logo
دقیقه

سرمایه گذاری در طلا یا دلار؟

سرمایه گذاری در طلا یا دلار؟
1 خرداد 1403

امروزه با توجه به افزایش تورم در جامعه، افراد در تلاش هستند تا از روش های مختلفی ارزش پول و سرمایه خود را حفظ کنند. می خواهید بدانید پول خود را در چه بازاری باید سرمایه گذاری کنید؟ سرمایه گذاری در طلا یا دلار؟ می پرسید کدام یک از این دو بازار را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید؟ هر یک از این دو بازار دارای ویژگی های منحصربفردی بوده و با مزایا و معایبی همراه هستند.

سرمایه گذاری در طلا بهتر است یا دلار؟

بسیاری از افراد می خواهند از بین سرمایه گذاری در طلا یا دلار، یکی را انتخاب کنند. البته برخی از افراد نیز بخشی از سرمایه خود را در بازار طلا و بخش دیگری از آن را برای خرید دلار کنار می گذارند. طبق نظر کارشناسان سرمایه گذاری در بازار طلا، روش مطمئن تری است. همان طور که می دانید اگر دلار با افزایش قیمت مواجه شود، این بازار نیز به خوبی رشد می کند. از طرفی دولت سیسات ها و قوانینی برای خرید و فروش دلار وضع می کند که برخی اوقات به ضرر افرادی که تمام می شود که در بازار دلار سرمایه گذاری کرده اند.

علاوه بر همه این ها، در بازار طلا شما انتخاب های بیش تری برای خرید خواهید داشت. می توانید به صورت حضوری خرید کنید و یا این که می توانید در بورس برای خرید صندوق های طلا اقدام کنید. از طرفی می توانید سکه، طلای زینتی، طلای دست دوم، طلای آب شده و … خریداری کنید.

بیشتر بخوانید  آشنایی با اصطلاحات بازار طلا و کاربرد آنها

بنابراین شما در این بازار گزینه های بیش تری برای سرمایه گذاری خواهید داشت. در حالت کلی با افزایش تورم، سرمایه گذاری در هر دو این بازار ها بسیار منطقی و سودده است. با افزایش تورم ها ارزش پول کاهش یافته و در نتیجه نگه داشتن پول کار بسیار اشتباهی است. از این رو خوب است که در یکی از بازار های مالی مانند طلا و دلار سرمایه گذاری کرده و از این طریق ارزش پول خود را حفظ کنید.

آيا همواره خرید طلا بهتر از دلار است؟

بسیاری از افراد معتقد هستند که از میان سرمایه گذاری در طلا یا دلار، بازار طلا گزینه مناسب تری است. با این حال سرمایه گذاری در بازار دلار نیز می تواند بسیار سودده باشد و گاهی اوقات می تواند بازار مناسب تری نسبت به بازار دوم نیز باشد. در بعضی از بازه های زمانی، دلار به یکباره رشد چشمگیری دارد و متاسفانه ما این رشد را در بازار طلا مشاهده نمی کنیم. در این شرایط قطعا خرید دلار راه بهتری برای سرمایه گذاری بوده و می تواند پول و سرمایه شما را چند برابر کند.

بنابراین به طور قطع نمی توان طلا را به عنوان بازار مالی برتر معرفی کرد. افراد برای سرمایه گذاری در این بازار ها باید با رفتار ها و روند قیمتی آشنا شوند و در زمان های مناسبی خرید کنند. علاوه بر این، زمان فروش شما نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. شما باید روند این بازار ها مورد بررسی قرار داده و در بهترین حالت ممکن برای فروش اقدام کنید.

بیشتر بخوانید  بهترین نوع طلا برای سرمایه گذاری چیست؟

مقایسه سرمایه گذاری در طلا یا دلار

برای آن که بدانید سرمایه گذاری در طلا یا دلار، کدامیک بهتر است؟ خوب است که به بررسی مزایا و معایب سرمایه گذاری در این بازار ها بپردازیم. با این کار می توانید راحت تر تفاوت های میان این دو بازار را شناخته و در نتیجه با توجه به شرایط و اهداف خود، یک بازار مناسب انتخاب کنید.

بررسی مزایا و معایب خرید دلار

سرمایه گذاری در بازار دلار با مزیت هایی برای افراد سرمایه گذار همراه است. این مزایا سبب می شود تا نظر افراد زیادی به سمت این بازار جلب شود. مهم ترین نمونه از این مزیت ها عبارتند از:

 • امکان استفاده از ارز سهمیه ای با قیمت پایین تر از بازار آزاد
 • حفظ ارزش سرمایه در برابر تورم
 • امکان سرمایه گذاری با پول کم
 • امکان کسب بازدهی بالا

سرمایه گذاری در این بازار در کنار مزیت هایی که دارد، با معایبی نیز همراه است که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • نقد شوندگی متوسط
 • محدودیت در مقدار خرید یا فروش
 • ریسک بالای خرید و نگهداری
 • تاثیر پذیری آنی و کوتاه مدت از اخبار سیاسی

بررسی مزایا و معایب خرید طلا

برای آن که بتوانید از میان سرمایه گذاری در طلا یا دلار یکی را انتخاب کنید، خوب است که به بررسی مزایا و معایب سرمایه گذاری در بازار طلا بپردازیم. سرمایه گذاری در این بازار با مزیت های زیادی همراه است که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • حفظ ارزش سرمایه در برابر تورم
 • نقد شوندگی بالا
 • بازدهی بالا
 • امکان سرمایه گذاری با پول کم
 • عدم وجود ریسک تقلب و سرقت در خرید طلای مجازی
 • عدم محدودیت در خرید و فروش
 • تنوع در روش های خرید
بیشتر بخوانید  مزیت‌های سرمایه گذاری در شمش طلا

سرمایه گذاری در این بازار علاوه بر مزیت هایی که دارد، با معایبی نیز همراه است. مهم ترین عیوبی که برای خرید در این بازار می توان در نظر گرفت، عبارتند از:

 • ریسک نگهداری و خرید طلای فیزیکی
 • مالیات بالا و اجرت زیاد
 • تاثیر پذیری زیاد از قیمت دلار در بازار های داخلی

کلام آخر سرمایه گذاری در طلا یا دلار

با کمی دقت و بررسی می توانید از میان سرمایه گذاری در طلا یا دلار گزینه مناسبی را انتخاب کنید. سرمایه گذاری در بازار طلا نسبت به روش دوم گزینه مناسب تری می باشد. بازار طلا شرایط امن تری داشته و احتمال سوددهی در این بازار بیش تر می باشد.

با این حال برای سرمایه گذاری در این بازار ها می توانید از مشاوره های مستر سرمایه کمک بگیرید. این مجموعه با تخصص بالایی که در این زمینه دارد، شما را راهنمایی می کند تا سرمایه گذاری مناسب تری داشته باشید. برای اطلاع بیشتر از سرمایه گذاری در سکه و یا آموزش سرمایه گذاری در ارز دیجیتال می توانید با تیم ما ارتباط برقرار کنید.

سوالات متداول برای سرمایه گذاری در طلا یا دلار

 1. چگونه با خرید دلار در کوتاه مدت سود کنیم؟

برای این کار باید علم و دانش کافی در این بازار داشته باشید، در غیر این صورت می توانید از مشاوره های بی نظیر مستر سرمایه کمک بگیرید.

 1. آیا با اتمام تحریم های بین المللی علیه ایران، قیمت دلار کاهش می یابد؟

این بازار با توجه به نرخ تورم و نقدینگی و کسری بودجه دولت افزایش قیمت پیدا می کند. بنابراین قیمت ها در این بازار ارتباطی به تحریم ها علیه ایران ندارد.

 1. آیا برای سرمایه گذاری باید سکه بخریم یا دلار؟

بهتر است که سکه خریداری کنید اما انتخاب نوع مناسبی از سکه نیز اهمیت ویژه ای دارد.

امتیاز دهید

سه − 2 =