logo
دقیقه

روش های سرمایه گذاری در طلا

روش های سرمایه گذاری در طلا
30 شهریور 1402

از زمان‌های گذشته تا کنون، سرمایه گذاری در طلا یکی از بهترین روش‌های سرمایه گذاری شناخته شده است. به خصوص در دنیای امروز با توجه به افزایش قیمت املاک و همچنین وسایل نقلیه، سرمایه گذاری در طلا می‌تواند گزینه‌ای بسیار مناسب برای افرادی باشد که قصد حفظ ارزش پول خود را دارند.

به صورت کلی روش‌های سرمایه گذاری در طلا متفاوت است و هر کس می‌تواند با حداقل پول، سرمایه گذاری خود را انجام دهد. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی روش های سرمایه گذاری در طلا بپردازیم و اطلاعاتی را در این خصوص در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

سرمایه گذاری در طلا

چرا سرمایه گذاری در طلا

چرا سرمایه گذاری در طلا؟

در مقالات گذشته در خصوص سرمایه گذاری در طلا و مزایای آن اطلاعات بسیار مهمی را در اختیار شما عزیزان قرار دادیم و اذعان داشتیم که اگر به دنبال یک روش مناسب برای سرمایه گذاری و حفظ ارزش پول خود هستید، قطعا سرمایه گذاری در طلا گزینه‌ای مناسب است. در این خصوص لازم است که با روش های سرمایه گذاری در طلا نیز به خوبی آشنا شوید.

این روش در سرمایه گذاری، می‌تواند قدرت خرید شما را حفظ کند. طلا از جمله راهکارهایی است که می‌تواند به هنگام بالا و پایین شدن دلار، ارزش پولتان را حفظ کند و شما را از انس جهانی بهره‌مند نماید. این روش سرمایه گذاری نسبت به سایر روش ها از ریسک کمتری برخوردار است، البته این موضوع بدان معنا نمی‌باشد که بازار طلا هیچ ریسکی ندارد. در واقع این بازار نیز از ریسک‌های سرمایه گذاری برخوردار بوده و بهتر است که برای این روش سرمایه گذاری، بازار را بشناسید.

نکته بسیار مهمی که باید بدانید، این است که به صورت معمول سرمایه گذاری بلند مدت می‌تواند شما را به سود مناسبی برساند. خوشبختانه سرمایه گذاری در طلا نیز این خاصیت را دارد و به عنوان یک سرمایه گذاری بلند مدت شناخته می‌شود.

بیشتر بخوانید  چرا نباید طلا آب شده خرید؟

روش‌ های سرمایه گذاری در طلا

روش‌ های سرمایه گذاری در طلا بسیار متفاوت است و هر کدام از آن‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. شما عزیزان می‌توانید با توجه به روش‌ های سرمایه گذاری در طلا که زیر ذکر می‌شود، یکی از این روش‌ها یا راهکارها را انتخاب کرده و سرمایه خود را حفظ کنید. از جمله روش‌ های متفاوت سرمایه گذاری در بازار طلا عبارت‌اند از:

خرید فیزیکی طلا و سکه و یا شمش

خرید فیزیکی طلا و سکه و یا شمش

خرید فیزیکی طلا و سکه و یا شمش

از زمان‌های بسیار دور، خرید فیزیکی طلا در قالب زیورآلات، سکه یا شمش بسیار رایج بوده است. امروزه نیز مردم از این روش برای سرمایه گذاری استفاده می‌کنند. در ایران سکه‌ هایی اعم از سکه بهار آزادی، سکه‌های گرمی، سکه‌های بانکی و غیره وجود دارد که شما عزیزان می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید.

متداول ترین عیار طلا در ایران نیز، طلای 18 عیار است. یعنی به هنگام خرید زیور آلات طلا، بیشتر طلای 18 عیار ارائه می‌شود. در شمش طلا نیز عیار طلا 24 بوده و اگر به دنبال خرید فیزیکی طلا هستید، می‌توانید شمش طلا نیز تهیه کنید. مشکل بزرگی که در این روش سرمایه گذاری در طلا وجود دارد، بحث کارمزد آن است. به خصوص برای خرید زیور آلات طلا که این موضوع وجود دارد.

بنابراین اگر قصد سرمایه گذاری بر روی طلای فیزیکی را دارید، بهتر است از طریق روش‌ های ذکر شده در زیر طلای مد نظر خود را خریداری کنید:

 • خرید سکه یا شمش طلا
 • خرید طلای بدون اجرت یا دست دوم
 • خرید طلای آب شده

همان گونه که می‌دانید، به هنگام خرید طلای نو مبلغی به عنوان اجرت ساخت و مبلغی نیز به عنوان مالیات بر ارزش افزوده باید پرداخت کنید. اما در خرید طلای دست دوم یا طلای آب شده این مبالغ بسیار کمتر خواهد بود. نکته بسیار مهمی که باید بدانید، این است که به هنگام تهیه طلای دست دوم، سکه یا شمش بهتر است که به فروشگاه‌های بسیار معتبر مراجعه کنید تا ریسک تقلبی بودن آن نیز کاهش بیابد. از جمله نکات بسیار مهمی که در خصوص خرید طلای فیزیکی باید بدانید، به شرح زیر است:

 • خرید شمش در برابر طلای آب شده گزینه بسیار بهتری است.
 • شمش ها بر خلاف طلای آب شده معتبر و با علائم حک شده روی آن هستند و از اعتبار بالایی برخوردارند.
 • به هزینه معاملاتی که در خرید طلا می‌پردازید، توجه داشته باشید.
بیشتر بخوانید  شمش بهتر است یا طلای دست دوم

گواهی سپرده طلا

یکی دیگر از روش‌ های سرمایه گذاری در طلا، گواهی سپرده طلاست. به صورت کلی باید بیان کرد که اگر شما گواهی سپرده طلا را خریداری کنید، به معنای آن است که انگار خود دارایی طلا را در دست دارید.

بنابراین با مراجعه به انبارهای کالایی می‌توانید آن را دریافت کنید. ممکن است این سوال برای شما عزیزان به وجود بیاید که گواهی سپرده طلا چیست؟ برای پاسخ به این سوال باید اشاره داشت که گواهی سپرده کالایی اوراق بهاداری است که موید مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی کالای سپرده شده به انبار است و پشتوانه آن قبض انبار صادر شده توسط انباردار است. از جمله نکات مهمی که در خصوص گواهی سپرده طلا باید بدانید، به شرح زیر خواهد بود:

 • هر نماد گواهی سپرده سکه یک تاریخ سررسید دارد.
 • شما می‌توانید پس از خرید سکه از این طریق، آن را تحویل بگیرید و همچنین می‌توانید این اوراق را تا سررسید نگهداری نمایید.
 • در حال حاضر معاملات ثانویه گواهی سپرده سکه در بورس اوراق بهادار صورت می‌گیرد.
 • گواهی سپرده، ورقه بهاداری است که نشان دهنده مالکیت دارایی است.
 • دارایی‌ها نیز در انبارها قرار دارند. به عنوان مثال بانک‌ها سکه‌های خود را در انبارهایشان نگهداری می‌کنند.
 • برای خرید گواهی سپرده طلا به کد بورسی نیاز دارید.
 • نحوه خرید این اوراق نیز همانند سهام است.
 • هر ۱۰ ورقه گواهی سپرده معادل ۱ سکه تمام بهار آزادی می باشد.
 • این معامله هزینه کارشناسی، ارزیابی و انبارداری دارد و کارمزد معاملات نیز درصدی از مبلغ معامله است.
صندوق‌های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا

صندوق‌های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا

صندوق‌های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا

از دیگر روش‌ های سرمایه گذاری در طلا، صندوق‌های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا هستند. به صورت کلی می‌توان اذعان داشت که صندوق‌های سرمایه گذاری بر اساس دارایی‌هایی که  بر روی آن‌ها سرمایه گذاری می‌نمایند، بخش بندی خواهند شد. اگر بخواهیم تعریفی جامع از این صندوق‌ها خدمت شما عزیزان ارائه دهیم، باید بیان کنیم که صندوق کالایی قابل معامله یکی از ابزارهای مالی نوین به شمار می‌آیند.

بیشتر بخوانید  آموزش سرمایه‌ گذاری در طلا

این قابلیت را در اختیار سرمایه گذاران قرار می‌دهند که به جای خرید و نگهداری کالای مورد نظر و تحمل هزینه‌های حمل و نقل، انبارداری و خسارت‌های احتمالی آن، اوراق این صندوق ها را خریداری نمایند. بنابراین این روش نیز یکی از روش‌های مناسب برای سرمایه گذاری در بازار طلا محسوب می‌شود. از جمله نکات بسیار مهمی که در خصوص این روش باید بدانید، به شرح زیر است:

 • با خرید این اوراق، سرمایه گذار در عین داشتن مالکیت کالای مورد نظر، مسئولیت نگهداری از آن کالا را بر عهده ندارد.
 • عمده دارایی‌های این نوع از صندوق ها گواهی‌های سپرده هستند.
 • اگر قصد سرمایه گذاری در این دسته از دارایی را دارید، این صندوق‌ها ایمن و مناسب خواهند بود.

سخن پایانی

در این مطلب سعی شد تا به بررسی روش‌ های سرمایه گذاری در طلا بپردازیم. شما عزیزان نیز می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این روش سرمایه گذاری به وب سایت ما مراجعه کرده و با کارشناسان و مشاوران در این خصوص مشورت نمایید.

سوالات متداول روش‌ های سرمایه گذاری در طلا

 1. برای خرید سپرده گواهی و صندوق‌های سرمایه گذاری باید چه کارهایی انجام دهیم؟
  پیش‌نیاز این روش داشتن کد بورسی، کد معاملاتی و حساب کاربری در کارگزاری‌ها است؛ اما مزیتش آن است که به صورت آنلاین خرید خود را انجام می‌دهید.
 2. آیا گواهی سپرده شمش طلا وجود دارد؟
  بله؛ گواهی سپرده کالایی شمش طلا از ۱۸ اسفند ۱۴۰۱ راهی بازار بورس شده است. هر گواهی معادل ۰.۱ گرم از شمش طلای ۱ کیلوگرمی است.
 3. مزیت‌های خرید طلای فیزیکی چیست؟
  عدم نیاز به تجربه و دانش خاص،  وجود مراکز معتبر در سطح شهرهای کوچک و بزرگ، امکان فروش سریع طلا با مراجعه به طلا فروشی
5/5 - (2 امتیاز)

15 + 8 =