logo
دقیقه

وام گرفتن در ارزهای دیجیتال چگونه است؟

وام گرفتن در ارزهای دیجیتال چگونه است؟
30 مرداد 1402

آیا باورتان می‌شود اگر کسی به شما بگوید که می‌توانید با نرخ ارزان در محدوده 5 تا 15 درصد بدون نیاز به مدارک، کارمزد پردازش یا حتی وثیقه‌ای، در قالب خانه یا ماشین خود وام بگیرید؟ بله، در صورتی که تعدادی ارز دیجیتال در کیف پول دیجیتال خود داشته باشید، امکان وام گرفتن در ارزهای دیجیتال وجود دارد.

وام دهی در ارزهای دیجیتال

وام دهی در ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال در سال گذشته با افزایش چند برابری تعداد سرمایه گذاران محبوبیت زیادی به دست آورد.

بسیاری از ارزهای مجازی در کوتاه مدت نوسان دارند، به عنوان مثال، بیت کوین در نیمه اول سال 2021 دو برابر شد و سپس در ژوئیه 2021 ارزش خود را از دست داد. قیمت بیت کوین در دسامبر 2020 به 24000 دلار رسید که نشان دهنده افزایش 224 درصدی در یک سال است. در ژانویه 2021، قیمت آن به 40000 دلار رسید و از رکورد 64000 دلار در آوریل 2021 عبور کرد. از 21 ژوئیه، قیمت کاهش یافته و دوباره در حدود 46000 دلار در سپتامبر 2021 معامله شد.

سرمایه گذارانی که در سال گذشته در این نوسانات پررونق سرمایه گذاری کرده بودند، ممکن است پول خود را به دست آورده یا از دست داده باشند. در حالی که هدف برخی از سرمایه گذاران تنها سود کوتاه مدت است، برخی دیگر وجود دارند زیرا آنها به آینده ارزهای دیجیتال اعتقاد راسخ دارند.

برای سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند با نگه‌داشتن ارزهای ارز دیجیتال‌شده خود در سرمایه‌گذاری باقی بمانند، در حالی که ارزهای فیزیکی مانند INR، USD، CAD، EUR و غیره را خرج می‌کنند، اکنون با تسهیلات وام‌دهی ارز دیجیتال امکان‌پذیر است. سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال می‌توانند دارایی‌های ارز دیجیتال خود را نگه دارند و تا زمانی که قیمت سرمایه‌گذاری‌شان افزایش پیدا کند، آن‌ها را در یک کیف پول امن نگه دارند.

وام گرفتن در ارزهای دیجیتال

وام گرفتن در ارزهای دیجیتال

اعطای وام ارز دیجیتال چیست؟

تأمین مالی ارز دیجیتال به سرمایه گذاران رمزارز اجازه می دهد تا با ارائه ارزهای ارز دیجیتال شده متعلق به خود به عنوان وثیقه، وام های نقدی یا ارز دیجیتال را قرض کنند. وام‌دهی ارز دیجیتال به وام‌دهنده این امکان را می‌دهد تا مالک دارایی ارز دیجیتال باقی بماند. با این حال، رمزارز ارائه شده به عنوان وثیقه نمی تواند برای تجارت یا معاملات در طول مدت تصدی وام استفاده شود.

بیشتر بخوانید  بهترین سایت سرمایه گذاری ارز دیجیتال

سرمایه گذاران ارز دیجیتال که قصد دارند دارایی های ارز دیجیتال خود را HODL (اصطلاح ارز دیجیتال Hold On for Dear Life) داشته باشند و برنامه ای برای فروش به زودی ندارند، می توانند دارایی های ارز دیجیتال را قرض دهند و برای آن دوره سود کسب کنند. سود به دست آمده را “سود سهام رمزپایه” نیز می نامند. این یک روش ساده است که سرمایه گذاران رمزارز می توانند از طریق وام دادن به دارایی های ارز دیجیتال خود برای ایجاد درآمد غیرفعال استفاده کنند.

وام ارز دیجیتال یک وام دارای وثیقه است که می‌توان آن را از یک صرافی ارز دیجیتال یا برخی از پلتفرم‌های وام‌دهی ارز دیجیتال دریافت کرد. وام ارز دیجیتال مانند وام مسکن یا وام خودرو عمل می کند، جایی که شما از ملک خودرو یا خانه به عنوان وثیقه استفاده می کنید، در حالی که در این مورد، از ارز ارز دیجیتال شده خود برای تضمین وجوه وام خود استفاده می کنید.

توضیحی برای درک وام دهی ارز دیجیتال

فرض کنید شما صاحب 10 بیت کوین هستید و می خواهید با سرمایه گذاری خود در بیت کوین درآمد غیرفعال ثابتی کسب کنید. شما می توانید این 10 بیت کوین را در کیف پول پلتفرم های وام ارز دیجیتال خود سپرده گذاری کنید و سود ماهانه یا هفتگی از آن دریافت کنید. وام دهی بیت کوین نرخ های بهره را در محدوده 3 تا 7 درصد ارائه می دهد. با این حال، برای دارایی‌های باثبات‌تر مانند کوین ‌های پایدار مانند USD Coin، Binance USD و غیره، می‌توانند تا 17 درصد نیز افزایش یابند.

نکته جالب در مورد وام های ارز دیجیتال در مقایسه با سایر وام های همتا به همتا این است که وام گیرندگان ارز ارز دیجیتال خود را به عنوان وثیقه ضمیمه می کنند. از این رو، در عدم بازپرداخت وام‌ها، سرمایه‌گذاران می‌توانند دارایی‌های ارز دیجیتال شده را برای پوشش زیان بفروشند. پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری معمولاً از 25 تا 50 درصد وام در ارزهای دیجیتال درخواست می‌کنند و معمولاً می‌توانند بیشتر ضررها را جبران کنند و از ضرر سرمایه‌گذاران جلوگیری کنند.

وام گرفتن در ارزهای دیجیتال

وام گرفتن در ارزهای دیجیتال

مثال دیگری بزنیم:

آقای A 1 بیت کوین به ارزش 15000 دلار دارد و به وام 5000 دلاری در برابر آن با نرخ بهره 8 درصد در سال نیاز دارد. آقای B دارای 5000 دلار استیبل کوین است و آماده است با نگه داشتن 1 بیت کوین به عنوان وثیقه، آن را با نرخ بهره 8 درصد به آقای A قرض دهد. هنگامی که آقای A 5000 دلار و سود آقای B را پرداخت کرد، آقای B بیت کوین را به آقای B بازگرداند. این تراکنش دارای LTV (وام به ارزش) 33.33٪ است، یعنی 5000 USD/15000 USD. در اینجا، اگر آقای A مبلغ وام را بازپرداخت نکند، آقای B می تواند بیت کوین را نقد کند و مبلغ موجودی را بازپرداخت کند.

بیشتر بخوانید  آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال

وام‌دهی رمزارز همیشه بیش از حد وثیقه است، و از این رو نسبت به سایر اشکال وام‌دهی مانند وام‌دهی همتا به همتا، ایمن‌تر است.

وام ارز دیجیتال چگونه کار می کند؟

وام دهندگان و وام گیرندگان در تامین مالی ارز دیجیتال از طریق یک شخص ثالث، معمولا یک پلت فرم آنلاین وام دهی ارز دیجیتال، به هم متصل می شوند. بنابراین، برای وام های ارز دیجیتال، باید سه طرف درگیر باشند: وام دهندگان، وام گیرندگان (دارندگان دارایی های ارز دیجیتال)، و پلتفرم های وام دهی.

وام دهندگان کسانی هستند که می خواهند ارز دیجیتال، استیبل کوین یا پول نقد وام بدهند و از سرمایه گذاری های ارز دیجیتال خود درآمد غیرفعالی کسب کنند.

پلتفرم‌های وام‌دهی ارز دیجیتال پلتفرم‌های شخص ثالثی هستند که وام‌گیرندگان و وام دهندگان را به هم متصل می‌کنند و از این تراکنش‌ها مراقبت می‌کنند. اینها می توانند پلتفرم های مستقل، غیرمتمرکز یا متمرکز (گروهی از افراد یا شرکت هایی که پلتفرم را اداره می کنند) باشند.

وام گیرندگان برای اهداف مختلف وجوه می خواهند و باید از دارایی های ارز دیجیتال یا فیات به عنوان وثیقه برای دریافت بودجه استفاده کنند.

فرآیند وام دهی ارز دیجیتال

روند وام دهی ارز دیجیتال به شرح زیر است:

وام گیرنده با پلتفرم وام دهی ارز دیجیتال ارتباط برقرار می کند و درخواست وام ارز دیجیتال می کند.

وام گیرنده دارایی های ارز دیجیتال شده را به عنوان وثیقه برای وام ارائه می دهد. پلتفرم ارز دیجیتال وام را می پذیرد و وثیقه را ضمیمه می کند. وام گیرنده باید قبل از پس گرفتن سهام در وثیقه ارائه شده، کل وام را بازپرداخت کند.

وام دهنده وام را از طریق پلت فرم شخص ثالث به وام گیرنده تأمین می کند.

انواع پلتفرم‌های وام‌دهی ارز دیجیتال

دو نوع پلتفرم وام دهی ارز دیجیتال وجود دارد که در زیر ذکر شده است:

پلتفرم‌های خودکار به محض اینکه دارایی‌ها را در کیف پول ارز دیجیتال خود واریز می‌کنید، سود سهام به شما می‌دهند.

بیشتر بخوانید  نحوه مدیریت ریسک در معاملات ارزهای دیجیتال

پلتفرم‌های دستی از سرمایه‌گذار می‌خواهند که به صورت دستی مقدار مشخصی از دارایی‌های ارز دیجیتال شما را برای ایجاد سود سهام به اشتراک بگذارد (برای مدت معینی مسدود کند).

چگونه یک پلتفرم وام ارز دیجیتال انتخاب کنیم؟

بهترین وام های ارز دیجیتال برای هدف شما به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله نوع ارز دیجیتالی که قصد دارید از آن وام بگیرید، منطقه شما و مشخصات ریسک شما.

برخی از فاکتورهای کلیدی که باید هنگام بررسی یک ارائه دهنده وام ارز دیجیتال و جستجوی بهترین وام های ارز دیجیتال مورد توجه قرار گیرند عبارتند از:

امنیت: آیا پلتفرم وام دهی ارز دیجیتال امن است؟ آیا پلتفرم وام ارز دیجیتال سابقه نقض یا هک امنیتی دارد؟

شهرت: آیا این پلتفرم نظرات و توصیفات کاربران با کیفیت بالایی دارد و شهرت آن در جامعه ارز دیجیتال چیست؟

نرخ‌های بهره و شرایط: پلت‌فرم‌های مختلف وام‌دهی ارز دیجیتال ، نرخ‌ها و شرایط متفاوتی را ارائه می‌دهند، و شما می‌خواهید قبل از اقدام با وام‌های ارز دیجیتال، این موارد را درک کنید.

ارز دیجیتال پشتیبانی شده: پلتفرم وام‌دهی ارز دیجیتال از کدام ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کند و آیا می‌توانید با ارزهای ترجیحی خود وام ارز دیجیتال دریافت کنید؟

پشتیبانی مشتری: پلتفرم وام‌دهی ارز دیجیتال چه پشتیبانی به مشتری ارائه می‌دهد، و آیا مطمئن هستید که می‌توانید هر کمکی را که ممکن است نیاز داشته باشید دریافت کنید؟

انواع وام های ارز دیجیتال

انواع مختلفی از وام های ارز دیجیتال موجود است:

وام های وثیقه ای

وام های دارای وثیقه محبوب ترین هستند و نیاز به ارز دیجیتال سپرده گذاری شده دارند که به عنوان وثیقه برای وام استفاده می شود. اکثر پلتفرم‌ها به وثیقه اضافی نیاز دارند، به این معنی که وام گیرندگان می‌توانند تنها تا درصد معینی از وثیقه سپرده‌شده (معمولاً زیر 90 درصد وام به ارزش) دسترسی داشته باشند. هرچه ارزش وام به ارزش (LTV) کمتر باشد، نرخ بهره کمتر و همچنین ریسک کمتری دارد.

خط اعتباری ارز دیجیتال

برخی از پلتفرم ها به جای ارائه وام سنتی با مدت زمان از پیش تعیین شده، یک خط اعتباری ارز دیجیتال ارائه می دهند. این یک نوع وام با وثیقه است که به کاربران اجازه می دهد تا درصد مشخصی از وثیقه سپرده شده را وام بگیرند، اما شرایط بازپرداخت مشخصی وجود ندارد و کاربران فقط بابت وجوه برداشت شده سود دریافت می کنند.

وام های بدون وثیقه

وام های بدون وثیقه چندان محبوب نیستند، اما عملکردی مشابه وام های شخصی دارند. وام گیرندگان باید درخواست وام را پر کنند، تأیید هویت را بگذرانند و بررسی اعتبار را تکمیل کنند تا تأیید شوند. این وام ها خطر زیان بیشتری برای وام دهندگان دارند زیرا هیچ وثیقه ای برای تسویه در صورت نکول وام وجود ندارد.

امتیاز دهید

شانزده + سه =