logo
دقیقه

مفهوم گس اتریوم یا سوخت شبکه اتریوم چیست؟

مفهوم گس اتریوم یا سوخت شبکه اتریوم چیست؟
5 شهریور 1402

گس اتریوم اصطلاحی برای کارمزد شبکه اتریوم است. هر اقدامی در اتریوم (اعم از ارسال توکن یا تعامل با یک قرارداد هوشمند) به چنین هزینه ای نیاز دارد. بنابراین گس مانند سوخت شبکه عمل می کند، از این رو به آن، سوخت شبکه اتریوم نیز می گویند.

گس اتریوم چیست؟

گس اتریوم چیست؟

گس، اتر و ERC20

برای درک نحوه عملکرد اتریوم، باید این سه مفهوم را درک کنید: اتر، اتریوم گس، ERC20. آنها در مجموع اجازه می دهند تا توکن های خود را در بالای بلاک چین اتریوم بسازید.

  • گس هزینه ای است که شبکه اتریوم برای پردازش تراکنش شما می گیرد.
  • اتر مقدار نیروی کامپیوتری است که برای تایید یک تراکنش لازم است.
  • ERC-20 استاندارد قراردادهای هوشمند در شبکه اتریوم است.

اتر

اتر را می توان به عنوان روغن دیجیتال برای اتریوم در نظر گرفت. برای نیرو دادن به ماشین خود باید بنزین بخرید. برای تقویت تراکنش های خود در اتریوم، باید اتر را خریداری کنید. در اتریوم، اتر مقداری از توان کامپیوتری است که برای انجام تراکنش شما لازم است. درواقع میزان بنزین مورد نیاز برای کارکرد موتور و حرکت خودرو به مقصدی که می‌خواهید به آن برسید، است.

در اتریوم، هیچ محدودیتی برای میزان وجود اتر وجود ندارد. به عبارت دیگر، محدودیتی برای میزان تولید بنزین وجود ندارد. برای محاسبه میزان اتر مورد نیاز برای انجام یک تراکنش، افراد پشتیبان اتریوم گس را ایجاد کردند.

گس

گس هزینه ای است که شبکه برای پردازش تراکنش شما می گیرد. در مثال خودرو، مقداری است که یک پمپ بنزین برای پر کردن خودرویتان با بنزین از شما دریافت می کند.

اگر می‌خواهید اتر ارسال کنید، با یک قرارداد هوشمند یا هر چیز دیگری که باید در بلاک چین ثبت شود تعامل داشته باشید، باید هزینه آن را بپردازید این پرداخت به صورت گس محاسبه می شود و به اتر پرداخت می شود. قیمت گس بسته به شلوغی شبکه اتریوم، یعنی تعداد تراکنش‌هایی که باید تأیید شوند، افزایش و کاهش می‌یابد.

ERC20

همانطور که محبوبیت اتریوم افزایش یافت و افراد زیادی شروع به ایجاد قراردادهای هوشمند خود کردند، یک مشکل پیش آمد: چگونه می‌توانید این قراردادهای مختلف را با یکدیگر تعامل کنید؟

بیشتر بخوانید  چگونه در ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنیم

از آنجایی که هرکسی قوانین خود را در مورد قراردادهای هوشمند خود ارائه کرد، پس نحوه ایجاد دو قرارداد متفاوت با دو مجموعه قوانین مختلف چگونه تنظیم می شود؟ جواب ERC20 است. یک استاندارد یا مجموعه ای از قوانین است که تعامل قراردادها را آسان تر می کند و باعث شده است که توسعه دهندگان بتوانند ارزهای خود را ایجاد کنند که بر روی شبکه اتریوم ساخته شده است.

استفاده هوشمندانه اتریوم از اتر، گس و ERC20 منجر به افزایش محبوبیت در میان توسعه دهندگانی شده است که چیزهایی را در شبکه اتریوم می سازند.

گس اتریوم

گس اتریوم

چه چیزی تعیین می کند که چقدر باید پرداخت کنم؟

دو عامل تعیین می‌کنند که چقدر باید برای یک تراکنش بپردازید: قیمت بنزین، و مقدار بنزینی که آن عمل نیاز دارد (این به عنوان حد گس شناخته می‌شود). قیمت گس بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود. هرچه شبکه اتریوم شلوغ تر باشد، قیمت گس نیز بیشتر می شود. مقدار گس مورد نیاز به پیچیدگی محاسباتی معامله بستگی دارد، هر چه آسانتر باشد، گس مورد نیاز کمتر است.

به عنوان مثال، ارسال یک ارزدیجیتال برای یک دوست هزینه گس کمتری نسبت به خرید یک توکن Set دارد. به این دلیل است که برای دومی کار بسیار بیشتری لازم است.

چه کسی عوارض گس را دریافت می کند؟

ماینرهای اتریوم که قدرت محاسباتی اتریوم را ارائه می‌کنند، در ازای تلاش‌های خود این هزینه تراکنش را دریافت می‌کنند. این بدان معناست که آنها انگیزه دارند ابتدا با درخواست های پردرآمد شروع کنند. بنابراین اگر می‌خواهید مطمئن شوید که تراکنش شما بهترین شانس را دارد که توسط آنها لحاظ شود، باید بیشتر بپردازید. همانطور که در زیر توضیح داده شده است، Argent به این امر کمک می کند.

آرجنت Argent چگونه به من در مورد گس کمک می کند؟

کیف پول ارجنت

کیف پول ارجنت

هدف Argent این است که رمزارز را تا حد امکان ساده کند و سعی کرده پیچیدگی گس را از بین ببرد. قبل از انجام معامله در Argent، ما همیشه تخمینی از هزینه گس ارائه می دهیم که به شما کمک می کند تا بدانید که آیا می خواهید ادامه دهید یا نه. سه سطح گس وجود دارد: استاندارد، سریع و سریع ترین. قیمت ها بر اساس شرایط فعلی شبکه به طور خودکار به روز می شوند.

بیشتر بخوانید  آموزش ساخت اکانت چت جی پی تی

هر کیف پول Argent یک قرارداد هوشمند است که بر اساس اتریوم ساخته شده است. این بدان معناست که برای ایجاد، نیاز به هزینه های شبکه دارد. شما از اولین سپرده خود هزینه اینها را پرداخت خواهید کرد.

اتریوم چیست؟

اتریوم

اتریوم

اتریوم پلتفرمی است که بر روی بلاک چین ساخته شده است که به عنوان یک شبکه غیرمتمرکز ساخته شده است که در آن توسعه دهندگان می توانند Dapps بسازند و قراردادهای هوشمند بنویسند. از آنجایی که ماهیت آن غیرمتمرکز است، از گره ها تشکیل شده است. گره‌ها در عوض، در ایجاد توافق در شبکه کار می‌کنند و از الگوریتم‌های اجماع مختلفی مانند اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کنند. اتر برای تغذیه سیستم استفاده می شود.

کاربران می توانند به Dapp هایی که بر روی اتریوم ساخته شده اند دسترسی داشته باشند و درست مانند تعامل با برنامه های موجود در وب با آن تعامل داشته باشند که ما را به یک مفهوم جالب از ماشین مجازی اتریوم (EVM) هدایت می کند.

ماشین مجازی اتریوم (EVM)

برای اطمینان از اینکه عملیات با ثبات و دقت اجرا می شود، از EVM استفاده می شود. بدان معنی است که اگر تراکنش را برای دوست خود ارسال کنید، در داخل EVM اجرا می شود. در ابتدا، تراکنش در شبکه اتریوم لیست می شود که برای تکمیل، به عملیات نیاز دارد.

اینجاست که مفهوم “گس” به میان می آید. بدون گس، انجام تراکنش ممکن نخواهد بود. همچنین میزان گس مورد نیاز به پیچیدگی معامله بستگی دارد. هر چه معامله پیچیده تر باشد، گس بیشتری برای اجرای آن مورد نیاز است.

یک تراکنش می تواند به چندین عملیات نیاز داشته باشد و از این رو کل گس مورد نیاز به عنوان مجموع تمام عملیات محاسبه می شود.

گس چگونه محاسبه می شود؟

گس با توجه به اتر یا ETH محاسبه می شود. از آنجایی که اتریوم برای تامین تراکنش خود از اتر استفاده می کند، بدیهی است که گس باید بر این اساس محاسبه شود. همچنین، گس یک بار مصرف شده حتی در صورت شکست تراکنش قابل بازیابی نیست. بنابراین، چگونه محاسبه می شود؟

با یک فرمول ساده : کارمزد تراکنش = (TX) محدودیت گس * قیمت گس.

قیمت ها می تواند به اتریوم یا دلار باشد. کارمزد تراکنش (کارمزد TX) برای انجام عملیات محاسباتی و حل یک بلوک از تراکنش ها به ماینرها پرداخت می شود.

بیشتر بخوانید  6 ترند NFT که در سال 2024 باید آنها را بررسی کرد

محدودیت گس

محدودیت گس برای هر تراکنش تنظیم شده است تا اطمینان حاصل شود که پلتفرم اتریوم پایدار می ماند. بدان معناست که شما می توانید مقدار محدودی بنزین خرج کنید. همچنین برای اطمینان از اینکه هیچ کس اتر یا اتریوم زیادی برای یک تراکنش پرداخت نمی کند، انجام می شود.

محدودیت گس معادل ظرفیت خودرو برای نگهداری گس یا سوخت در این مورد است. اکنون قیمت بنزین صرفاً هزینه سوخت خودرو است. در حال حاضر، به عنوان 15.00 دلار در هر واحد گالن برای ماشین خوانده می شود. به همین ترتیب، برای 20000 گس، 40 GWEI در هر گس خواهد بود.

به طور مشابه، کاربر همچنین می تواند محدودیت گس کمتری را تعیین کند و اجازه دهد تراکنش ادامه یابد. اما، مراقب باشید که چقدر حد مجاز گس را کاهش می دهید. اگر این کار را بیش از حد انجام دهید، تراکنش “Out of Gas” اجرا می شود. این کار باعث شکست تراکنش شما می شود. شبکه اتریوم همچنین تضمین می کند که گس مصرف نشده به صاحبش بازگردانده می شود.

قیمت گس

قیمت گس قیمت هر واحد گس است. شما می توانید قیمت هر تراکنش را تعیین کنید. با این حال، اگر این کار را انجام دهید، تراکنش شما در مقایسه با تراکنشی که از قیمت بالاتری استفاده می‌کند، زمان بیشتری طول می‌کشد. قیمت گس با توجه به شبکه تغییر می کند. می توانید آن را در Ethgasstation.info بررسی کنید.

هر کیف پول مدرن اتریوم، به شما امکان می دهد قیمت گس و محدودیت گس را تعیین کنید. ما MyEtherWallet و MetaMask را برای مدیریت امن تر تراکنش ها توصیه می کنیم.

سوالات متداول

1. گس اتریوم چیست؟

گس اتریوم به واحد اندازه گیری مورد استفاده برای محاسبه تلاش محاسباتی مورد نیاز برای اجرای تراکنش ها یا قراردادهای هوشمند در بلاک چین اتریوم اشاره دارد. این هزینه مربوط به انجام عملیات در شبکه، مانند اجرای کد یا ذخیره داده ها را نشان می دهد.

2. گس اتریوم چگونه محاسبه می شود؟

محاسبه گس اتریوم بر اساس پیچیدگی و منابع محاسباتی مورد نیاز برای اجرای یک تراکنش یا قرارداد هوشمند است. گس در واحدهایی به نام «واحد گس» اندازه‌گیری می‌شود و هزینه کل گس با ضرب واحدهای گس در قیمت فعلی گس، بر حسب اتر تعیین می‌شود.

3. چرا گس اتریوم مهم است؟

گس اتریوم نقش مهمی در حفظ امنیت و کارایی شبکه اتریوم دارد. با الزام کاربران به پرداخت هزینه منابع محاسباتی که مصرف می کنند، از هرزنامه و سوء استفاده جلوگیری می کند. هزینه‌های گس همچنین استخراج‌کنندگان را تشویق می‌کند تا تراکنش‌ها را در بلوک‌ها بگنجانند و تراکنش‌هایی را که قیمت گس بالاتری دارند، اولویت‌بندی کنند و زمان پردازش سریع‌تری را برای کاربران تضمین کند.

 

امتیاز دهید

هشت + 4 =