logo
دقیقه

نحوه خرید سکه از طلا فروشی

نحوه خرید سکه از طلا فروشی
18 بهمن 1402

خرید سکه یکی از روش‌های رایج سرمایه‌گذاری در ایران است. سکه‌های طلا به دلیل ارزش ذاتی بالای خود و همچنین نقدشوندگی بالا، از جمله سرمایه‌گذاری‌های مطمئن به شمار می‌روند. در ادامه به نحوه خرید سکه از طلا فروشی می­پردازیم.

نکات مهم در مورد نحوه خرید سکه از طلا فروشی

 • قبل از خرید سکه همانند سرمایه گذاری در طلا، حتما از افرادی که با مبادلات سکه سروکار دارند، استعلام قیمت بگیرید. برخی از فروشندگان بی وجدان با سوء استفاده از ناآگاهی خریدار از وضعیت بازار، قیمت های بیشتری را ارائه می‌دهند.
 • مطمئن شوید که واحدهایی که در آن سکه طلا خریداری می‌کنید مجاز به فروش آن‌ها هستند.
 • حتما سکه وکیوم بخرید. در نظر داشته باشید که مدل‌های خلاء نیاز به برچسبی با هولوگرام دارند. اگر سکه برچسب گذاری نشده باشد، نمی‌توانید واقعی یا ساختگی بودن سکه را تعیین کنید. علاوه بر این، توجه داشته باشید که مشخصات فروشگاه و آدرس روی وکیوم سکه یکسان است زیرا برای ضرب سکه فاکتور نمی دهند. به همین دلیل می توانید با دانستن واقعی بودن سکه احساس راحتی بیشتری کنید.
 • خرید سکه بانکی ارجحیت دارد. سکه ای که توسط ضرابخانه بانک مرکزی تولید می‌شود به سکه بانکی معروف است. توصیه می‌شود روی وکیوم سکه بانکی «سکه بانکی تضمینی» نوشته شود. هولوگرام اتحادیه طلا و جواهر هم باید روی آن باشد.
نکات مهم در مورد نحوه خرید سکه از طلا فروشی

نکات مهم در مورد نحوه خرید سکه از طلا فروشی

توصیه‌هایی در مورد امنیت خرید سکه

به شما توصیه می‌کنیم برای اطمینان از مشروعیت و اصالت سکه‌ها، آن ها را فقط از موسساتی خریداری کنید که دارای “مجوز فروش هولوگرام و سکه اتحادیه” هستند.

بیشتر بخوانید  قوانین سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

هولوگرام ­های طلایی سکه دارای کد شامد است. همچنین نام فروشگاهی که سکه را از آن‌جا خریداری کرده‌اید نیز در آن ذکر شده است. این بدان معناست که علاوه بر این‌که می‌دانید آن را از کجا خریداری کرده اید، از اصالت آن مطمئن هستید.

به خاطر داشته باشید که سکه‌های بانکی و غیر بانکی دارای ارزش‌های متفاوتی هستند. بانک معمولاً به دلیل اعتباری که دارد، نرخ را کاهش نمی‌دهد. اما این درست است حتی زمانی که خودخواهی افراد سودجو ممکن است باعث شود سکه های غیربانکی کمتر از سکه‌های بانکی ارزش داشته باشند.

سعی کنید سکه‌هایی که وکیوم می‌شوند – یعنی روی کارت فشرده هستند – را خریداری نمایید. در نظر داشته باشید که نام و آدرس فروشنده باید همراه با عباراتی مانند «مجوز اتحادیه» یا «ضمانت بانکی» روی مهر موجود باشد.

– نام و آدرس سکه باید مطابق با فروشگاهی باشد که در آن خریداری شده است. اگر نه، هنگام خرید سکه از خرده فروشان قابل اعتماد باید محتاط باشید.

بهتر است هنگام شناسایی سکه‌های تقلبی که توسط بانک مرکزی تولید نشده اند، روی زبری سطح و پشت سکه تمرکز کنید. به طور طبیعی، مواردی وجود دارد که ممکن است متوجه عیار پایین طلای آن نیز شویم.

در نحوه خرید سکه از طلا فروشی از تخفیف‌های کوچک و قابل توجهی که خرده فروشان غیر اتحادیه ارائه می‌دهند، خودداری کنید زیرا ممکن است سکه‌های تقلبی یا پول غیر بانکی را برای فروش ارائه دهند. در آن مرحله، پس از خرید، دستان شما بسته خواهد شد. چون اگر مغازه صنفی نباشد حق شکایت هم نخواهید داشت.

بیشتر بخوانید  موقع فروش سکه قیمت چقدر کم می‌شود؟

روش‌های خرید سکه از طلا فروشی 

 • رنگ سکه طلا نباید خیلی سفید یا زرد باشد. ترجیحاً قبل از خرید، رنگ سکه را با رنگی که از صحت آن مطمئن هستید، مقایسه کنید.
 • سکه امامی سکه بهار آزادی دارای قطر 22 میلی متر و کاملا کروی است. تمام سطح سکه ضخامت یکسانی دارد.
 • به دایره‌های سکه‌های طلای اصلی توجه کنید، که دقیقاً یکنواخت، منظم و با فواصل مساوی هستند.
 • توجه داشته باشید که خلاء سکه باید دقیق و بدون تورم باشد.

سرمایه گذاری در سکه  از منابع قابل اعتماد یکی از توصیه‌های مهم در هنگام انجام این کار است زیرا در صورت بروز مشکل، تنها راهی که می‌توانید شکایت کنید، خرید ارز از طلافروشی‌هایی است که زیر نظر اتحادیه طلافروشان اداره می‌شوند. یعنی می توانید این مشکل را به اتحادیه گزارش دهید تا اگر سکه را با هزینه زیاد خریداری کرده اید یا از صحت آن مطمئن نیستید، برای شما بررسی بیشتری کنند.

قیمت سکه بدون پلمپ

در خصوص نحوه خرید سکه از طلا فروشی باید بگوییم که هنگام خرید یا فروش سکه نباید تفاوت قیمتی بین سکه باز و سکه وکیوم شده وجود داشته باشد. این قانون تصریح می‌کند که با وجود این‌که اکثریت مردم معتقدند سکه خلاء شده ارزش بیشتری دارد، نباید بین دو ارز مورد استفاده در معاملات تفاوتی وجود داشته باشد. متأسفانه، اکثر بازرگانان از خرید سکه‌های بدون مهر و موم خودداری می‌کنند به این دلیل که نمی‌توانند در صورت خروج تصادفی سکه از خلاء، پاسخگو باشند. به همین دلیل، سکه بدون مهر و موم در حال حاضر ارزان تر از نمونه‌های خلاء است.

قیمت سکه بدون پلمپ

قیمت سکه بدون پلمپ

وکیوم سکه چیست؟

تاریخچه وکیوم سکه چندین دهه پیش آغاز شد. در آن زمان، فروشندگان و صرافی‌های قانونی سکه اغلب کارت ویزیت خود را با سکه همراه می‌کردند تا مشتری را از اعتبار آن مطمئن کنند. این کارت ویزیت در آن زمان به عنوان یک فاکتور سکه دیده می‌شد و مشتری از این نتیجه کاملا راضی بود. صرافی ها برای بهبود و مشروعیت بخشیدن به ظاهر کارت ویزیت خود تصمیم گرفتند سکه را روی کارت ویزیت خود حک کنند. این رویه تا جایی پیش رفت که فقط سکه‌های بانکی خلاء شده قابل خریداری یا فروش بودند.

بیشتر بخوانید  گواهی سپرده سکه طلا

سخن پایانی نحوه خرید سکه از طلا فروشی

در راستای پرداختن به نحوه خرید سکه از طلا فروشی،  مهم است که از صرافی‌ها و مشاغلی که مجوزهای صادر شده توسط اتحادیه دارند، سکه خریداری کنید. اطمینان حاصل کنید که سکه به صورت وکیوم خریداری شده است و روی کارت علاوه بر نام و آدرس فروشنده، عبارت «ضمانت بانکی» یا «پروانه اتحادیه» نیز درج شده باشد. برای سرمایه گذاری در طلا، سکه، آموزش سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

سوالات متداول نحوه خرید سکه از طلا فروشی

 1. مدارک شناسایی مورد نیاز برای نحوه خرید سکه از طلا فروشی چیست؟
 • شناسنامه
 • کارت ملی
 1. تفاوت قیمت سکه در طلافروشی‌های مختلف چقدر است؟

تفاوت قیمت سکه در طلافروشی‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد. این تفاوت می‌تواند به عوامل مختلفی، مانند شهر، منطقه، و اعتبار طلافروشی بستگی داشته باشد.

 1. چگونه می‌توانم از اصالت سکه اطمینان حاصل کنم؟
 • وزن سکه را بررسی کنید. وزن سکه‌های طلای استاندارد، مشخص است.
 • عیار سکه را بررسی کنید. عیار سکه‌های طلای استاندارد، مشخص است.
 • شماره سریال سکه را بررسی کنید. شماره سریال سکه‌های طلای استاندارد، منحصر به فرد است.
 • اگر در مورد اصالت سکه شک دارید، می‌توانید از یک کارشناس طلا و جواهر کمک بگیرید.
4.5/5 - (2 امتیاز)

یک × سه =