logo
دقیقه

شبکه BSC ، زنجیره بلوکی هوشمند بایننس

شبکه BSC ، زنجیره بلوکی هوشمند بایننس
20 مرداد 1402

زنجیره هوشمند بایننس (BSC) یک شبکه بلاک چین است که برای اجرای برنامه های کاربردی مبتنی بر قراردادهای هوشمند طراحی شده است. این شبکه در کنار زنجیره بایننس (BC) عمل می کند و مزایای هر دو شبکه را برای کاربران فراهم می کند. در این مطلب به بررسی شبکه BSC که زنجیره بلوکی هوشمند بایننس است می پردازیم.

شبکه BSC

شبکه BSC

ظرفیت تراکنش بالای BC و عملکرد قرارداد هوشمند BSC. علاوه بر این، BSC از ماشین مجازی اتریوم (EVM) استفاده می کند که به آن اجازه می دهد از برنامه های مبتنی بر اتریوم مانند MetaMask پشتیبانی کند.

هدف این پلتفرم، توانمندسازی توسعه دهندگان برای ایجاد برنامه های غیرمتمرکز (DApps) و کمک به کاربران در مدیریت دارایی های دیجیتال خود در زنجیره های مختلف است که تاخیر کم و ظرفیت بالا را ارائه می دهد.

در اوایل سال 2021، زنجیره هوشمند بایننس به دلیل ازدحام و مشکلات هزینه گس اتریوم توجه قابل توجهی را به خود جلب کرد و توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران را ترغیب کرد تا گزینه‌های جایگزین را بررسی کنند.

برای اینکه شبکه به عنوان یک جایگزین مقرون به صرفه و پایدار برای کاربران جدید جذاب تر شود، جامعه BSC در پاسخ به افزایش قیمت بایننس کوین (BNB) به بیش از 300 دلار در فوریه، هزینه گس خود را از 15 Gwei به 10 Gwei کاهش داد.

زنجیره هوشمند بایننس چیست؟

بایننس از زمانی که در سال 2017 راه اندازی شد، از یک صرافی ساده رمزنگاری با دارایی ERC-20 به یک اکوسیستم جامع از محصولات و خدمات تحت برند بایننس تبدیل شده است. این پیشنهادات نیازهای مختلف، از جمله وام های کریپتویی و معاملات کریپتو همتا به همتا را برآورده می کند.

بایننس دو بلاک چین مجزا را در بر می گیرد: زنجیره بایننس (BC) و زنجیره هوشمند بایننس (BSC). در حالی که هر دو شبکه بخشی از برند بایننس هستند، اهداف متفاوتی را دنبال می کنند. زنجیره هوشمند بایننس دیرتر از زنجیره بایننس معرفی شد و قابلیت های بیشتری را برای توسعه دهندگان فراهم می کند. قابل ذکر است، BSC با قراردادهای هوشمند سازگار است، در حالی که BC سازگار نیست.

BSC و BC به موازات یکدیگر اجرا می شوند.

یک دارایی ارز دیجیتال که توسط بایننس اداره می شود، علاوه بر انجام وظایف مختلف در اکوسیستم بایننس، برای کارمزد تراکنش در هر دو بلاک چین استفاده می شود. برای انتقال بین BC و BSC، Binance Bridge به عنوان یک پل استفاده می شود.

هدف اصلی بایننس بریج افزایش قابلیت همکاری بین چندین بلاک چین است. این به هر کسی این امکان را می دهد که دارایی های رمزنگاری خود را به توکن های پیچیده شده بایننس و زنجیره هوشمند بایننس تبدیل کند و بالعکس.

بیشتر بخوانید  8 روش کسب درآمد از ارزهای دیجیتال در سال 2024

توکن‌های پیچیده به کاربران امکان می‌دهند از ارزهای دیجیتال و سایر دارایی‌های بلاک چین در زنجیره‌های مختلف مانند بایننس هوشمند استفاده کنند. به عنوان مثال، با استفاده از پل بایننس، می‌توان توکن‌های اتریوم ERC-20 را به توکن‌های بایننس BEP-20 در هنگام جابجایی Tether تبدیل کرد.

از اتریوم تا زنجیره هوشمند بایننس. این دارایی های بسته بندی شده توسط پول و توکن های واقعی در آدرس های عمومی پشتیبانی می شود.

دنیای بلاک چین

آغاز دنیای مدرن کریپتو را می توان به راه اندازی بیت کوین در سال 2009 پیوند داد. از آن زمان، بلاک چین های متعدد دیگری ظهور کرده اند که هدف هر کدام ارتقای مدل بیت کوین یا ارائه ویژگی های اضافی مانند قابلیت همکاری چند بلاکی است.

امروزه، بسیاری از بلاک چین‌های مستقل در دنیای رمزارز موجود هستند که بستری را برای نهادها برای ایجاد دارایی‌های دیجیتال یا برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) فراهم می‌کنند.

این DAppها اساساً پلتفرم‌های دیجیتالی هستند که راه‌حل‌ها یا خدماتی را ارائه می‌دهند و به جای یک سیستم متمرکز، بر روی یک بلاک چین کار می‌کنند. یکی از بلاک چین های برجسته ای که در سال 2015 ظهور کرد، اتریوم است که از نظر پروژه هایی که از زیرساخت های آن استفاده می کنند، به یک نیروی غالب تبدیل شده است.

با این حال، در تلاش برای توسعه مداوم، صنعت کریپتو به طور بالقوه به دلیل محدودیت های مشاهده شده در مقیاس پذیری اتریوم، به طور مداوم مرزهای فناوری بلاک چین را جابجا کرده و به دنبال بهبود یا گزینه های جایگزین است.

مقایسه شبکه اتریوم با bsc

مقایسه شبکه اتریوم با bsc

BSC یکی از جایگزین های اتریوم که برای تراکنش های سرعت و کم هزینه طراحی شده است و در عین حال قابلیت های قرارداد هوشمند را نیز تبلیغ می کند.

تاریخچه شبکه BSC

در ابتدا، دارایی BNB بایننس یک توکن ERC-20 در بلاک چین اتریوم بود. در سال 2019، بایننس بلاک چین خود را به نام زنجیره بایننس ایجاد کرد و BNB را به آن منتقل کرد. با این حال، بایننس زنجیره بایننس را عمدتاً برای معاملات طراحی کرد که در نتیجه محدودیت‌های خاصی از نظر قابلیت‌های آن ایجاد شد.

علاوه بر این، در سال 2019، بایننس Binance DEX، یک صرافی غیرمتمرکز را در زنجیره بایننس راه اندازی کرد. برای غلبه بر محدودیت‌های زنجیره بایننس، بایننس زنجیره هوشمند بایننس (BSC) را در سال 2020 معرفی کرد. BSC شامل قراردادهای هوشمند است و با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار است. اگرچه BC و BSC زنجیره های بلوکی مجزا هستند، اما می توانند با هم تعامل داشته باشند و با هم کار کنند.

بیشتر بخوانید  5 فناوری و ترند بازار ارزهای دیجیتال در سال 2024

اصول اولیه اجماع زنجیره بلوکی بایننس

زنجیره بایننس بر روی اثبات سهام واگذار شده (DPoS) عمل می کند، در حالی که زنجیره بلوکی هوشمند بایننس از یک الگوریتم اجماع به نام اقتدار اثبات سهام (PoSA) استفاده می کند که عناصر اثبات سهام (PoS) و اثبات را ترکیب می کند.

dpos اثبات سهام واگذار شده

dpos اثبات سهام واگذار شده

مدل های معتبر بلاک چین BSC دارای 21 اعتبارسنجی جامعه است که بلوک ها را ایجاد و تأیید می کنند و این اعتبار سنجی ها با کوین های BNB پاداش می گیرند. با این حال، آنها باید هر روز توسط حاکمیت سهامدار مجدداً انتخاب شوند تا در مجموعه تأیید کننده باقی بمانند.

21 اعتبار سنجی برتر، که توسط بیشترین میزان سهام BNB تعیین می شود، لیست اعتبار سنجی ها را تشکیل می دهند که هر 24 ساعت به روز می شود. شرط بندی BNB در BSC منجر به پاداش هایی بر اساس کارمزد تراکنش می شود.

هنگام مقایسه زنجیره هوشمند بایننس با اتریوم، توجه به این نکته مهم است که سیستم اعتبارسنجی 21 BSC ممکن است آن را تا حدودی متمرکز به نظر برساند.

با این حال، مقیاس‌پذیری قابل‌توجهی با زمان‌های بلوک سریع در حدود سه ثانیه در هر بلوک و کارمزد کمتر در مقایسه با هزینه گاز بالای اتریوم در سال 2021 ارائه می‌کند. شایان ذکر است که بلاک چین اتریوم در حال حاضر دستخوش تغییراتی نسبت به اتریوم 2.0 است، بنابراین مقایسه اتریوم بین اتریوم و BSC ممکن است در آینده تغییر کند.

توکن ها در بایننس

کوین BNB بایننس به عنوان یک روش پرداخت کارمزد در زنجیره بایننس (BC) و زنجیره هوشمند بایننس (BSC) عمل می کند.

در زنجیره هوشمند بایننس، توکن های مختلفی می توان ایجاد کرد، از جمله توکن های BEP-2 در زنجیره بایننس و توکن های BEP-20 در زنجیره هوشمند بایننس. مشابه توکن های ERC-20 در بلاک چین اتریوم، این توکن ها دارایی های قابل ساخت هستند.

توکن bnb

توکن bnb

کیف پول Binance Smart Chain می تواند دارایی های سازگار با BSC را در خود نگه دارد و کاربران می توانند از کیف پول های سازگار با EVM دیگر مانند MetaMask برای تراکنش های شبکه استفاده کنند. برای افزودن زنجیره هوشمند Binance به MetaMask، کاربران می توانند از سازگاری ماشین مجازی اتریوم (EVM) استفاده کنند، که به BSC اجازه می دهد تا با سیستم اتریوم تعامل داشته باشد و آن را درک کند.

اگرچه توکن‌های BEP-20 و توکن‌های ERC-20 روی بلاک چین‌های مربوطه خود باقی می‌مانند، اما اگر با یک عبارت اولیه کنترل شوند، می‌توانند آدرس کیف پول یکسانی را به اشتراک بگذارند. بایننس یک افزونه کیف پول مبتنی بر مرورگر به نام کیف پول بایننس ارائه می دهد که از زنجیره هوشمند بایننس، اتریوم و زنجیره بایننس پشتیبانی می کند.

بیشتر بخوانید  چگونه در ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنیم

زنجیره ای هوشمند بایننس به کاربران اجازه می دهد تا با ارائه نسخه های مختلف دارایی دیجیتال، BSC را در یک محیط تست شبکه آزمایش کنند. BSC را می توان با معامله توکن های BEP-20 در یک صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر BSC (DEX)، ساخت DApps یا ایجاد توکن برای پروژه های مالی غیرمتمرکز (DeFi) مورد استفاده قرار داد.

آینده زنجیره هوشمند بایننس

پس از ایجاد زنجیره هوشمند بایننس در سال 2020، زنجیره هوشمند بایننس توجه قابل توجهی را به خود جلب کرد و شاهد افزایش فعالیت و توسعه بود. در ابتدا، BSC اهداف ساده ای داشت، اما اهداف آن با محبوبیت بیشتر تکامل یافت.

با نگاهی به آینده، BSC قصد دارد قابلیت همکاری در دنیای بلاک چین را افزایش دهد، و تعامل یکپارچه بین بلاک چین‌ها، برنامه‌های کاربردی و دارایی‌های مختلف در یک اکوسیستم سازگار را ممکن می‌سازد. آینده هر بلاک چین نامشخص است، اما برخی روندها ممکن است مسیرهای احتمالی را نشان دهند.

با گسترش صنعت ارزهای دیجیتال و تقاضا برای تراکنش های سریع با کارمزد کم، BSC جایگزینی برای اتریوم برای ساخت برنامه های غیرمتمرکز ارائه می دهد. با این حال، اتریوم یک دارایی و بلاک چین برجسته در صنعت کریپتو باقی مانده است.

همانطور که قبلا ذکر شد، اتریوم در حال حاضر در حال گذار به مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS) است که انتظار می‌رود عملکرد شبکه را افزایش دهد.

سوالات متداول

– زنجیره هوشمند بایننس (BSC) چیست؟
– زنجیره هوشمند بایننس (BSC) یک پلتفرم بلاک چین است که توسط بایننس، یکی از بزرگترین صرافی های ارزهای دیجیتال توسعه یافته است. به موازات زنجیره بایننس اجرا می‌شود و عملکرد قرارداد هوشمند را ارائه می‌کند و آن را با برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) و توکن‌های ساخته شده بر روی ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار می‌کند.

– BSC چه تفاوتی با اتریوم دارد؟
– BSC از نظر سرعت تراکنش و کارمزد با اتریوم متفاوت است. BSC در مقایسه با اتریوم، زمان بلوک سریع‌تر (حدود 3 ثانیه) و هزینه‌های کمتری دارد که آن را مقیاس‌پذیرتر و مقرون به صرفه‌تر برای کاربران و توسعه‌دهندگان می‌کند. با این حال، اتریوم دارای یک اکوسیستم و اثر شبکه بزرگ‌تر است و میزبان طیف وسیع‌تری از DApps و توکن‌ها است.

– چگونه می توانم کیف پول خود را به زنجیره هوشمند Binance متصل کنم؟
– برای اتصال کیف پول خود به زنجیره هوشمند بایننس، باید تنظیمات کیف پول خود را پیکربندی کنید. برای مثال، اگر از MetaMask استفاده می‌کنید، می‌توانید با انتخاب «Custom RPC» و وارد کردن جزئیات زیر، شبکه زنجیره هوشمند Binance را اضافه کنید: نام شبکه (زنجیره هوشمند بایننس)، URL RPC جدید (https://bsc-dataseed.binance). .org/)، Chain ID (56)، Symbol (BNB) و Block Explorer URL (https://bscscan.com/). پس از افزودن، می توانید بین شبکه های اتریوم و BSC در کیف پول خود جابه جا شوید تا با DApp ها و توکن های مربوطه تعامل داشته باشید.

امتیاز دهید

7 + نوزده =