش ناگهانی قیمت‌ها، فروپاشی نظام‌های مالی و مواردی از این قبیل مشخص می‌گردد.
 • خرید طلا برای سرمایه گذاری به عنوان سپر امنیت است.
 • طلا کالایی است که برای سرمایه گذاری بلند مدت بسیار مناسب است اما از این کالا در سرمایه گذاری کوتاه مدت نیز استفاده خواهد شد.
 • طلا کالایی است که حتی می‌توان به جای خرید فیزیکی آن، گواهی‌های سپرده کالایی و صندوق های سرمایه گذاری طلا استفاده کرد که امنیت بسیار مناسبی دارند.
بیشتر بخوانید  طلای آب شده در بورس

آیا خرید طلا برای سرمایه گذاری مناسب است؟

با توجه به مزیت‌هایی که از خرید طلا برای سرمایه گذاری در فوق اشاره شده است، به این نتیجه خواهیم رسید که خرید طلا برای سرمایه گذاری مناسب است و به عنوان یکی از روش‌های بسیار مهم سرمایه گذاری محسوب می‌شود.

اهمیت بازار طلا برای سرمایه گذاری به ماهیت این بازار بر می گردد. از آنجا که طلا یک کالای با ارزش جهانی است و همه دنیا از این فلز گرانبها برای سرمایه گذاری استفاده می‌کنند، بنابراین نمی‌توان ارزش ذاتی این فلز را دست کم گرفت.

به صورت کلی می‌توان اذعان داشت که ارزش ذاتی این کالا در طول زمان و با توجه به تورم و نزول بازارهای سهام و چرخه‌های اقتصادی، کاهش نمی‌یابد. از انجا که طلا یک پشتوانه بسیار ایمن در سبد دارایی محسوب می‌شود، می‌تواند شما را در مواقع بحران حفظ کند و همچنین در بلند مدت باعث پیشی گرفتن سرمایه افراد از نرخ تورم جامعه شود.

با توجه به این موارد خرید طلا برای سرمایه گذاری مناسب خواهد بود! حال این خرید به هر طریقی که صورت گیرد، در نهایت شما را با سود مناسبی مواجه خواهد کرد.

روش کلی سرمایه گذاری در بازار طلا

روش کلی سرمایه گذاری در بازار طلا

روش کلی سرمایه گذاری در بازار طلا

خرید طلا برای سرمایه گذاری می‌تواند به دو روش بسیار کلی انجام شود که در زیر به آن اشاره می‌کنیم:

 • خرید طلای فیزیکی (خرید طلا به صورت مستقیم)
 • خرید گواهی سپرده طلا و خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا (خرید غیر مستقیم طلا)

خرید به صورت روش غیر مستقیم، می‌تواند مزیت‌های بسیاری برای شما عزیزان داشته باشد. مزایای خرید غیر مستقیم طلا به شرح زیر خواهد بود:

 • در امان ماندن کالا از خطرات احتمالی مانند دزدیده شدن
 • امکان سرمایه گذاری با هر میزان سرمایه و حداقل مبلغ ممکن
 • سپردن دارایی به دست افراد متخصص
 • بررسی بازارهای مالی برای خرید و فروش به موقع طلا از طریق صندوق سرمایه گذاری و کسب سود بیشتر
بیشتر بخوانید  ارز دیجیتال با پشتوانه دلار

از دیگر مواردی که لزوم سرمایه گذاری در این بازار را تعیین خواهد کرد، اعتماد عمومی است که نسبت به این بازار وجود دارد. در واقع می‌توان اذعان داشت که خرید طلا برای سرمایه گذاری مانند سایر بازارها به دانش تخصصی بسیار خاصی نیاز ندارد. همین که شما این بازار را بشناسید و بتوانید طلای خود را به موقع خرید و فروش کنید، می‌توانید سود مناسبی را از آن خود نمایید.

سخن پایانی

در این مطلب سعی شد تا به بررسی آنکه آیا خرید طلا برای سرمایه گذاری مناسب است بپردازیم و اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. شما نیز می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت ما مراجعه کرده و با کارشناسان در این خصوص مشورت کنید.

سوالات متداول درباره آیا خرید طلا برای سرمایه گذاری مناسب است

 1. خرید طلای دست دوم برای سرمایه گذاری چه سودی دارد؟
  مهم ترین مزیت خرید طلای دست دوم همین نکته معافیت از هزینه اجرت و مالیات می‌باشد.
 2. چرا سرمایه گذاری در شمش طلا نسبت به سایر طلاها برتری دارد؟
  طلایی که برای ساخت شمش طلا از آن استفاده می‌شود خلوص بسیار بالایی داشته و عموما عیار آن بیست و چهار بوده و از این نظر نسبت به طلا و سکه که عموما عیار هجده دارند برتری دارد.
 3. مهم‌ترین مزیت خرید شمش طلا چیست؟
  مزیت خرید شمش طلا اندازه‌های متنوع آن است که از مقادیر کم مانند یک گرم تا مقادیر بیشتر مانند یک کیلوگرم در دسترس است.
امتیاز دهید

شش − دو =