logo
دقیقه

موقع فروش سکه چقدر کم میشه؟

موقع فروش سکه چقدر کم میشه؟
12 مرداد 1402

امروزه سرمایه گذاری در بازار سکه و طلا نسبت به بازارهای دیگر، محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. به دلیل آنکه افراد میتوانند با حداقل سرمایه به خرید طلا بپردازند (به اندازه گرم روز طلا). همین موضوع نیز سبب شده است تا افراد پس اندازهای خرد خود را در این بازار سرمایه گذاری کنند و از نوسانات قیمت بازار به سود مورد نظر برسند. اما باید به خاطر داشته باشید هنگام فروش طلا میزان اجرتی که بابت آن پرداخت کردهاید؛ کسر خواهد شد! ممکن است این سوال برای شما عزیزان به وجود بیاید که موقع فروش سکه چقدر کم میشه؟! برای پاسخ به این سوال تا انتهای این مطلب از سایت آموزش سرمایه گذاری در سکه با ما همراه باشید زیرا قصد داریم تا به بررسی کسر مبالغ در هنگام فروش سکه بپردازیم.

سرمایه گذاری در بازار سکه

همان گونه که در بخش مقدمه این مقاله اشاره کردهایم سوال بسیاری از افراد این است که موقع فروش سکه چقدر کم میشه؟ درواقع سرمایه گذاری در بازار سکه امروزه نسبت به بازارهای دیگر بیشتر شده و محبوبیت بالایی پیدا کرده است. بسیاری از مردم گمان میکنند که سرمایه گذاری در بازار سکه دقیقا مانند سرمایه گذاری در بازار طلاست! در واقع باید اشاره شود که میان سرمایه گذاری در سکه با سرمایهگذاری در طلا و بازار طلا تفاوتهایی دارد.

با اینکه هم سکه و هم زیور آلات طلا هر دو از فلز گرانبهای طلا ساخته میشوند، اما خرید و فروش آنها و همچنین سرمایه گذاری بر روی این دو متفاوت خواهد بود. به صورت کلی و براساس آمارهای به دست آمده، بازدهی بازار سکه در ۱۰ سال اخیر بیش از ۱۰۰۰ درصد بوده اما این بازدهی برای بازار طلا رقمی بسیار کمتر بوده است.

بیشتر بخوانید  سکه امامی برای سرمایه‌ گذاری

در واقع سرمایه گذاری در بازار سکه به معنای خرید انواع سکه در طرحهای مختلف برای کسب سود و یا افزایش پشتیبانی مالی است. مزایای سرمایه گذاری در بازار سکه به گونهای است که میتوان به آن هم به چشم سرمایه گذاری کوتاه مدت و همچنین سرمایه گذاری بلند مدت نگاه کرد.

بررسی بازار سکه

بررسی بازار سکه

بررسی بازار سکه

همان گونه که در بخشهای قبل توضیح دادهایم، بازار سکه با بازار طلا بسیار متفاوت است. اما متاسفانه بسیاری از مردم برای سرمایه گذاری در بازار سکه دقیقا رفتاری مشابه با طلا با آن دارند که این اشتباه است! در این راستا بسیاری از مردم سکه را در طرحهای مختلف خریداری میکنند و در فاصله بسیار اندکی درصد قابل توجهی از سرمایه خود را از دست خواهند داد.

همه ما به هنگام سرمایه گذاری در هر بازاری، ترس از شکست داریم و همین موضوع باعث میشود که با اولین ضرر از بازار خارج شویم و سرمایه خود را نابود کنیم. اما ماهیت بازار سکه با سایر بازارهای مالی تفاوت دارد. قیمت سکه به دلیل استفاده از طلا در ساخت آن وابسته به شرایط زیر است:

 • بازارهای جهانی
 • قیمت روز طلا

بعلاوه در ایران به دلیل آنکه سکه ضرب اختصاصی دارد، قیمت آن به عوامل داخلی نیز بستگی دارد. درست برعکس زیور آلات طلا که قیمت آن باید در بازار داخل برای جلوگیری از قاچاق، دقیقا با بازار بینالمللی تناسب داشته باشد، بازار سکه از این محدودیت برخوردار نیست به همین دلیل نیز نوسانات بالایی دارد.

نکات مهم درباره بازار سکه

نکات مهم درباره بازار سکه

نکات مهم درباره بازار سکه

 • بازار سکه با توجه به میزان رشد بسیار بالا و بازدهی مناسب یکی از محبوبترین بازارهای مالی در ایران است.
 • میزان نقد شوندگی مناسب، حفظ ارزش سرمایه در گذر زمان و نرخ رشد مناسب از جمله مزایا و ویژگیهای سرمایه گذاری در این بازار شناخته میشود.
 • روند قیمتی بازار سکه با نوسان زیادی در کوتاهمدت روبرو است اما در همه این سالها نمودار مشابهی را از خود ثبت نموده است.
 • حرکت بالاتر از نرخ تورم سکه در سالهای اخیر باعث شده است تا در طی این سالها بسیاری از افراد به سمت بازار سکه برای سرمایه گذاری روی آورند
بیشتر بخوانید  عوامل اقتصادی بر بازار سکه و سرمایه گذاری

کارمزد خرید و فروش سکه

بسیاری از شما همچنان درباره کارمزد خرید سکه اطلاعاتی ندارید و گمان میکنید که سکه بدون کارمزد است! به صورت کلی اگر بخواهیم تعریفی کلی از کارمزد بازار سکه خدمت شما ارائه دهیم، باید اشاره کنیم که هزینه کارمزد خرید و فروش سکه طلا شامل تمام هزینه های اضافی است که در هنگام معامله سکه پرداخت میگردد.

به خاطر داشته باشید که سکه طلا مانند زیورآلات طلا اجرت ساخت ندارد، اما هم هزینه مالیات دارد و هم هزینه ضرب سکه! در واقع مهمترین هزینه آن هزینه مالیات است که به شکل پلکانی توسط سازمان مالیات کشور تعیین خواهد شد. بعلاوه سقفی برای تعداد سکه خریداری شده از سوی افراد توسط این سازمان در نظر گرفته شده است.

اگر قصد سرمایه گذاری در بازار سکه را دارید، آشنا بودن با کارمزذهای خرید و فروش در این بازار بسیار مهم است. به دلیل آن که این کارمزدها میتواند در سود نهایی حاصل از سرمایه گذاری در سکه طلا تاثیر بسیاری داشته باشد و ضرر و زیان شما را نیز مشخص نماید. به صورت کلی اگر از کارمزد سکه آگاهی نداشته باشید و بدون آن اقدام به خرید و فروش نمایید، ممکن است با زیان مواجه شوید

بر اساس قوانین میتوان اذعان داشت کهخرید سکه طلا مشمول پرداخت مالیات است و میزان این مالیات از سوی بانک مرکزی و سازمان مالیات کشور مشخص میگردد و برای مقادیر مختلف سکه خریداری شده متفاوت خواهد بود

هنگام فروش سکه چقدر کم میشه؟!

هنگام فروش سکه چقدر کم میشه؟!

موقع فروش سکه چقدر کم میشه؟

این سوالی است که برای بسیاری از شما عزیزان در هنگام خرید و فروش سکه به وجود میآید. در واقع اگر میخواهید بدانید که هنگام فروش سکه آن را به قیمت روز از شما خریداری میکنند یا خیر، با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید  آموزش سرمایه گذاری در سکه

ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که به هنگام فروش سکه مبلغی کمتر از مبلغ خریدتان، آنها را از شما بخرند. البته این میزان ممکن است در طلا فروشیها کاملا متفاوت باشد. به عنوان مثال یک طلا فروشی مبلغ 100 هزارتومان و طلا فروشی دیگر مبلغ 200 هزار تومان از قیمت روز سکه کم کند و سکه شما را خریداری نماید.

به صورت کلی میتوان اشاره داشت که در بازار طلا، قیمت طلا و سکه کاملا مشخص است و قیمت بازارهای داخلی براساس انس جهانی و قیمت ارز در کف بازار تعیین خواهد شد و طلا فروشان نیز نمیتوانند به هنگام خرید و فروش سکه طلا، خارج از عرف معمول عمل کنند. بنابراین به هنگام فروش سکه ممکن است مبلغی از بین 20 هزار تومان تا 200 هزار تومان از قیمت روز سکه کم شود. اما میزان بیشتر از این کاملا غیر منطقی است!

سخن پایانی 

در این مقاله به سوال موقع فروش سکه چقدر کم میشه؟ پاسخ داده شد. شما عزیزان میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سرمایه گذاری در بازار سکه و طلا، به وبسایت ما مراجعه کرده و با کارشناسان و مشاوران نیز در این خصوص مشورت نمایید.

سوالات متداول درباره فروش سکه

 1. انواع سکه برای سرمایه گذاری کدام است؟
  سکه تمام بهار آزادی؛ نیم سکه بهار آزادی، ربع سکه بهار آزادی و سکه گرمی از انواع سکه می باشد.
 2. سکه طرح قدیم چه نوع سکهای است؟
  سکههایی که از سال ۱۳۵۸ تا سال ۱۳۷۰ ضرب شدهاند، سکه بهار آزادی یا سکه طرح قدیم اطلاق میگردد.
 3. سکه گرمی با سکه پارسیان تفاوت دارد؟
  بله. معمولا عیار سکه یک گرمی 22 است، در حالیکه عیار سکه پارسیان 18 میباشد.
4/5 - (4 امتیاز)

18 − دوازده =