logo
دقیقه

نکات مهم درباره خرید سکه پارسیان برای سرمایه گذاری

نکات مهم درباره خرید سکه پارسیان برای سرمایه گذاری
11 آبان 1402

امروزه، سرمایه گذاری های مختلفی با انواع سکه های طلا در کشور انجام می شود. خرید سکه پارسیان یکی از روش های محبوب برای سرمایه گذاری در ایران است. اما قبل از خرید سکه، باید نکات مهمی را در نظر داشت. در این مقاله به موضوع نکات مهم درباره خرید سکه پارسیان برای سرمایه گذاری می پردازیم. در ادامه این مقاله از آموزش سرمایه گذاری در سکه با اطلاعاتی درباره سکه پارسیان، انواع سکه های پارسیان، برندهای معروف سازنده آن و موارد مربوط به این موضوع آشنا می شویم.

آشنایی با سکه پارسیان

سکه پارسیان یکی از محصولات شرکت پارسیان فرآورده های طلا و جواهر است که در بازار سکه و طلا عرضه می‌شود. این سکه ها با وزن های مختلف و معمولا با عیار 750 یا 18، به صورت رسمی توسط سازمان بورس و اوراق بهادار تایید شده است. طراحی این سکه به شکلی است که روی آن تصویری از کوروش کبیر به همراه نام آن قرار دارد. همچنین اطلاعاتی مانند وزن، عیار و سال ساخت سکه قرار دارد. سکه پارسیان از نظر ارزش سرمایه گذاری، به دلیل عیار مناسب و وزن استاندارد، جزو سکه های محبوب در بازار سکه و طلا محسوب می شود.

وزن انواع سکه های پارسیان

آشنایی با وزن انواع سکه های پارسیان

وزن انواع سکه های پارسیان

سکه های پارسیان برخلاف انواع سکه های بانکی وزن ثابتی ندارند. به طور معمول وزن سکه های پارسیان روی سکه مشخص می باشد. این سکه ها از کمترین وزن یعنی 50 سوت تا 2 گرم که بیشترین وزن انواع سکه های پارسیان می باشند، موجود هستند. وزن سکه های پارسیان به طور معمول به صورت 50 سوتی افزایش می یابد مانند 50 سوت، 100 سوت، 150 سوت، 200 سوت تا 2 گرم که در بین آنها بعضی از این سوت ها در خرید و فروش رایج تر می باشند از قبیل سکه های 250 سوت، 300 سوت، 500 سوت و غیره.

بیشتر بخوانید  گواهی سپرده سکه طلا

آیا سکه های پارسیان توسط بانک مرکزی عرضه و تولید می شوند؟

سکه های پارسیان یکی از انواع سکه های طلا و نقره معتبر در بازار ایران هستند. این سکه ها توسط شرکت خصوصی پارسیان برای فروش به عموم تولید می شوند و بانک مرکزی در این فرآیند دخالتی ندارد. با این حال، بانک مرکزی مسئول نظارت بر بازار سکه و تعیین قیمت آن است. همچنین، بانک مرکزی می تواند در صورت نیاز به منظور تامین نیازهای ارزی کشور، سکه های طلا و نقره را از بازار خریداری کند.

برندهای معروف سازنده سکه های پارسیان

در روزگار امروزه، تعداد کلاهبرداری های مربوط به خرید و فروش سکه های طلا از قبیل سکه های پارسیان تقلبی رو به افزایش می باشد. پس ضمن خرید از مراکز خرید معتبر و مورد اعتماد، نیاز است که مارک ها و برندهای معروف این نوع سکه ها را بشناسید تا در هنگام خرید و فروش آنها از اصالت و تقلبی نبودن آن مطمئن شوید. برخی از این مارک های پر فروش عبارتند از:

 • سکه پارسیان تهران
 • سکه پارسیان زردیس
 • سکه پارسیان ماربر
 • سکه پارسیان گلد

نکات مهم در زمان خرید سکه پارسیان

برای محاسبه قیمت و خرید سکه پارسیان، باید به چند نکته مهم توجه کرد. در ادامه با این نکات آشنا می شویم. برخی از این نکات عبارت اند از:

 • مراجعه به بازار سکه: برای خرید سکه پارسیان، به فروشگاه های معتبر و معامله گران سکه مراجعه کنید. از خرید سکه از منابع غیر معتبر و فروشندگان ناشناس خودداری کنید.
 • مشاوره از متخصصان: در صورتی که شما تازه کار هستید و تجربه کافی در خرید سکه ندارید، بهتر است از متخصصان و کارشناسان مالی استفاده کنید. آن ها می توانند شما را در خرید سکه راهنمایی کنند و از شما دریغ نخواهند کرد.
 • قیمت روز: قبل از خرید سکه، قیمت روز را بررسی کنید. می توانید از سایت های معتبر و رسمی یا اپلیکیشن های موبایلی که قیمت سکه را به‌روز می کنند، استفاده کنید.
 • اعتبار فروشنده: از اعتبار و شهرت فروشنده قبل از خرید سکه اطمینان حاصل کنید. بررسی نظرات و تجربیات دیگران درباره فروشنده می تواند به شما کمک کند.
 • سکه های تقلبی: برای جلوگیری از خرید سکه های تقلبی، به عنوان یک خریدار آگاه، با ویژگی های سکه پارسیان آشنا شوید و قبل از خرید آنها را بررسی کنید.
 • مقدار و وزن سکه: قبل از خرید سکه، مقدار و وزن سکه را بررسی کنید. سکه های پارسیان در انواع و وزن های مختلفی موجود هستند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که سکه مورد نظر شما با مشخصات صحیح است.
آیا سکه های پارسیان برای سرمایه گذاری مناسب هستند؟

آیا سکه های پارسیان برای سرمایه گذاری مناسب هستند؟

آیا سکه های پارسیان برای سرمایه گذاری مناسب هستند؟

بسته به شرایط و عوامل مختلف، سکه های پارسیان ممکن است برای سرمایه گذاری مناسب باشند. اما باید توجه داشت که سکه های پارسیان مانند هر نوع سرمایه گذاری دیگری، دارای ریسک هایی هستند و نتیجه سرمایه گذاری شما به شرایط بازار و عوامل مختلفی که بر آن تاثیر می گذارند، بستگی دارد.

بیشتر بخوانید  سکه چه قدر گران می شود؟

برای اینکه بتوانید تصمیم درستی در مورد سرمایه گذاری در سکه های پارسیان بگیرید، بهتر است با مشاوران مالی مجرب و متخصص در این زمینه مشورت کنید و اطلاعات کافی در مورد بازار سکه های پارسیان و شرایط بازار را جمع آوری کنید. در نهایت، به این موضوع توجه داشته باشید که با توجه به سود و مالیات هایی که در خرید و فروش این نوع سکه ها وجود دارد، سرمایه گذاری روی سکه های پارسیان بهترین گزینه برای سرمایه گذاری روی طلا نمی باشد.

نتیجه گیری

در این مطلب به موضوع نکات مهم درباره خرید سکه پارسیان برای سرمایه گذاری پرداختیم. در ادامه به این نتیجه رسیدیم که خرید سکه پارسیان نمی تواند یکی از گزینه های مناسب برای سرمایه گذاری باشد. این سکه ها با توجه به عیار و وزن های خود، می توانند گزینه های مناسبی برای مناسبت ها و به عنوان هدیه باشند. با این حال، پیش از خرید سکه پارسیان، بهتر است بازار سکه و شرایط اقتصادی کشور را به دقت بررسی کرده و تصمیم گیری کنید. برای آموزش سرمایه گذاری در طلا، سکه و آموزش سرمایه گذاری در ارز دیجیتال می توانید با تیم ما همراه شوید.

سوالات متداول نکات مهم درباره خرید سکه پارسیان برای سرمایه گذاری

 1. آیا سکه های پارسیان برای سرمایه گذاری مناسب هستند؟
  این نوع سکه ها بیشتر جنبه کادویی دارند و به طور کلی برای سرمایه گذاری مناسب نمی باشند.
 2. انواع وزن های مختلف سکه های پارسیان کدام اند؟
  این سکه ها از کمترین وزن یعنی 50 سوت تا بیشترین وزن یعنی 2 گرم موجود می باشند.
 3. برخی از مارک های معروف سکه های پارسیان کدام اند؟
  سکه های پارسیان زردیس، تهران، گلد و غیره، از برند های معروف سکه های پارسیان می باشند.
5/5 - (2 امتیاز)

3 × یک =