logo
دقیقه

موقع فروش سکه قیمت چقدر کم می‌شود؟

موقع فروش سکه قیمت چقدر کم می‌شود؟
14 بهمن 1402

موقع فروش سکه قیمت چقدر کم می‌شود؟ در بازار سکه ایران، قیمت خرید و فروش سکه با یکدیگر متفاوت است. به این تفاوت، «کارمزد خرید و فروش سکه» گفته می‌شود. کارمزد خرید و فروش سکه در ایران معمولاً بین 1 تا 2 درصد قیمت روز سکه است.  البته این میزان کارمزد ممکن است در شرایط مختلف، مانند عرضه و تقاضا در بازار، نوسان داشته باشد. به عنوان مثال، اگر تقاضا برای خرید سکه زیاد باشد، کارمزد خرید و فروش سکه ممکن است افزایش یابد. هم‌چنین، اگر سکه در وضعیت کمیاب باشد، کارمزد خرید و فروش آن نیز ممکن است افزایش پیدا کند.

علاوه بر کارمزد خرید و فروش، هنگام فروش سکه، مالیات نیز باید پرداخت شود. میزان این مالیات نیز بسته به تعداد سکه‌های فروخته شده متفاوت است. به عنوان مثال، افرادی که کمتر از 200 سکه فروخته باشند، مشمول پرداخت مالیات قطعی نیستند. این افراد باید تا پایان سال مالیاتی خود، مالیات سکه‌های فروخته شده خود را پرداخت کنند.

کارمزد خرید و فروش سکه  چقدر است؟

برای پاسخ به این سوال که موقع فروش سکه چقدر کم می شود؟باید گفت برای سرمایه گذاری در سکه باید این را بدانید که  هنگام فروش سکه، باید انتظار داشت که قیمت سکه با قیمت روز آن تفاوت داشته باشد. این تفاوت شامل کارمزد خرید و فروش سکه و مالیات است.

هر کالای سرمایه ای یا مصرفی دارای هزینه‌های جانبی است که بر هزینه کل خرید یا فروش تأثیر می‌گذارد. «کارمزد تولید طلا» هزینه اضافی مربوط به خرید طلا به عنوان دارایی سرمایه ای است که از درآمد فروش کسر نمی‌شود. با این حال، برای سایر اشکال طلا، مانند سکه‌های ساخته شده از طلا یا طلای استفاده شده یا ذوب شده، هزینه ای برای ساخت وجود ندارد. در پاسخ به این سوال که “هزینه خرید و فروش سکه چقدر است؟” لازم به ذکر است خرید سکه طلا طبق مقررات مقرر مستلزم پرداخت مالیات است که میزان آن بسته به میزان سکه خریداری شده متغیر بوده و توسط بانک مرکزی تعیین می‌شود.

بیشتر بخوانید  راهنمای خرید طلای آب شده و مزایای خرید آن

طبق آخرین بخشنامه صادر شده از سوی سازمان امور مالیاتی، افراد مجاز به خرید همزمان 200 سکه هستند. کسانی که این مقدار دارایی دارند مشمول مالیات ثابت می‌شوند. اما در صورت خرید بیشتر، بدهی مالیاتی آنها بر اساس اظهارنامه مالیاتی مشخص می‌شود. افرادی که قادر به پرداخت کل مالیات به صورت یکجا نیستند، باید مبلغ مالیات را در چهار قسط و در مدت چهار ماه پرداخت کنند. ضمناً در صورت عدم پرداخت مالیات به کل مبلغ مالیات جریمه اضافه می‌شود.

کارمزد خرید و فروش سکه و طلا چقدر است؟

کارمزد خرید و فروش سکه و طلا چقدر است؟

هزینه کارمزد خرید و فروش سکه

در خصوص این سوال که موقع فروش سکه چه قدر می شود؟ باید به این موضوع اشاره کنیم که بسته به شرایط، هزینه‌های مالیاتی اقلام مختلف ممکن است سرمایه‌گذاری را تشویق یا منع کند. پیش از آخرین حکم سازمان امور مالیاتی، گمان می‌رفت خریداران سکه از صرافی‌ها از پرداخت مالیات معاف هستند و تنها خریدهایی که از بانک مرکزی انجام می‌شود مشمول مالیات هستند. اما سازمان امور مالیاتی اعلام کرد به دلیل ثبت اطلاعات خریداران سکه از صرافی ها در سامانه صرافی، مشمول پرداخت مالیات نیز هستند.

کسانی که بیش از 200 سکه خریداری می‌کنند مانند صرافی‌ها موظف به ارائه اظهارنامه و ارائه اظهارنامه مالیاتی هستند اما مشمول مالیات معین نمی‌شوند. در صورت عدم پرداخت به موقع مالیات سکه‌ها، جریمه ای معادل 2.5 درصد از کل مبلغ مالیات تعیین می‌شود و افرادی که اکنون قادر به پرداخت کامل مالیات نیستند، باید آن را در مدت چهار ماه پرداخت کنند. .

در پایان لازم به ذکر است که اگر افراد قصد فروش یا دادن سکه‌های خریداری شده خود را به عنوان مهریه نداشته باشند، ممکن است از پرداخت مالیات محروم شوند.

بیشتر بخوانید  سرمایه گذاری در طلا بهتر است یا خودرو؟

موقع فروش سکه قیمت چقدر کم می‌شود؟ میزان کارمزد‌های گواهی سپرده سکه طلا

خرید واقعی طلا و سکه را می‌توان با اوراق بهاداری موسوم به گواهی سپرده سکه طلا که در بورس کالا مبادله می شود جایگزین کرد.  در سرمایه گذاری در طلا و سکه هویت خریدار در اوراق بهادار ثبت می‌شود و این گواهی‌ها با قیمت از پیش تعیین شده خریداری می‌شوند. به عنوان مثال برای خرید سکه بهار آزادی به ده گواهی سپرده سکه طلا نیاز است. هر گواهی سپرده سکه طلا حاوی 0.1 گرم طلا است. پس از خرید، ممکن است محصولات به صورت حضوری تحویل داده شوند یا به صورت جایگزین در بورس خریداری، فروخته و مبادله شوند که در این صورت ممکن است گواهی سپرده مورد نیاز باشد.

به دلیل هزینه‌های نگهداری و هزینه‌های مربوط به گواهی سپرده سکه طلا، برخی افراد ترجیح می‌دهند سکه های خود را به شکل فیزیکی ذخیره کنند. با این حال، این رویکرد دارای اشکالاتی است که در مقاله زیر مورد بحث قرار می‌گیرد. با این حال، ممکن است استفاده از گواهی سپرده سکه طلا به عنوان یک استراتژی سرمایه گذاری دارای اشکالاتی باشد.

مزایا و معایب گواهی سپرده سکه طلا

مورد دیگری که باید در رابطه با موقع فروش سکه چه قدر کم می شود؟ به آن اشاره کنیم، گواهی سپرده سکه است. گواهی سپرده سکه طلا مانند هر دارایی دیگری می‌تواند مزایا و معایبی داشته باشد. مدیریت امکان سرقت کالاهای مشهود یکی از مزیت‌های خرید گواهی سپرده سکه طلا است. افرادی که به صورت فیزیکی سکه‌های طلا را ذخیره می‌کنند، دائماً نگران امنیت دارایی‌های خود هستند.

مزیت اضافی عدم امکان ارائه سکه‌های تقلبی در گواهی سپرده است. از آن‌جایی که سکه‌های فروخته شده در بورس کالا در انبارهای مشخصی نگه‌داری می شوند و مورد تایید سازمان بورس هستند، امکان خرید سکه تقلبی وجود ندارد. از سوی دیگر، خریداران سکه طلا نگران هزینه‌ها و مالیات‌های مربوط به خرید هستند. البته لازم به ذکر است که گواهی سپرده سکه طلا دارای کارمزد اسمی و معاف از مالیات می‌باشد.

بیشتر بخوانید  ربات VIP مستر سرمایه

با این حال، باید توجه داشت که ممکن است اشکالاتی وجود داشته باشد و خرید این گواهی سپرده همیشه سودمند نیست. یکی از آن‌ها این است که خرید این گواهی می‌تواند برای افراد خاصی چالش برانگیز باشد زیرا معاملات مستلزم داشتن کد بورسی و کد بورس کالا است. از سوی دیگر، این گواهی دارای پنجره معاملاتی محدودی است و فقط در ساعات کاری مشخص قابل معامله است. علاوه بر این، به دلیل سودآوری، امکان معامله فوری گواهی سپرده سکه طلا در بلندمدت وجود ندارد.

مزایا و معایب گواهی سپرده سکه طلا

مزایا و معایب گواهی سپرده سکه طلا

سخن پایانی موقع فروش سکه قیمت چقدر کم می‌شود؟

موقع فروش سکه قیمت چقدر کم می‌شود؟ هنگام فروش سکه، باید انتظار داشت که قیمت سکه با قیمت روز آن تفاوت داشته باشد. این تفاوت شامل کارمزد خرید و فروش سکه، مالیات، و هم‌چنین هزینه‌های جانبی مانند هزینه حمل و نقل سکه است. علاوه بر کارمزد خرید و فروش، هنگام فروش سکه، مالیات نیز باید پرداخت شود. پرداخت مالیات قطعی نیستند. شما می توانید برای سرمایه گذاری در طلا، سکه و آموزش سرمایه گذاری در ارز دیجیتال، با تیم مستر سرمایه همراه شوید.

سوالات متداول موقع فروش سکه قیمت چقدر کم می‌شود؟

  1. میزان کارمزد خرید و فروش سکه چقدر است؟

میزان کارمزد خرید و فروش سکه در ایران معمولاً بین 1 تا 2 درصد قیمت روز سکه است.

  1. آیا میزان کارمزد خرید و فروش سکه در همه طلافروشان یکسان است؟

خیر، میزان کارمزد خرید و فروش سکه در همه طلافروشان یکسان نیست. برخی از طلافروشان ممکن است کارمزد کمتری دریافت کنند و برخی دیگر ممکن است کارمزد بیشتری دریافت کنند. بنابراین، قبل از فروش سکه، بهتر است از میزان کارمزد خرید و فروش سکه در چند طلافروش مختلف مطلع شوید.

  1. آیا علاوه بر کارمزد خرید و فروش، هنگام فروش سکه هزینه دیگری نیز باید پرداخت شود؟

بله، علاوه بر کارمزد خرید و فروش، هنگام فروش سکه، مالیات نیز باید پرداخت شود. میزان این مالیات نیز بسته به تعداد سکه‌های فروخته شده متفاوت است.

امتیاز دهید

هفده + نوزده =