logo
دقیقه

معایب و مزایای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

معایب و مزایای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال
13 شهریور 1402

ارزهای دیجیتال و فناوری که زیربنای آن است، علاوه بر اینکه به عنوان نوعی پول دیجیتال عمل می کند، می تواند چندین بخش دیگر را متزلزل کند. در این مطلب، برخی از معایب و مزایای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را بررسی می کنیم.

مزیت اصلی فناوری جدید این است که بیت‌کوین و اکثر ارزهای دیجیتال دیگر که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند، غیرمتمرکز هستند. علاوه بر این، شبکه‌های همتا به همتا برای ارزهای دیجیتال امکان ارتباط مستقیم بین کاربران را فراهم می‌کنند.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

مزایا و معایب سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال چیست؟

ارز رمزنگاری شده (ارز دیجیتال) دارایی دیجیتالی است که می‌تواند بدون کمک یک نهاد پولی مرکزی مانند بانک یا دولت معامله شود. روش‌های رمزنگاری، ارزهای رمزنگاری شده را ایجاد می‌کنند و به کاربران اجازه می‌دهند با خیال راحت آنها را بخرند، بفروشند و مبادله کنند.

فناوری بلاک چین، که زیربنای بیت کوین و اکثریت قریب به اتفاق سایر ارزهای دیجیتال است، تاریخچه ای از تراکنش ها را حفظ می کند و ردیابی می کند که چه کسی مالک چه چیزی است. توسعه بلاک چین ها به این موضوع پرداخته است که مردم دارایی های خود را کپی کرده و دو بار تلاش می کنند از آنها استفاده کنند، که در تلاش های قبلی برای ایجاد ارزهای دیجیتال وجود داشت.

واحدهای ارز دیجیتال ممکن است بر اساس نحوه استفاده، کوین یا توکن نامیده شوند. برخی دیگر را می توان برای شرکت در برنامه های نرم افزاری خاص مانند بازی ها و محصولات مالی به کار گرفت، در حالی که برخی دیگر می توانند به عنوان وسیله مبادله برای محصولات و خدمات مورد استفاده قرار گیرند.

مزایای ارزهای دیجیتال

1. معاملات آسان

تراکنش‌های ارزهای دیجیتال ساده‌تر، ارزان‌تر و امن‌تر از سایر انواع تراکنش‌ها هستند که یکی از مزیت‌های اصلی ارزدیجیتال است. همه می توانند با استفاده از یک برنامه کاربردی تلفن هوشمند، کیف پول های سخت افزاری یا کیف پول های مبادله ای، چندین ارز دیجیتال را انتقال و دریافت کنند.

2. امنیت باور نکردنی

ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز معمولاً روش‌های پرداخت امنی را ایجاد می‌کنند، زیرا به رمزنگاری و فناوری بلاک چین وابسته هستند که یکی از مزایای مهم ارزدیجیتال است.

نرخ هش یک عامل کلیدی در امنیت رمزنگاری است. هرچه هش ریت بیشتر باشد، قدرت کامپیوتر بیشتری برای نفوذ به شبکه مورد نیاز است. بیت کوین دارای بیشترین نرخ هش در بین هر شبکه ای است که آن را به محافظت شده ترین ارز دیجیتال تبدیل می کند.

3. زمان تسویه کوتاه و هزینه های کم

در حالی که برخی از سرمایه گذاران در درجه اول به رشد بالقوه قیمت ارزهای دیجیتال علاقه مند هستند، برخی دیگر ممکن است ارزش را در کاربرد بالقوه این فناوری به عنوان یک وسیله مبادله ببینند.

کارمزد تراکنش‌های بیت‌کوین و اتر می‌تواند از پنی تا دلار یا شاید بیشتر متغیر باشد که از جمله مزایای تجارت ارزهای دیجیتال است. بسیاری از تراکنش های رمزنگاری در عرض چند ثانیه یا چند دقیقه انجام می شوند. حواله های بانکی معمولاً سه تا پنج روز کاری طول می کشد و ممکن است بسیار گران تر باشد.

4. رشد تصاعدی صنعت

بازار ارزهای دیجیتال از زمان پیدایش خود رشد سریعی داشته است. بر اساس یک مطالعه جدید، تخمین زده شده است که بازار ارزهای دیجیتال تا سال 2030 به نزدیک به 4.94 میلیارد دلار خواهد رسید. بنابراین، این صنعت پتانسیل رشد در سال های آینده را دارد. این یکی از مزایای اصلی سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال است.

5. بازده بیشتر

جای تعجب نیست که در 12 سال گذشته، بیت کوین از تمام دارایی های دیگر بهتر عمل کرده است. زمانی که بیت کوین در سال 2009 شروع به کار کرد تقریباً هیچ ارزشی وجود نداشت و در طول سال ها به ده ها هزار دلار افزایش یافته است. این نشان‌دهنده سود میلیون‌ها درصد است و یکی از مزایای استقرار ارزهای دیجیتال است. در مقابل، متوسط بازده سالانه شاخص سهام S&P 500 تقریباً 8 درصد است.

6. معاملات خصوصی بیشتر

یکی از مزیت های ارز دیجیتال حفظ حریم خصوصی است. با این حال، آنطور که برخی افراد ممکن است تصور کنند خصوصی نیست. با فناوری بلاک چین، تمام تراکنش ها به طور دائم در یک دفتر کل ثبت می شوند. اگرچه این دفتر کل آدرس‌های کیف پول را نمایش می‌دهد، نظارت بر تراکنش‌ها همچنان امکان‌پذیر است اگر هویت کاربر را بتوان به یک کیف پول خاص مرتبط کرد.

حفظ حریم خصوصی

حفظ حریم خصوصی

7. تنوع پورتفولیو

بیشتر بخوانید  قوانین سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

کلاس دارایی ارزهای دیجیتال در حال حاضر به عنوان غیرهمبسته شناخته می شود. بازارهای ارزهای دیجیتال عمدتاً مستقل عمل می کنند و جهت حرکت قیمت آنها اغلب تحت تأثیر متغیرهایی متفاوت از متغیرهایی است که بر سهام، اوراق قرضه و کالاها تأثیر می گذارند. این یکی از مزایای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال است.

8. پوشش تورمی

یکی دیگر از مزایای استفاده از ارزهای دیجیتال این است که مقدار محدودی از ارزهای رمزنگاری قابل استخراج مانند بیت کوین، لایت کوین و مونرو، پوشش های تورمی ایده آل هستند. چیزهایی که کمیاب تر می شوند تمایل به افزایش ارزش دارند زیرا تورم پولی ممکن است زمانی رخ دهد که سازمان های دولتی و بانک های مرکزی پول بیشتری تولید کنند و در نتیجه عرضه را افزایش دهند.

9. پرداخت های برون مرزی

بدون هیچ مشکل اضافی، یک شخص در یک ملت می تواند برای شخصی در یک کشور دیگر کوین بفرستد. انتقال پول از طریق مرزهای بین المللی با موسسات مالی متعارف می تواند زمان بر و پرهزینه باشد. به دلیل قوانین، مجازات‌ها یا درگیری‌های بین ملت‌های خاص، انجام این کار ممکن است حتی در برخی شرایط امکان‌پذیر نباشد.

10. یک سیستم مالی فراگیرتر

ارزدیجیتال برای کسانی که ارتباطی با سیستم بانکداری مرسوم ندارند، چندین مزیت دارد. یکی از مزیت های ارزهای دیجیتال این است که همه می توانند از آنها استفاده کنند زیرا غیرمتمرکز و بدون مجوز هستند.

11. آزادی معامله

یکی از مزایای متعدد آن، توانایی ارز دیجیتال برای استفاده به عنوان مبادله دارایی بین دو طرف است. از آنجایی که می توان آن را بدون مشارکت شخص ثالث انجام داد، معامله بازتر و مقاوم تر در برابر سانسور است.

12. 24/7 بازار

در بازار بورس نیویورک، بازارهای سهام فقط در روزهای کاری از ساعت 9:30 صبح تا 4:30 بعد از ظهر به وقت شرقی فعال هستند و اکثر بازارهای مالی معمولی در شب ها، آخر هفته ها و جشنواره ها تعطیل هستند.

برعکس، بازارهای ارزدیجیتال در هر روز هفته، بیست و چهار ساعت در روز برای تجارت باز هستند که مزایای ارزهای دیجیتال را در اقتصاد برجسته می‌کند. تنها چیزهایی که ممکن است کسی را از معامله ارزهای دیجیتال باز دارد، قطع برق، قطع اینترنت یا شکست یک صرافی متمرکز است.

13. سرعت تراکنش

یکی از مزایای قابل توجه سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال این است که تراکنش های رمزنگاری را می توان در عرض چند دقیقه به پایان رساند، برخلاف تراکنش های معمولی که بین سه تا پنج روز انجام می شود یا حتی حواله های بانکی که معمولاً حداقل 24 ساعت طول می کشد. پس از اینکه شبکه، بلوک حاوی تراکنش شما را تأیید کرد، وجوه برای استفاده در تراکنش‌های رمزنگاری آماده است.

14. قابلیت دسترسی

هر کسی می تواند از ارز دیجیتال استفاده کند که یکی دیگر از مزایای اصلی استفاده از ارز دیجیتال است. دسترسی به اینترنت و کامپیوتر یا تلفن همه چیزهایی است که شما نیاز دارید. اگر روند ایجاد حساب در یک موسسه مالی معمولی را برای راه اندازی کیف پول بیت کوین مقایسه کنیم، دومی فوق العاده سریع است. هیچ بررسی شناسایی وجود ندارد، و اعتبار یا بررسی سابقه وجود ندارد.

15. امنیت

این یکی از مزایای اصلی رمزنگاری است. تا زمانی که اجازه دسترسی به کلید خصوصی کیف پول رمزنگاری شما را نداشته باشد، هیچ کس نمی تواند تراکنش ها را مجاز کند یا به وجوه شما دسترسی داشته باشد. متأسفانه، در صورتی که کلید خصوصی خود را اشتباه وارد کنید، هیچ روشی برای بازگرداندن پول خود ندارید.

علاوه بر این، به دلیل طراحی سیستم بلاک چین و شبکه کامپیوتری توزیع شده که مبادلات را تأیید می کند، تراکنش ها ایمن هستند، زیرا قدرت پردازش بیشتری به آن داده می شود.

16. شفافیت

شفافیت بدون شک یکی از مزایای ارز دیجیتال است. تمام مبادلات رمزنگاری در دفتر کل بلاک چین به طور گسترده انجام می شود و هر کسی می تواند از ابزارهایی برای جستجوی اطلاعات تراکنش استفاده کند. شفافیت، تا این حد، می تواند فعالیت های تقلبی را کاهش دهد. یک شخص می تواند نشان دهد که وجوه ارسال کرده و دریافت شده است یا اینکه دارای منابع مالی لازم برای انجام معامله است.

بیشتر بخوانید  بهترین سرمایه‌ گذاری با پول کم

17. خودگردان و مدیریت شده

نگهداری هر ارز از عوامل مهم رشد آن است. ماینرها تراکنش‌های ارزهای دیجیتال را در ازای دریافت هزینه‌ای که به عنوان کارمزد تراکنش شناخته می‌شود، روی سخت‌افزار خود نگه می‌دارند.

از زمانی که ماینرها آن را به دست آورده اند، داده های تراکنش را صحیح و به روز نگه داشته اند و ماهیت غیرمتمرکز سوابق و امنیت کوین را حفظ کرده اند که یکی از مزایای معامله ارزهای دیجیتال است.

ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال

معایب ارزهای دیجیتال

1. معاملات غیر قانونی

از آنجایی که تراکنش‌های ارزهای دیجیتال بسیار خصوصی و امن هستند، برای مقامات چالش برانگیز است که هر شخصی را از طریق آدرس کیف پول خود شکار کنند یا بر داده‌های آنها نظارت داشته باشند. بیت کوین در طول تاریخ برای مبادله پول در بسیاری از تراکنش های غیرقانونی، مانند خرید مواد مخدر، استفاده می شده است. بسیاری از مردم نیز از آن برای انتقال پول غیرقانونی خود از طریق یک واسطه قانونی برای پنهان کردن منبع استفاده کرده اند.

2. خطر از دست دادن داده ها

طراحان به دنبال ایجاد فرآیندهای احراز هویت غیرقابل نفوذ، اسناد ASCII عملا غیرقابل شناسایی بودند. قرار دادن پول در ارزهای دیجیتال به جای پول نقد یا صندوق های بانکی واقعی، آن را ایمن تر می کند.

با این حال، اگر کاربر کلید خصوصی کیف پول خود را اشتباه قرار دهد، راهی برای بازیابی آن وجود ندارد، که این یکی از معایب اصلی رمزنگاری است. تعداد کوین های درون کیف پول نیز دور نگه داشته می شود.

3. قدرت در چند دست نهفته است

اگرچه ارزهای رمزپایه به دلیل ماهیت غیرمتمرکز خود مشهور هستند، جریان بازار و عرضه برخی ارزها توسط توسعه دهندگان و سازمان های خاص تنظیم می شود. این دارندگان می توانند کوین را دستکاری کنند تا تغییرات قابل توجهی در قیمت ایجاد کنند. حتی کوین هایی مانند بیت کوین که ارزش آنها بیش از دو برابر شده است، مستعد این ترفندها هستند که یکی از معایب اصلی بلاک چین است.

4. خرید NFT با توکن های دیگر

فقط از یک یا چند ارز فیات می توان برای مبادله برخی از ارزهای دیجیتال استفاده کرد. لازم است کاربر ابتدا این ارزهای دیجیتال را به یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین یا اتریوم تغییر دهد، قبل از اینکه آن پول را با ارز مورد نظر خود مبادله کند. ممکن است فقط برای برخی از ارزهای دیجیتال اعمال شود. این هزینه های تراکنش اضافی را به تکنیک اضافه می کند و منجر به هزینه های غیر ضروری می شود.

5. بدون بازپرداخت یا لغو

در مواردی که بین طرفین درگیر اختلاف نظر وجود داشته باشد یا سهواً پول به آدرس کیف پول نادرست ارسال شود، کوین را نمی توان به فرستنده بازگرداند. بسیاری از افراد ممکن است از آن برای کلاهبرداری از دیگران برای پول خود استفاده کنند. هیچ بازپرداختی وجود ندارد؛ بنابراین، ساختن یکی برای معامله ای که در آن کالا یا خدمات هرگز تحویل داده نشده است، ساده است. این یکی از معایب قابل توجه ارزهای دیجیتال است.

6. مصرف بالای انرژی

ماینینگ بیت کوین به قدرت و برق کامپیوتری زیادی نیاز دارد و این فرآیند بسیار پر انرژی است. بیت کوین اغلب در اینجا بزرگترین متخلف است. قدرت محاسباتی پیشرفته و انرژی زیادی برای استخراج بیت کوین مورد نیاز است. با رایانه های استاندارد نمی توان این کار را انجام داد. ماینرهای قابل توجه بیت کوین در کشورهایی مانند چین قرار دارند، جایی که از زغال سنگ برای تولید برق استفاده می شود.

7. آسیب پذیر به هک

ارزهای رمزپایه کاملاً ایمن هستند، اما به نظر نمی رسد که معاملات امن باشند. بسیاری از صرافی ها اطلاعات کیف پول کاربران را برای تعیین شناسه کاربری آنها پیگیری می کنند. هکرها اغلب این داده ها را سرقت می کنند و به آنها اجازه دسترسی به حساب های متعدد را می دهند. این یکی از معایب عمده سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال است.

8. غیرمتمرکز اما هنوز توسط برخی سازمان ها اداره می شود

ماهیت غیرمتمرکز ارز دیجیتال به خوبی شناخته شده است. با این حال، برخی ناشران ارزها و برخی سازمان ها همچنان بر گردش و موجودی برخی از این ارزها کنترل دارند. این واقعیت که این دارندگان قدرت کنترل قیمت کوین را با نوسانات قابل توجه دارند، از دیگر معایب ارزهای دیجیتال است.

بیشتر بخوانید  معروف ترین کلاهبرداری های ارزهای دیجیتال در سال 2023

9. برخی از کوین ها در سایر ارزهای فیات موجود نیستند

فقط یک یا مقدار کمی از پول سنتی را می توان برای داد و ستد برخی ارزهای دیجیتال استفاده کرد. این امر مشتری را وادار می کند که ابتدا این ارزها را به یک ارز مهم مانند بیت کوین یا اتریوم مبادله کند و سپس از سایر صرافی ها برای تغییر آن ارز به ارز دلخواه خود استفاده کند. تعداد کمی از ارزهای دیجیتال تحت تأثیر این موضوع قرار می گیرند.

10. اثرات نامطلوب معدن بر محیط زیست

استخراج ارزهای دیجیتال یک فرآیند بسیار انرژی بر است که به مقدار قابل توجهی توان محاسباتی و ورودی الکتریکی نیاز دارد. پر انرژی ترین ارز رمزنگاری شده بیت کوین است که به کامپیوترهای پیشرفته و مقدار قابل توجهی انرژی نیاز دارد و برای اکثر رایانه ها غیرقابل دسترسی است. چین، مرکزی برای استخراج بیت کوین است که از برق تولید شده از زغال سنگ استفاده می کند که به طور قابل توجهی انتشار کربن در این کشور را افزایش می دهد.

چه کسی می تواند شغلی برای توسعه بلاک چین ایجاد کند؟

برای پیشرفت در حرفه ای در فناوری بلاک چین باید شرایط خاصی را برآورده کنید. ابتدا باید مهارت بالایی در برنامه نویسی کامپیوتر داشته باشید. دوم، شما همچنین باید در ریاضیات مهارت داشته باشید. در نهایت داشتن دانش مالی و اقتصادی مزیت دارد.

یک حرفه عالی در فناوری بلاک چین همچنین مستلزم دریافت آموزش های لازم در زمینه فناوری بلاک چین است. این مدارک شما را قادر می سازد تا حرفه ای را در فناوری بلاک چین دنبال کنید و تخصص لازم برای موفقیت به عنوان یک توسعه دهنده بلاک چین را به دست آورید.

تعدادی مهارت و اطلاعات پیش نیازی وجود دارد که دانش‌آموزان برای بهره‌مندی بیشتر از دوره آموزشی بلاک چین باید داشته باشند. داشتن درک اساسی از علوم کامپیوتر و برخی از مهارت های زبان برنامه نویسی ضروری است.

پیشینه قوی در ریاضیات نیز مفید است زیرا رمزنگاری جزء کلیدی فناوری بلاک چین است. در نهایت، از آنجایی که بسیاری از برنامه های بلاک چین شامل عملیات پولی می شوند، داشتن دانش اساسی از اقتصاد نیز مفید است.

نتیجه گیری

این مقاله اطلاعات عمیقی در مورد مزایا و معایب ارزهای دیجیتال ارائه می دهد. با این حال، با پیشرفت‌های فعلی و مقررات ملی ارزهای دیجیتال، افراد بیشتری مجذوب این مفاهیم می‌شوند.

برخی از اشکالات ارزهای دیجیتال باعث می شود که مصرف کنندگان قبل از سرمایه گذاری در آنها تردید کنند. با این حال، مردم نمی‌توانند مزایای ارزدیجیتال را به عنوان فناوری نادیده بگیرند، و زمان زیادی است که ارزهای دیجیتال ممکن است جهان را تحت کنترل خود درآورند.

بنابراین، اکنون که مزایا و معایب ارز دیجیتال را می‌دانید، تصمیم بگیرید که آیا ارزش سرمایه‌گذاری روی آن را دارد یا خیر.

سوالات متداول

1. چرا باید در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنم؟

اگرچه سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال خطرناک است، اما اگر به درستی و به عنوان بخشی از یک سبد متوازن انجام شود، ممکن است سودآور باشد. اگر می خواهید تجربه قابل توجهی در بازار ارز دیجیتال به دست آورید، ارز دیجیتال یک سرمایه گذاری مناسب است.

2. آیا ارزدیجیتال و بلاک چین آینده دارند؟

بر اساس یک مطالعه، تحلیلگران پیش بینی می کنند که ارزش بازار ارزهای دیجیتال تا سال 2030 به حدود 4.94 میلیارد دلار خواهد رسید. سرمایه گذاران، شرکت ها و سازمان ها خواه ناخواه نمی توانند موج رشد ارزهای دیجیتال را برای مدت طولانی نادیده بگیرند. با این حال، تناقض در دنیای رمزارزها وجود دارد.

3. بلاک چین در ارزهای دیجیتال چیست؟

کل تراکنش های یک شبکه همتا به همتا در یک بلاک چین ثبت می شود که یک دفتر کل غیرمتمرکز است. کاربران می توانند با استفاده از این فناوری تراکنش ها را بدون نیاز به یک نهاد تسویه حساب مرکزی تأیید کنند.

4. کدام دوره برای یادگیری بلاک چین بهتر است؟

اگرچه چندین دوره آنلاین برای درک فناوری بلاک چین در دسترس است، آموزش فناوری بلاک چین KnowledgeHut یکی از بهترین گزینه ها است.

5. برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال از کجا باید شروع کنم؟

می توانید از مقالات آموزشی وبلاگ مستر سرمایه شروع کنید و سپس برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال از خدمات مشاوره تلفنی ارزهای دیجیتال استفاده کنید

امتیاز دهید

1 × سه =