logo
دقیقه

گواهی سپرده سکه طلا

گواهی سپرده سکه طلا
27 آذر 1402

گواهی سپرده  سکه طلا چیست و چه کاربردی دارد؟

گواهی سپرده  سکه طلا چیست؟ طلای ایران به دلیل پایداری نسبی و کاهش ریسک‌های سرمایه‌گذاری، به عنوان یکی از اولین انتخاب‌ها در زمینه سرمایه‌گذاری در این کشور محسوب می‌شود. با اینکه هزینه نگهداری طلا نسبت به دیگر دارایی‌ها بالا است، اما با ظهور بازارهای جدیدی نظیر گواهی سپرده سکه و صندوق کالایی مبتنی بر طلا، گزینه‌های جذابی برای سرمایه‌گذاران فراهم شده‌ است که امروزه توجه گسترده‌ای را به خود جلب کرده‌اند.

در حالی که هزینه کارمزد خرید و فروش سکه در بورس و نیز صندوق‌های طلا بسیار کمتر از سایر موارد مشابه است، منجر به جذب سرمایه‌گذاران به ویژه افرادی که به دنبال کاهش هزینه‌های مرتبط با سرمایه‌گذاری خود هستند، شده‌است.

توضیحی جامع درباره گواهی سپرده سکه طلا و مزایای آن

معرفی گواهی سپرده طلا در سال ۱۳۹۴ واقعیت یافت و توجه قابل توجهی از سوی سرمایه‌داران جلب کرد. یکی از مزایای این گواهی این است که نگرانی در مورد از دست دادن، سرقت، یا کلاهبرداری از آن وجود ندارد؛ زیرا این اسناد قابل انتقال نیستند و تنها نام شما به عنوان صاحب سکه در آنها ثبت می‌شود. از این رو، این روش به امانت گذاشتن از فعالیت مستقیم در بازار و نگه‌داری فیزیکی از سکه به صورت قابل ملاحظه‌ای ایمن‌تر است.

توضیحی جامع درباره گواهی سپرده سکه طلا و مزایای آن

توضیحی جامع درباره گواهی سپرده سکه طلا و مزایای آن

روش‌های معامله گواهی سپرده  سکه طلا: انجام معاملات به شیوه‌های آنلاین و حضوری

چگونه می‌توانید به دقت گواهی سپرده طلا را معامله کنید؟ جهت پاسخگویی به این سوال،  توجه به دو بستر خرید و فروش آنلاین و حضوری اهمیت فوق العاده زیادی دارد.

بیشتر بخوانید  سرمایه گذاری در طلا بهتر است یا خودرو؟

معامله آنلاین: برای انجام معاملات آنلاین گواهی‌های طلا، نخست از کارگزاری مربوطه باید کد بورسی خود را دریافت کنید. سپس با ورود به سامانه معاملاتی اقتصاد و جستجوی عبارت به عنوان مثال: “گواهی سکه”، می‌توانید فرآیند خرید و فروش گواهی سپرده سکه طلا را آغاز کنید.

معامله حضوری: جهت خرید حضوری گواهی سپرده کالای طلا، لازم است که در وهله اول به خزانه بانک مورد نظر سر بزنید و طلای که خریده­اید را تحویل دهید. در مقابل، گواهی سپرده طلا را دریافت کنید.

در صورتی که از خرید خود پشیمان شدید، می‌توانید پس از یک روز کاری با مراجعه به شعب کارگزاری مربوطه و همراه داشتن گواهی، به صورت حضوری یا از طریق بستر معاملات آنلاین، گواهی سپرده را به فروش برسانید.

محل انجام معاملات گواهی سپرده سکه و دارایی مبتنی بر طلا

سوالی که ممکن است برای بسیاری از افراد پیش بیاید این است که معاملات گواهی سپرده سکه روی کدام دارایی انجام می‌شود؟ سرمایه‌گذاری در طلا و سکه همواره جذابیت بسیاری دارد و به همین دلیل سازمان بورس تصمیم به تشکیل واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر طلا گرفته است.

صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر طلا به عنوان یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس، به دلیل حضور تحلیلگران متخصص در کارگزاری‌ها ، از ریسک بسیار پایین‌تری نسبت به خرید فیزیکی سکه برخوردار است.

تبدیل گواهی سپرده سکه طلا به تعداد سکه

در راستای تعیین ارتباط بین گواهی‌های سپرده سکه طلا و تعداد سکه‌ها، ارزش هر برگه گواهی سپرده طلا برابر با ۰.۰۱ یک سکه طلا قرار دارد. به عبارت دیگر، برای تهیه یک سکه کامل بهار آزادی، نیاز است تا ۱۰۰ گواهی سپرده را تهیه کنید. برای مثال، اگر قصد خرید ۶ سکه تمام بهار آزادی را دارید، باید به تعداد ۶۰۰ گواهی سپرده سکه طلا بپردازید.

بیشتر بخوانید  پس انداز در ارز دیجیتال

کافیست تعداد سکه مورد نظر خود را در ۱۰۰ ضرب کنید تا مقدار گواهی‌های لازم برای خرید آن تعداد سکه را محاسبه کنید. در نتیجه، سفارش‌های خرید و فروش این گواهی‌ها را مشاهده می‌کنید که تعداد واحد آنها همگی مضربی از ۱۰۰ هستند و سفارش‌ها اکثراً کمتر از 100 واحد نمی‌باشند.

مزایای انتخاب گواهی سپرده سکه طلا نسبت به صندوق امانات

شاید بسیاری از افراد فکر می کنند که امانت‌گذاری در صندوق امانات از امنیت بالایی برخوردار است و هیچ گونه حادثه‌ سرقتی از بانک‌های مجهز به این صندوق رخ نمی‌دهد. اما واقعیت اخیراً اتفاق افتاده نشان داده است که هر مکانی، حتی یک صندوق امانات، قابلیت بروز حوادث ناخوشایند را دارد. در این شرایط، خرید گواهی سپرده سکه طلا نسبت به نگهداری سکه و طلا در صندوق امانات از مزایای قابل توجهی برای سرمایه گذاری در سکه برخوردار است:

گواهی سپرده طلا چیست؟ قابلیت معامله در بازار بورس کالا

گواهی سپرده سکه طلا امکان معامله در بازار بورس کالا را برای شما کاربران محترم میسّر می­سازد. علی رفم اینکه جهت خرید و فروش سکه به شکل فیزیکی، نیاز است تا هر بار به صندوق امانات سر بزنید، این امکان باعث سهولت و سرعت در انجام معاملات می‌شود.

بیمه نبودن محتویات صندوق امانات

به دلیل جنبه خصوصی صندوق امانات و عدم اطلاع مرجعی از محتویات آن، در صورت سرقت، شرایط بازیافت دشوار خواهد بود. در عوض، گواهی سپرده سکه طلا به دلیل ماهیت اوراقی‌اش، از برتری خوبی برخوردار است.

کارمزد کمتر نگهداری سکه در خزانه بانک

نگهداری سکه در خزانه بانک با کارمزد کمتری همراه است نسبت به نگهداری آن در صندوق امانات بانک. این امر به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد تا با هزینه کمتر نسبت به حفظ دارایی خود اقدام کنند.

بیشتر بخوانید  چه ارزی بخریم سود کنیم؟

 

روش‌های معامله گواهی سپرده  سکه طلا: انجام معاملات به شیوه‌های آنلاین و حضوری

روش‌های معامله گواهی سپرده  سکه طلا: انجام معاملات به شیوه‌های آنلاین و حضوری

سخن پایانی  گواهی سپرده سکه طلا چیست؟

گواهی سپرده طلا چیست؟ انجام سرمایه‌گذاری فیزیکی در بازار طلا اقدامی بسیار خطرناک و با ریسک‌های فراوان محسوب می‌شود. برخی از آسیب‌های جدی این نوع سرمایه‌گذاری شامل تقلب و سرقت می‌باشد که در معاملات فیزیکی این دارایی وجود دارد.

به همین دلیل، علاقه‌مندان به بازار سکه و طلا می‌توانند با استفاده از روش‌های مختلف و ساده، در گواهی سپرده طلا سرمایه‌گذاری نمایند و از مزایای فراوان این روش نسبت به معاملات فیزیکی بهره‌مند شوند، در حالی که خطرات و ریسک‌های مرتبط با سرمایه‌گذاری فیزیکی را به حداقل می‌رسانند. برای سرمایه گذاری در طلا و سکه و همچنین آموزش سرمایه گذاری در ارز دیجیتال می توانید از تیم مستر سرمایه کمک بگیرید.

سوالات متداول گواهی سپرده سکه طلا چیست؟

  1. در گواهی سپرده طلا معمولا موارد مهمی آورده می­شود. از جمله:
  • مشخصات هویتی صاحب گواهی
  • شماره سریال
  • عیار طلا
  • میزان طلا
  • وزن

2. چگونه سکه را به گواهی سپرده تبدیل کنیم؟

  • ارزیابی سکه
  • مراجعه به بانک
  • فروش گواهی سپرده
  • برداشت مبلغ

3. چگونه با کد بورسی سکه بخریم؟

به منظور خرید و فروش گواهی سپرده طلا، به کد معاملاتی و کد بورسی نیاز دارید. چنانچه این کدها را ندارید،  کافیست به سامانه سجام  وارد شده و  از طریق کارگزاری مربوطه آنها را دریافت کنید.

با این مراحل، به‌سادگی می‌توانید گواهی سپرده سکه طلا خود را با استفاده از کد بورسی خریداری کرده و در بازار بورس کالا فعالیت نمایید.

5/5 - (2 امتیاز)

20 − 15 =