logo
دقیقه

مزایا و معایب سرمایه گذاری در طلا 2023

مزایا و معایب سرمایه گذاری در طلا 2023
11 شهریور 1402

طلا به عنوان یک ارز در اشکال مختلفی وجود دارد. شما می توانید شمش – که طلای واقعی به شکل سکه و شمش طلا است – یا اوراق بهادار مبتنی بر طلا مانند طلا، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) یا موارد دیگر خریداری کنید. در این مطلب از سری مطالب آموزشی بازارهای مالی در سایت مستر سرمایه به بررسی مزایا و معایب سرمایه گذاری در طلا در سال 2023 می‌پردازیم.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در طلا 2023

مزایا و معایب سرمایه گذاری در طلا 2023

سرمایه گذاری فیزیکی طلا به شما این امکان را می دهد که به معنای واقعی کلمه فلز گرانبها را نگه دارید و کنترل کامل را در هر زمان به شما می دهد. از سوی دیگر، دارایی‌هایی مانند سهام و سکه‌های طلا فرصت سرمایه‌گذاری در طلا را بدون نیاز به نگهداری یا ذخیره آن فراهم می‌کنند.

سرمایه گذاران پیشرفته همچنین می توانند معاملات آتی طلا و سایر مشتقات را انجام دهند، اما این ابزارها بسیار پیچیده هستند و می توانند زیان های سرمایه گذاری را افزایش دهند و برای سرمایه گذاران خرد متوسط ​​توصیه نمی شوند.

IRA طلا شبیه به حساب های بازنشستگی سنتی است، اما با سرمایه گذاری در طلا و سایر فلزات گرانبها مانند نقره، پلاتین و پالادیوم پشتیبانی می شود. قبل از تصمیم گیری برای ورود به بازار طلا، حتماً مزایا و معایب سرمایه گذاری در این فلز گرانبها را بسنجید. از این گذشته، مانند هر سرمایه گذاری، ریسک هایی نیز به همراه دارد.

مزایای خرید طلا به عنوان سرمایه گذاری

طلا در صورت انتخاب صحیح می تواند مزایای زیادی به عنوان سرمایه گذاری داشته باشد. خرید طلا یک فرآیند نسبتا ساده و سرراست است، اما سرمایه گذاری در طلا با هزینه های ذخیره سازی (در مورد دارایی های فیزیکی مانند سکه) و شمش همراه است. )

اگر شما یک سرمایه گذار مبتدی هستید، استفاده از ابزارهای پیچیده مانند قراردادهای آتی و سوآپ شما را در معرض خطر ضرر قرار می دهد، مانند هر سرمایه گذاری دیگری، عملکرد گذشته طلا به عنوان یک سرمایه گذاری تضمین نمی کند که دارایی در حالی که در پرتفوی شما است رشد کند.

تنوع سبد

بسته به استراتژی و اهداف سرمایه گذاری شما، فلزات گرانبها از جمله طلا، نقره، پلاتین و پالادیوم می توانند تنوع خوبی برای سبد شما باشند. تنوع، بخش مهمی از ایجاد یک سبد متوازن است زیرا به محافظت در برابر نوسانات بازار سهام کمک می کند و ریسک را به حداقل می رساند.

بیشتر بخوانید  بهترین ارز دیجیتال برای نوسان گیری لحظه ای

داشتن چندین کلاس دارایی با تخصیص مناسب می تواند به شما در مدیریت ریسک و بازده کمک کند. هنگامی که دارایی هایی مانند سهام ارزش خود را از دست می دهند، دارایی های دیگری مانند طلا می توانند به شما کمک کنند تا ضرر خود را جبران کنید.

قیمت طلا در زمان بحران اقتصادی به سمت بازارهای سهام و اوراق قرضه حرکت می کند و کاهش در این طبقات دارایی کمتر بر قیمت طلا تأثیر می گذارد. وقتی بازار نزول می کند، طلا می تواند تمام یا بخشی از زیان را جبران کند زیرا ارزش آن در طول یک بازار نزولی افزایش می یابد.

محافظت در برابر تورم

قیمت طلا با ارزش ارز فیات به ویژه دلار آمریکا معکوس حرکت می کند. به عبارت دیگر، زمانی که دلار ضعیف است، قیمت طلا تمایل به افزایش دارد. در زمان تورم، قدرت خرید دلار کاهش می‌یابد و بانک‌های مرکزی اغلب نرخ‌های بهره را افزایش می‌دهند. در عین حال، زمانی که سرمایه گذاران متوجه می شوند که قدرت خرید خود را به دلیل تورم از دست می دهند و دارایی هایی مانند طلا می خرند، تقاضا برای طلا افزایش می یابد.

طلا همیشه در زمان‌های رونق افزایش نمی‌یابد، و مهم است که به خاطر داشته باشید که طلا به عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت که قصد دارید سال‌ها نگه دارید، بهترین است.

سرمایه گذاری در طلا

سرمایه گذاری در طلا

پناهگاه امن در زمان عدم اطمینان اقتصادی

مقاومت طلا در برابر تورم آن را به یک ذخیره ارزش قابل اعتماد تبدیل می کند که در طول زمان از ثروت محافظت می کند. از این رو، به ویژه در مواقع عدم اطمینان اقتصادی، مانند بی ثباتی ژئوپلیتیکی یا همه گیری های جهانی، به عنوان پناهگاه امنی در نظر گرفته می شود.

زمانی که رویدادهای سیاسی و اقتصادی بر عملکرد بازار تأثیر می‌گذارند و گزینه‌های سرمایه‌گذاری سنتی (مانند سهام و اوراق قرضه) تحت استرس هستند، سرمایه‌گذاران اغلب به طلا روی می‌آورند زیرا ارزش آن احتمالاً افزایش می‌یابد زیرا مردم از آن به عنوان ذخیره‌ای از ثروت خود استفاده می‌کنند.

سرمایه‌گذاران تمایل دارند که دارایی‌های طلا را به پرتفوی خود اضافه کنند، زمانی که شرایط اقتصادی سخت‌تری را پیش‌بینی می‌کنند که می‌تواند بر دلار و سایر دارایی‌ها تاثیر بگذارد. به همین دلیل، طلا اغلب به عنوان دارایی ایمن در نظر گرفته می شود که می تواند ارزش خود را بدون توجه به وضعیت اقتصادی ذخیره کند.

بیشتر بخوانید  شاخص ترس و طمع در ارزهای دیجیتال چیست؟

نقدینگی بالا

بخشی از ایجاد یک سبد متوازن، تضمین نقدینگی کافی است. یعنی اطمینان حاصل کنید که به پول نقد و منابعی که برای خرید دارایی های بهتر نیاز دارید دسترسی دارید. در غیر این صورت، یک دارایی – مثلاً یک سهام با عملکرد بالا – ممکن است ناگهان در دسترس قرار گیرد، اما اگر بودجه لازم برای تامین مالی خرید را نداشته باشید، ممکن است فرصت سرمایه گذاری از بین برود.

طلا یکی از آسان‌ترین دارایی‌ها برای تبدیل به پول نقد است، بنابراین می‌توانید نقدینگی را به پرتفوی خود اضافه کنید. این امر به ویژه در مورد دارایی های کاغذی با پشتوانه طلا صادق است.

به ندرت کمبود تقاضا برای این فلز گرانبها وجود دارد، اما یک نقطه ضعف این است که طلا فیزیکی ممکن است به سرمایه گذاری بیشتری برای فروش نسبت به دارایی های کاغذی با پشتوانه طلا مانند سهام طلا ETF نیاز داشته باشد. حتی اگر می دانید چگونه طلا بخرید، ممکن است بخواهید خریدارانی پیدا کنید و سپس شمش ها یا سکه های طلای خود را برای فروش آنها بفرستید.

اگر دارایی که می خواهید، تقاضای بالایی دارد، ممکن است زمان کافی برای بستن آن معاملات نداشته باشید. بنابراین، به یک معنا، شمش دارای مشکلات مالی مشابهی با سایر دارایی‌هایی است که به سختی درآمدزایی می‌کنند – مانند املاک و مستغلات.

بهترین شرکت های سرمایه گذاری طلا به شما این امکان را می دهند که ارزش طلای خود را بدون فروش مالکیت خود وام بگیرید که این روش دیگری است که طلا می تواند نقدینگی را تامین کند.

معایب خرید طلا به عنوان سرمایه گذاری

با وجود مزایای فراوان، خرید طلا به عنوان یک سرمایه گذاری مستلزم ریسک است و تضمینی برای بازدهی مثبت در پرتفوی شما نیست. در زیر برخی از معایب خاص سرمایه گذاری در طلا آورده شده است.

معایب خرید طلا به عنوان سرمایه گذاری

معایب خرید طلا به عنوان سرمایه گذاری

نرخ واقعی تعمیر و بیمه طلا

در حالی که شما برای خرید و ذخیره طلای فیزیکی آزاد هستید، این به معنای هزینه های ذخیره سازی و بیمه است، زیرا خانه شما ممکن است بهترین مکان برای ایمن نگه داشتن آن نباشد. سرمایه گذاری در طلای فیزیکی خطر سرقت دائمی را به همراه دارد، بنابراین عاقلانه است که شمش ها و سکه های طلای خود را در مکانی امن و مطمئن مانند گاوصندوق بانکی نگهداری کنید.

هزینه های ذخیره سازی و بیمه فلزات گرانبها می تواند به میزان قابل توجهی افزایش یابد و سرمایه گذاری شما را کاهش دهد. این هزینه ها یکی از دلایلی است که برخی از سرمایه گذاران خرید سهام معدن طلا یا سایر دارایی های کاغذی با پشتوانه طلا را انتخاب می کنند.

بیشتر بخوانید  میکردائو (MakerDAO) چیست؟

مالیات بر ارزش افزوده از طلا

حذف مالیات بر ارزش افزوده از طلا، باعث افزایش فعالیت در بازار این کالا می‌شود. قبلاً، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده از کل فاکتور دریافت می‌شد. اما در حال حاضر، اصل طلا از پرداخت مالیات ۹ درصدی معاف شده و فقط اجرت ساخت و سود مشمول مالیات ۹ درصدی است.

چه مقدار طلا باید در سبد سرمایه گذاری شما باشد؟

کارشناسان می گویند طلا نباید بیش از 5-10 درصد از سبد شما باشد. این کار، اندازه را برای سایر طبقات دارایی مانند سهام باز می کند و اینکه طلا تا زمانی که آن را بفروشید درآمدی ایجاد نمی کند.

شما می توانید با خرید سهام در شرکت های استخراج طلا یا با خرید سهام در صندوق های سرمایه گذاری مشترک یا ETF هایی که دارایی های دارای پشتوانه طلا هستند، به طور غیرمستقیم در طلا سرمایه گذاری کنید.

بنابراین مزیت سرمایه‌گذاری در طلا این است که شما سهام این شرکت‌ها را دارید و می‌توانید سود سهام کسب کنید، برخلاف سرمایه‌گذاری‌های فیزیکی طلا که هیچ درآمد غیرفعالی ارائه نمی‌کنند.

از آنجایی که هرگز یک رویکرد یکسان برای ایجاد سبد سرمایه گذاری وجود ندارد، اگر در مورد اینکه آیا طلا برای شما سرمایه گذاری خوبی است یا خیر، سوالی دارید، از یک متخصص بی طرف مانند یک برنامه ریز مالی معتبر مشاوره بگیرید.

سوالات متداول

مزایای داشتن طلا در سبد سرمایه گذاری شما چیست؟

  • طلا می تواند به عنوان محافظ در برابر تورم عمل کند و قدرت خرید را حفظ کند.
  • تمایل دارد در زمان عدم اطمینان اقتصادی و نوسانات بازار عملکرد خوبی داشته باشد.
  • طلا سابقه طولانی در ذخیره ارزش دارد و به عنوان یک دارایی امن محسوب می شود.

آیا گنجاندن طلا در سبد دارایی شما معایبی دارد؟

  • طلا برخلاف سهام یا اوراق قرضه هیچ درآمد یا سود سهام ایجاد نمی کند.
  • قیمت طلا می تواند نوسان داشته باشد و منجر به نوسانات احتمالی در ارزش پرتفوی شما شود.
  • هزینه های ذخیره سازی و بیمه با سرمایه گذاری فیزیکی طلا مرتبط است.

چگونه می توانم در طلا سرمایه گذاری کنم؟

  • گزینه های مختلفی برای سرمایه گذاری در طلا وجود دارد، از جمله خرید طلای فیزیکی مانند شمش یا سکه.
  • صندوق های قابل معامله در بورس طلا (ETF) راه آسان تری برای سرمایه گذاری در طلا بدون مالکیت فیزیکی ارائه می دهند.
  • سهام معدن طلا و صندوق های سرمایه گذاری مشترک نیز می توانند در معرض دید بخش طلا قرار گیرند.

مشاوره سرمایه گذاری ذر طلا

اگر شما قصد سرمایه گذاری در طلا را دارید، به شدت توصیه می‌کنیم از خدمات مستر سرمایه در حوزه مشاوره سرمایه‌گذاری در طلا استفاده کنید.

این خدمات مشاوره ارائه شده توسط مستر سرمایه، شامل تحلیل و بررسی بازار طلا، راهنمایی در خرید و فروش طلا، بررسی ریسک‌ها و مزایا، ارائه استراتژی‌های سرمایه گذاری موثر و به‌روز و مدیریت سرمایه است.

با استفاده از این خدمات، شما می‌توانید تصمیمات خود را با اطمینان بیشتری اتخاذ کنید و بهره‌وری و سودآوری بیشتری از سرمایه‌گذاری خود در طلا داشته باشید.

امتیاز دهید

1 × 3 =