logo
دقیقه

معرفی ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا

معرفی ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا
15 آبان 1402

ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا، نوعی ارزهای دیجیتال هستند که ارزش و قیمت خود را به طلا وابسته می دانند. این ارزها با استفاده از فناوری بلاکچین و تکنولوژی هوشمند قابل معامله و انتقال هستند. در حالی که طلا به عنوان یک سرمایه گذاری محبوب و پایدار شناخته می شود، استفاده از آن به عنوان پشتوانه برای ارزهای دیجیتال جدید، امکانات جدیدی را برای سرمایه گذاران فراهم می کند. در این مقاله از آموزش سرمایه گذاری در ارز دیجیتال به بررسی و معرفی ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا می پردازیم. در ادامه با چگونگی این نوع ارزهای دیجیتال، مزایا و معایب آنها و موارد مربوط به این موضوع آشنا می شویم.

منظور از ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا چیست؟

منظور از ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا چیست؟

منظور از ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا چیست؟

ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا، ارزهایی هستند که ارزش آنها معادل با قیمت و ارزش طلا می باشند. به عبارت دیگر، هر واحد از این ارزها معادل یک مقدار طلای مشخص می باشد. این ارزها با استفاده از فناوری بلاکچین و تکنولوژی هوشمند قابل معامله و انتقال هستند.

فرد سرمایه گذار برای اینکه بتواند برای ارز دیجیتال خود پشتوانه طلا ایجاد کند، باید مقدار طلایی که برای این کار لازم است را در یک بانک یا موسسه ای که از این کار پشتیبانی و حمایت می کند، قرار دهد. نسبت مقدار طلای پشتوانه برای هر ارز دیجیتال متفاوت می باشد. اما به طور معمول نسبت یک به یک دارند، یعنی برای هر یک توکن رمز ارز، یک گرم طلا نیاز می باشد.

این ارزها می توانند به عنوان یک روش برای حفظ ارزش سرمایه در شرایط نامطلوب اقتصادی استفاده شوند. همچنین، برخی از ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا امکان معامله و انتقال سریع تر و ارزان تر را نسبت به خرید و فروش طلا فیزیکی فراهم می کنند.

نقش این ارزها در بازار سرمایه نیز قابل توجه است. آنها می توانند به عنوان یک روش برای تنوع سرمایه گذاری استفاده شوند و به سرمایه گذاران اجازه دهند در بازار ارزهای دیجیتال حضور داشته باشند، در حالی که همچنان به مزایای سرمایه گذاری در طلا نیز دسترسی دارند. همچنین، این ارزها می توانند به عنوان یک راه برای کاهش ریسک ناشی از نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال عمل کنند، زیرا قیمت آن‌ ها به قیمت طلا وابسته است که معمولا پایدارتر است.

بیشتر بخوانید  سرمایه گذاری در طلا بهتر است یا خودرو؟

به طور کلی، ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا امکانات جدیدی را برای سرمایه گذاران فراهم می کنند و این امکان را به آنها می دهند تا در بازار ارزهای دیجیتال حضور داشته باشند و همچنان به مزایای سرمایه گذاری در طلا نیز دسترسی داشته باشند.

مزایا و معایب ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا

این نوع رمز ارزها هم مانند دیگر ارزهای دیجیتال دارای مزایا و معایبی در سرمایه گذاری می باشند. در ادامه با برخی از این موردها آشنا می شویم. برخی از مزایا و معایب ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا عبارتند از:

مزایا:

 • ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا می توانند از مزایای طلا به عنوان یک دارایی فیزیکی بهره برده و در عین حال از مزایای ارزهای دیجیتال نظیر سرعت و آسانی انتقال بهره مند شوند.
 • این نوع ارزها می توانند به عنوان یک راه حل برای حفظ ارزش دارایی در مقابل تورم و نوسانات بازار استفاده شوند، زیرا قیمت طلا عموما پایدارتر از بسیاری از ارزها بوده است.
 • با استفاده از تکنولوژی بلاکچین، می توان به راحتی و به صورت شفاف تراکنش ها را ردیابی کرده و امنیت آن ها را تضمین کرد.
 • ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا قابل قبول و قابل تبدیل به پول فیات (پول قابل قبول قانونا در یک کشور) و همچنین قابل تبدیل به طلا هستند، بنابراین می توانند در تجارت بین المللی و تبادلات تجاری استفاده شوند.
 • این نوع ارزها با توجه به دارا بودن استاندارد ERC-20، همانند ارزهای دیجیتال دیگر در صرافی های ارز دیجیتال قابل معامله می باشند.

معایب:

 • ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا ممکن است نسبت به تغییرات قیمت طلا حساس باشند و ممکن است ارزش آنها نوسانات نسبت تغییرات قیمتی طلا داشته باشد.
 • احتمال وقوع سرقت یا هک شدن در صنعت ارزهای دیجیتال وجود دارد، که ممکن است باعث از دست رفتن ارزش دارایی ها شود. اما طلای به عنوان پشتوانه با توجه به اینکه در بانک یا موسسات معتبر نگه داری می شوند، امکان سرقت وجود ندارد و جای نگرانی نیست.
 • نقدینگی پایین این نوع ارزها در صرافی های ارز دیجیتال از معایب اصلی این نوع رمز ارزها به حساب می آید. این نقدینگی پایین به دلیل محدودیت جامعه سرمایه گذاران این نوع رمز ارز می باشد.
 • از معایب دیگر ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا با توجه به اینکه برای نگه داری طلا به یک سازمان دولتی نیاز است، این است که به عنوان یک ارز دیجیتال غیر متمرکز نمی توان از آن یاد کرد.
بررسی و معرفی ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا

بررسی و معرفی ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا

بررسی و معرفی ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا

حال نوبت به معرفی و بررسی انواع ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا می رسد. در ادامه با انواع آنها بیشتر آشنا می شویم. 4 تا از رمز ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا عبارت اند از:

بیشتر بخوانید  چگونه پس انداز کنیم تا طلا بخریم؟

1.     دیجیکس گلوبال (DGX)

DGX (Digix Global) یک ارز دیجیتال است که بر اساس فناوری بلاکچین اتریوم ساخته شده است. این ارز دیجیتال با پشتوانه طلا فیزیکی قابل معامله است و هر یک توکن DGX معادل یک گرم طلا است. این به معنی این است که هر گرم طلا فیزیکی که به عنوان پشتوانه استفاده می شود، در یک واحد DGX قابل تجارت است. این ارز دیجیتال به عنوان یک راه حل برای مشکلات امنیتی و شفافیت در بازار طلا معرفی شده است و به کاربران اجازه می دهد تا با اطمینان بیشتری در معاملات خود در بازار طلا شرکت کنند.

2.     پرث مینت گلد توکن (PMGT)

پرث مینت گلد توکن (PMGT) یک ارز دیجیتال است که به صورت یک به یک با طلا پشتوانه بندی شده است. به عبارت دیگر، هر واحد از PMGT با یک گرم طلا معادل است. این ارز دیجیتال برای کاربرانی که به دنبال یک راه برای سرمای ‌گذاری در بازار طلا هستند، مناسب است. PMGT بر اساس فناوری بلاکچین ساخته شده است و به کاربران امکان می دهد تا به سرعت و با کمترین هزینه، طلا را خرید و فروش کنند. همچنین، این ارز دیجیتال به دلیل پشتوانه بندی طلا، از نظر پایداری و ارزش ذخیره سازی بسیار مطمئن است.

3.     تتر گلد (XAUT)

تتر گلد (XAUT) یک ارز دیجیتال است که به صورت مستقیم به قیمت طلا مرتبط می شود. به عبارت دیگر، هر واحد از تتر گلد با معادل یک گرم طلا قابل مبادله است. این ارز دیجیتال بر اساس تکنولوژی بلاکچین ساخته شده است و امکان انتقال آن بین افراد در سراسر جهان با سرعت بالا و کم هزینه را فراهم می کند. تتر گلد همچنین به عنوان یک ابزار سرمایه گذاری محبوب در بین برخی از افراد سرمایه گذار و شرکت ها شناخته شده است.

بیشتر بخوانید  ترید یا سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال؟

4.     گلد کوین (GLC)

گلد کوین (GLC) یکی از ارزهای دیجیتالی است که بر پایه فناوری بلاکچین ساخته شده است. این ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۴ به عنوان یک پروژه متن باز شروع به فعالیت کرد و هدف آن ایجاد یک ارز دیجیتال پایدار با پشتوانه طلا و قابل استفاده در تراکنش های روزمره است. گلد کوین با استفاده از الگوریتم های پیچیده رمزنگاری شده و تمامی تراکنش های آن در شبکه بلاکچین ثبت و تایید می شوند. این ارز دیجیتال به دلیل پایداری و قابلیت استفاده در تراکنش های روزمره، جزء محبوب ترین ارزهای دیجیتال در جهان است.

نتیجه گیری

در این مطلب به موضوع معرفی ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا پرداختیم. در ادامه به این نتیجه رسیدیم که ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا به عنوان یکی از جدیدترین و پرطرفدارترین روش های سرمایه گذاری در دنیای امروز شناخته می شوند. این ارزها، با ترکیبی از فناوری بلاکچین و طلا، امنیت و پایداری بیشتری را به سرمایه گذاران خود ارائه می دهند. با توجه به روند رو به رشد این بازار، انتظار می رود که ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا در آینده نزدیک به عنوان یکی از مهمترین ابزارهای سرمایه گذاری در دنیای مالی شناخته شوند.

سوالات متداول معرفی ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا

 1. آیا با تغییرات قیمت طلا، ارزش رمز ارزهای به پشتوانه طلا هم تغییر می کند؟
  بله؛ به طور کلی تغییرات قیمت طلا بر روی روند اقتصاد جهانی از جمله حوزه ارزهای دیجیتال تاثیر می گذارد.
 2. برخی از ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا کدام اند؟
  دیجیکس گلوبال (DGX)، گلد کوین (GLC)، تتر گلد (XAUT)، پرث مینت گلد توکن (PMGT) و غیره، از ارزهای دیجیتال به پشتوانه طلا می باشند.
 3. نسبت بندی یک به یک هر توکن رمز ارز و طلا به چه معناست؟
  منظور از این نسبت بندی یک به یک این است که به ازای هر یک توکن رمز ارز به یک گرم طلا جهت پشتوانه بندی نیاز می باشد.
5/5 - (2 امتیاز)

هفده − شش =