logo
دقیقه

مزیت‌های سرمایه گذاری در شمش طلا

مزیت‌های سرمایه گذاری در شمش طلا
8 مهر 1402

یکی از راه‌های سرمایه گذاری در دنیای پر تلاطم امروز، سرمایه گذاری در شمش طلا می باشد. این روش سرمایه گذاری نسبت به سایر روش‌ها ایمن‌تر بوده و همچنین می‌توان با مبلغی مناسب آن را خریداری کرد. سرمایه گذاری در بازار طلا نسبت به سرمایه گذاری در بازار مسکن یا خودرو به هزینه کمتری نیاز دارد.

بنابراین بسیاری از افراد می‌توانند در این بازار ویژه سرمایه گذاری کرده و سود مناسبی را از آن خود نمایند. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی مزیت‌های سرمایه گذاری در شمش طلا بپردازیم و اطلاعاتی را در خصوص آموزش سرمایه گذاری در طلا در اختیار شما قرار دهیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

سرمایه گذاری در طلا، بهترین روش سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در طلا، بهترین روش سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در طلا، بهترین روش سرمایه گذاری

یکی از روش‌های سرمایه گذاری، سرمایه گذاری در بازار طلاست. قبل از آن که به مزیت‌های سرمایه گذاری در شمش طلا بپردازیم، باید بررسی کنیم که چرا سرمایه گذاری در بازار طلا مناسب است؟ آیا برای سرمایه گذاری در این بازار بهتر است زیور آلات خریداری شود یا سکه و شمش طلا؟!

همان‌گونه که می‌دانید، سرمایه گذاری در بازار طلا یکی از محبوب‌ترین و مشهور‌ترین روش‌های سرمایه گذاری در میان مردم است. به دلیل آنکه سرمایه گذاری در بازار طلا مزیت‌‎های خاص خود را به همراه دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • حفظ ارزش پول
 • طلا سرمایه‌ای در دسترس است.
 • بسیاری از افراد جامعه می‌توانند روی این فلز گرانبها سرمایه گذاری کنند.
 • طلا سرمایه گذاری بلند مدت و ایمن است.
 • میزان افزایش قیمت طلا تقریباً همیشه بالاتر از نرخ تورم بوده است. همین موضوع طلا را به گزینه‌ای بسیار مناسب برای سرمایه گذاری و حفظ ارزش پول تبدیل کرده است.
بیشتر بخوانید  کدام صندوق طلا بهتر است؟

انواع روش‌های سرمایه گذاری در طلا

خوشبختانه روش‌های بسیار متعددی برای سرمایه گذاری در بازار طلا وجود دارد که هر کدام از آن‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارا می‌باشد. از جمله روش‌های سرمایه گذاری در بازار طلا، روش‌های ذکر شده در ذیل است:

 • سرمایه گذاری در طلای نو
 • سرمایه گذاری در طلای آب‌ شده
 • شرماسه گذاری در طلای دست ‌دوم
 • سرمایه گذاری در سکه
 • سرمایه گذاری در شمش طلا
 • سرمایه گذاری در گواهی سپرده طلا

به صورت کلی اگر قصد دارید تا بر روی طلای فیزیکی سرمایه گذاری کنید، شمش و سکه گزینه‌ای بسیار مناسب برای شما عزیزان به شمار می‌آید. به دلیل آنکه در این دو نوع روش سرمایه گذاری هیچ‌گونه اجرتی به عنوان اجرت ساخت وجود نخواهد داشت. بنابراین شما در برخی از موارد ممکن است برای خرید آن‌ها ضرر کمتری را متحمل شوید. در ادامه به بررسی سرمایه گذاری در شمش طلا و مزیت‌های آن اشاره خواهیم کرد.

شمش طلا چیست؟

شمش طلا چیست؟

شمش طلا چیست؟

قبل از انکه به بررسی مزیت‌های سرمایه گذاری در شمش طلا بپردازیم، باید اشاره نماییم که شمش طلا چیست؟ به طور قطع شما نیز تا کنون نام شمش طلا را شنیده‌اید و قطعا به یاد قطعات مکعبی شکل می‌افتید که معمولاً در خزانه‌های بزرگ و گاوصندوق‌های پیشرفته بانک مرکزی کشورها وجود دارند. بنابراین ممکن است گمان کنید که خرید شمش طلا کار هر کسی نیست و هرکس به این اندازه پول ندارد و نمی‌تواند در این زمینه سرمایه گذاری نماید.

در صورتی که این چنین نخواهد بود. شمش‌های طلا در سایز‌ها و اندازه‌های بسیار متنوعی وجود دارد و دقیقا مشابه با سکه‌های طلا در ابعاد و وزن‌های بسیار متنوعی به بازار ارائه می‌شوند و تنها به شکل قطعات بزرگ و مکعبی شکل نخواهند بود. خوشبختانه خرید شمش طلا و یا سرمایه گذاری در شمش طلا برای عموم مردم چیزی دور از ذهن یا رویایی نخواهد بود و هم افراد می‌توانند از این نوع طلا خریداری کرده و به سوددهی مناسبی برسند.

اگر بخواهیم یک تعریف کلی از شمش طلا خدمت شما عزیزان ارائه دهیم، باید اشاره کنیم شمش‌های طلا که در زبان انگلیسی gold bar مشهور هستند، یک نوع فطعاتی خاص از طلای آب شده یا طلای خام مذاب به شمار می‌آیند. این نوع قطعات طلا پس از ریخته شدن در قالب‌های آماده بسته‌ بندی و وکیوم خواهند شد و پس از آن به فروش می‌رسند. از جمله نکات بسیار مهمی در خصوص شمش طلا باید بدانید، این است که :

 • معمولا عیار شمش‌های طلا ۲۴ است و این یعنی هر قطعه از شمش‌ طلا ۹۹۹.۹ درصد طلای خالص دارد.
 • به دلیل عیار بالا و نرم بودن طلای ۲۴ است که آن را در بسته‌های مخصوص و به‌ صورت وکیوم شده به فروش می‌رسانند.
بیشتر بخوانید  صندوق های سرمایه گذاری طلا

مزیت‌های سرمایه گذاری در شمش طلا

مزیت‌های این نوع سرمایه گذاری بسیار زیاد است. بگونه‌ای که این روش سرمایه گذاری به یکی از روش‌های سرمایه گذاری محسوب می‌شود. از جمله مزیت‌های سرمایه گذاری در شمش طلا به شرح زیر خواهد بود:

1) شمش‌ها در وزن‌های متفاوتی وجود دارند.

یکی از مزیت‌های سرمایه گذاری در شمش طلا تنوع در وزن و ابعاد آن است. یعنی شما می‌توانید با کمترین مقدار پول برای سرمایه گذاری آن را خریداری کرده و به سوددهی مناسبی برسسید. سرمایه گذاری در شمش طلا می‌تواند از وزن‌های 1 گرم تا 1 کیلوگرم انجام شوند. این تنوع را در بقیه‌ی شکل‌های طلا و سکه نمی‌توان پیدا کرد.

2) شمش طلا از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است.

یکی دیگر از  این مزیت‌ها، معتبر بودن آن است. شمش‌های طلا با اینکه مانند طلای دست‌دوم اجرت ساخت ندارند، اما بسیار معتبر و دارای شناسنامه هستند و به همین دلیل در بازار از اعتبار بسیار بالایی برخوردار می‌باشند.. طلای دست‌دوم امکان تقلبی یا دزدی بودن را دارد؛ اما در شمش طلا خطر تقلبی بودن تقریباً صفر است.

3) بهترین راهکار برای سرمایه گذاری

به صورت کلی می‌توان اشاره داشت که شمش‌های طلا از اعتبار بسیار بالایی برخوردار هستند و امکان تقلبی بودن در آن‌ها کم است. شمش‌ها در کل اجرت ساخت ندارند و از تنوع بسیار بالایی نیز برخوردار می‌باشند. این نوع قطعات طلا به دلیل اعتبار و تنوع، حتی قابلیت فروش جهانی را دارند. با این توصیف سرمایه گذاری در شمش‌های طلا، یکی از بهترین راهکارهای سرمایه گذاری محسوب می‌شوند. از جمله نکات بسیار مهمی که در این خصوص باید بدانید، به شرح زیر می‌باشد:

 • شمش طلا با گرم پایین معمولاً برای هدیه مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
 • گرم‌های بالاتر یعنی از ۵ تا ۱۰۰ گرم بیش‌تر در سرمایه‌گذاری عامه مردم به کار می‌رود.
 • شمش یک‌کیلوگرمی نیز برای مبالغ بالاتر سرمایه‌گذاری کاربرد دارد.
بیشتر بخوانید  صندوق طلا بهتر است یا سکه؟

4) شمش طلا قابلیت معامله در بازارهای جهانی را دارد.

همان گونه که اشاره کرده‌ایم، یکی از مزیت­ها، این است که شمش طلا در وزن و ابعاد بسیار متفاوتی وجود دارد. این قطعات طلا قابلیت معامله در بازارهای جهانی را دارند در صورتی که بقیه اشکال طلا مانند سکه از این قابلیت برخوردار نخواهند بود. اگر در بازارهای جهانی فعالیت می‌کنید و به دنبال سرمایه گذاری در بازار طلا نیز هستید، به خاطر داشته باشید که شمش طلا یک گزینه مناسب برای شما خواهد بود.

5) عدم نیاز به پرداخت اجرت

ممکن است برایتان کمی عجیب باشد! اما برای خرید شمش طلا نیازی به پرداخت اجرت نخواهید داشت. همان گونه که می‌دانید برای تهیه و خرید زیور آلات طلا، یک هزینه خاص بابت اجرت ساخت از شما عزیزان گرفته می‌شود و این موضوع در خرید شمش‌های طلا وجود ندارد.

6) شمش طلا حباب قیمتی ندارد.

معمولا خرید سکه با حباب قیمت روبه‌رو است. در صورتی که خرید شمش طلا این مشکل را نخواهد داشت و این موضوع یکی از مهم‌ترین مزیت‌های سرمایه گذاری در شمش طلا محسوب می‌شود. بنابراین اگر قصد سرمایه گذاری در بازار طلا را دارید، می‌توانید به خرید شمش طلا بپردازید زیرا برای سرمایه گذاری بسیار مناسب‌تر است.

 

7) قیمت مناسب‌تر شمش طلا

شاید برای شما عزیزان کمی عجیب باشد اما سرمایه گذاری در شمش طلا، قیمت کمتری نسبت به سایر قطعات طلا دارد. به دلیل آنکه شمش طلا یکی از ابتدایی‌ترین و خام‌ترین شکل‌های طلا است که در ساخت سایر اشکال طلا استفاده می‌شود. اگر قیمت برای شما موضوع بسیار مهمی است و نمی‌دانید چه نوع طلایی را خریداری نمایید، ما به شما خرید شمش طلا را پیشنهاد می‌دهیم.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم تا به مزیت‌های سرمایه گذاری در شمش طلا بپردازیم و اطلاعاتی را در این خصوص در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت ما مراجعه کرده و با کارشناسان در این خصوص مشورت نمایید. در مجموعه مستر سرمایه، آموزش سرمایه گذاری در طلا، سکه و آموزش سرمایه گذاری در ارز دیجیتال به صورت تخصصی ارائه می شود.

سوالات متداول مزیت‌های سرمایه گذاری در شمش طلا

 1. بهترین شمش‌های طلا چه نوع شمش‌هایی هستند؟
  بهترین شمش‌های طلا بیش‌تر در کارخانه‌های سوئیسی، استرالیایی، انگلیسی و اماراتی ساخته می‌شوند. به‌خاطر تبلیغات موجود، بعضی شمش‌ها طرف‌داران بیش‌تری بوده و در نتیجه قیمت بالاتری دارند.
 2. برای سرمایه گذاری شمش طلا بخریم یا سکه طلا؟
  برای انتخاب بین شمش و سکه برای سرمایه‌گذاری باید به میزان بودجه، درصد ریسک‌پذیری و شرایط خود دقت کنید.
 3. برای سرمایه گذاری شمش طلا بهتر است یا سکه پارسیان؟
  اکثر افراد برای سرمایه‌گذاری به سراغ شمش طلا می‌روند و سکه پارسیان را برای هدیه‌دادن انتخاب می‌کنند؛ چراکه شمش طلا عیار بالاتری دارد.
امتیاز دهید

1 + 18 =