logo
دقیقه

آموزش سرمایه گذاری در سکه

آموزش سرمایه گذاری در سکه
7 بهمن 1402

آموزش سرمایه گذاری در سکه

آموزش سرمایه گذاری در سکه

سرمایه گذاری در سکه یکی از محبوب‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری در ایران محسوب می‌شود. حضور در بازار پر ریسک سکه نیاز به دانش و مهارت‌های خاصی دارد. افراد زیادی در حال حاضر با حضور در این بازار تبدیل به سرمایه‌دارانی بزرگ ‌شده‌اند و بسیاری هم با ضرر بازار سکه را برای همیشه ترک کرده‌اند. آموزش سرمایه گذاری در سکه یکی از راهکارهایی است که از ضرر مالی در این زمینه جلوگیری می کند. در ادامه با روش های سرمایه گذاری در این بازار آشنا می شوید.

 

 

آشنایی با مفهوم سرمایه گذاری در سکه

در واقع سرمایه گذاری در سکه با سرمایه‌گذاری در طلا و بازار طلا تفاوت‌هایی دارد. سرمایه گذاری در سکه به معنی خرید انواع سکه‌های بهار آزادی در طرح‌های مختلف برای کسب سود و یا سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت به‌عنوان پشتوانه مالی است. قابلیت‌های سکه باعث می‌شود تا هم بتوان از آن برای سرمایه‌گذاری کوتاه‌ مدت و هم بلندمدت و هم به‌عنوان روشی برای پشتوانه مالی در آینده استفاده نمود.

قیمت سکه چگونه تعیین می شود؟

پیش از بحث در مورد آموزش سرمایه گذاری در طلا بهتر است در مورد محسابه قیمت سکه توضیح دهیم. بدون شک یکی از عواملی که باعث شده تا سرمایه گذاری در سکه و طلا بسیار جذاب و خاص باشد این بوده که قیمت جهانی دلار به طور مستقیم روی قیمت نهایی سکه تاثیر بسزایی دارد. به عبارت دیگر، قیمت طلا به این شکل بوده که قیمت هر انس جهانی طلا در نرخ دلار ضرب خواهد شد. البته که نمی توان عاملی همانند میزان عرضه و تقاضا را نیز برای محسابه قیمت سکه، نادیده گرفت.

آشنایی با مزیت های سرمایه گذاری در بازار سکه

در ابتدای راه لازم است تا با مزیت های آموزش سرمایه گذاری در سکه آشنا شوید تا بتوانید به درستی تصمیم گیری کنید. از مزیت های این بازار عبارت اند از:

 • نقد شوندگی فوق العاده

در این بخش از آموزش سرمایه گذاری در سکه باید بگوییم بازار سکه ‌ایران در حال حاضر به میزان رشدی رسیده است که به ‌راحتی می ‌توان حجم بالایی از سکه را در آن خرید و فروش نموده و در بازه زمانی کوتاهی آن‌ها را نقد نمود.

 • بازدهی بسیار خوب

یکی از اصلی ‌ترین دلایل محبوبیت این بازار در میان ایرانی‌ها بازدهی‌های بسیار زیادی است که سکه در بازه ‌های زمانی کوتاه ‌مدت از خود به ثبت رسانده است. در واقع برای ورود به بازار سکه حتماً نباید سرمایه‌ های میلیاردی داشته باشید. بلکه با سرمایه‌های متوسط حتی می ‌توانید از سکه‌های چند گرمی شروع کرده و کم ‌کم به سطوح بالاتر این بازار قدم بردارید.

 • امکان خرید و فروش تلفنی
بیشتر بخوانید  مزایا نیم سکه برای سرمایه گذاری

در حال حاضر این امکان برای کاربران فراهم آمده که با استفاده از صرافی‌های معتبر اقدام به خرید و فروش تلفنی این محصول نمایند. همچنین گاها شاهد رکود در بازار سکه و حتی نوسانات منفی در آن هستیم. نوسانات جهشی مثبت هم که از ویژگی‌های اصلی بازار سکه است. با این‌ حال نمودارها نشان می‌دهد که بازار سکه در درازمدت نرخ رشد حداقلی را برای کاربر فراهم آورده است. ازاین‌ رو سرمایه گذاری در سکه در بازه‌های زمانی طولانی ‌مدت می ‌تواند رشد سرمایه‌ های شما را تضمین نماید.

مزایا سرمایه گذاری در سکه

مزیت آموزش سرمایه گذاری در بازار سکه

 سرمایه گذاری در بازار سکه و اهمیت آن

همانطور که گفته شد؛ سرمایه گذاری در این بازار مزیت های بسیاری دارد که موجب شده نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کند. اما اهمیت و هدف از انجام سرمایه گذاری می تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. پشتوانه مالی
  یکی از دلایلی اصلی که باعث می ‌شود کاربران همیشه نیم‌ نگاهی هم به بازار سکه داشته باشند، قابلیت این فلز خوش‌ رنگ به‌عنوان پشتوانه مالی برای آینده است.
 2. سرمایه گذاری در سکه در بازه‌های کوتاه چند ماهه برای حفظ ارزش پول
  فرض کنید که قصد خرید خانه و یا یک وسیله گران‌بها در چند ماه آینده را دارید. اکنون درصد قابل توجهی از پول آن را نیز تهیه کرده‌اید. خرید سکه در این بازه زمانی می‌ تواند باعث حفظ ارزش پولی شما در برابر نوسانات قیمتی کالای مورد نظر باشد.
 3. استفاده از تکنیک هایی خاص برای سودهای مطمئن
  روش‌های خاصی هم وجود دارد که با استفاده از آن‌ها شما می‌ توانید ارزش ذاتی سکه را محاسبه کرده و این ارزش ذاتی را با قیمت فعلی آن مقایسه نمایید. این مقایسه می‌تواند به عنوان سیگنالی برای خرید سکه و یا فروش آن در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت استفاده شود.
اهمیت سرمایه گذاری در سکه

چرایی سرمایه گذاری در بازار سکه

آموزش سرمایه گذاری در سکه رایگان

برای انجام سرمایه گذاری لازم است تا آموزش های لازم برای این حوزه را بگذرانید. این آموزش ها می تواند شما را از ضررهای جبران ناپذیر به دور نگه داشته و شما را در مسیر پیشرفت این بازار قرار می دهد. در این آموزش ها به نکات بسیار مهم این بازار پرداخته می شود که در ادامه به این موارد بیشتر اشاره می شود.

در هنگام سرمایه گذاری سکه به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

همانطور که گفته شد در آموزش سرمایه گذاری در سکه نکات مهمی گفته می شود که از این فرار است؛ سرمایه گذاری در بازار سکه همانند دیگر بازارها با ریسک‌هایی همراه است و نیاز به دانش و مهارت دارد. برخی افراد با فعالیت در این بازار سرمایه هنگفتی جمع‌آوری کرده‌اند و بعضی هم ضرر و زیان بالایی داده‌اند. برای اینکه سرمایه گذاری سکه بدون ریسکی را تجربه کنید به نکات زیر دقت کنید:

 • در مجموع با توجه به میزان نقد شوندگی بالا، حفظ ارزش سرمایه در گذر زمان و نرخ رشد مناسب در دوره زمانی بلند مدت، سرمایه گذاری سکه طلا جذاب خواهد بود.
 • اگر به روند قیمت سکه در سال‌های اخیر توجه کرده باشید، متوجه می‌شوید که روند قیمتی بازار سکه نیز با نوسان‌های زیادی در دوره کوتاه مدت مواجه بوده است اما در همه این سال‌ها نمودار مشابهی را از خود ثبت کرده است.

به این نکته توجه داشته باشید که روند رشد قیمت سکه همواره بالاتر از نرخ تورم بوده و همین موضوع موجب شده تا سکه تبدیل به روشی برای دور زدن افزایش قیمت‌ها شود.

روش های سرمایه گذاری در سکه

روش های سرمایه گذاری در سکه و طلا

این روزها با توجه به نوساناتی که بازارهای مالی دارند، سرمایه گذاری در طلا و سکه نیز همانند سایر بازارهای مالی دارای ریسک های بسیار زیادی است. برای سرمایه گذاری در این فلز گرانبها بایستی دانش کافی درمورد آن و نحوه سرمایه گذاری با آن را داشته باشید. سرمایه گذاری در سکه با سرمایه گذاری در طلا تفارت های قابل توجهی دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم. اولین تفارت در اینست که بازدهی بازار سکه در ۱۰ سال گذشته بیشتر از ۱۰۰۰ درصد بوده، اما این نرخ در بازار طلا بسیار پایین تر بوده است.

بیشتر بخوانید  صندوق طلا بهتر است یا سکه؟

جمع آوری و نگهداری سکه معمولا به صورت نگهداری أنواع مختلف آن برای کسب یود در کوتاه مدت یا بلند مدت است. البته به عنوان یک پشتوانه مالی برای آینده همیشه درنظر گرفته می شود. خرید و سرمایه گذاری در سکه همیشه به صورت فیزیکی انجام می گیرد. اما خرید طلا به دو شکل فابل انجام است؛ هم به شکل فیزیکی و هم به صورت صندوق سرمایه گذاری طلا در بازار بورس و بازارهای جهانی انجام می شود.

نکات مهم در خرید و سرمایه گذاری سکه

برای سرمایه گذاری در سکه بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

 1. برای تهیه و نگهداری طلا و سکه بهتر است که از فروشندگان معتبری که دارای پروانه کسب هستند، اقدام کنید.
 2. در خرید طلای دست دوم نیز باید دقت کافی را داشته باشید، زیرا ممکن است با این خطر مواجه باشد.
 3. به دلیل بالای بودن اجرت ساخت طلا بسیاری افراد تمایل دارند که از طلای دست دوم برای سرمایه گذاری استفاده کنند که اجرت کمتری به آنها تعلق می گیرد.
 4. همچنین سکه نیز از اجرت ساخت پایینی و حتی شاید بدون اجرت ساخت باشد. پس برای سرمایه گذاری در این عرصه سکه نیز گزینه بسیار مناسبی می تواند باشد.
 5. البته ناگفته نماند که خرید سکه از ویژگی های مهم سکه اینست که تاثیرپذیری زیادی از اخبار و حواشی در جهت کاهش یا افزایش قیمت آن است.
 6. به جای خرید سکه به صورت فیزیکی بهتر است از بازار بورس سکه را خریداری کنید تا برای نگهداری آن مشکل نداشته باشید.
 7. با اصطلاحات و آموزش سرمایه گذاری در سکه اطلاع داشته باشید.
 8. قیمت سکه را به صورت لحظه ای بررسی کنید.

باتوجه به نکات گفته شده می توان نتیجه گرفت که با فرض ثابت بودن قیمت طلا، اگر طلای نو را امروز بخرید و فردا قصد فروش آن را داشته باشید، باتوجه به اجرت و مالیاتی که دارد، متحمل ضرر و زیان قابل توجهی خواهید شد.

نکات مهم در خرید طلا و سکه

نکات مهم برای سرمایه گذاری در سکه طلا

معایب بازار سکه

سرمایه گذاری در بازار سکه با خرید و نگهداری آن به صورت علاوه بر داشتن سود خوب و مزایای مخصوص خود، دارای معایب و ریسک های خاص خود نیز می باشد که به شرح زیر است:

 • تاثیرپذیری آن از جو روانی مردم و جامعه: نرخ سکه گاها با شنیدن اخبارهای موجود بالا و پایین می شود. به عنوان مثال با شنیدن اخبار بد گاهی همه به فروش سکه هایشان ترغیب شده و این امر سبب افت قیمت آن خواهد شد.
 • خطر سرقت: نگهداری سکه و طلا به دلیل فیزیکی بودن آنها و نگهداری در منزل یا در مسیر احتمال به سرقت رفتن آنها را نیز در پی دارد.
 •  
 • سیاست های دولتی: گاهی أوقات سیاست های دولت ها نیز در تعیین نرخ طلا و سکه دخیل هستند
معایب خرید سکه

هدف از سرمایه گذاری در سکه چیست؟

هدف اصلی از سرمایه‌گذاری در سکه، عمدتاً شامل در نظر گرفتن چندین موضوع است که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

بیشتر بخوانید  برای سرمایه گذاری سکه بهتر است یا طلای دست دوم؟

 حفظ ارزش سرمایه

سکه‌ها به عنوان یک سرمایه‌گذاری معتبر و پایدار محسوب می‌شوند. هدف اصلی سرمایه‌گذاران در سکه، حفظ ارزش سرمایه خود در طول زمان است. سکه‌های قیمتی مانند طلا و نقره به عنوان یک منبع ثروت و پناهگاه در برابر تورم و نوسانات بازار معروف هستند.

 بهره‌برداری از رشد قیمت سکه

سکه‌های قیمتی می‌توانند در طول زمان ارزش خود را افزایش دهند. برخی از سکه‌ها ارزش تاریخی، فرهنگی یا هنری دارند که می‌تواند موجب افزایش ارزش آنها شود. همچنین، عوامل مختلفی مثل تقاضا و عرضه، رویدادهای تاریخی، وضعیت اقتصادی و سیاسی و شرایط بازار می‌توانند تأثیرگذار باشند.

 سرمایه گذاری در سکه در بازه های زمانی کوتاه مدت و بلند مدت

با سرمایه گذاری در سکه در بازه های زمانی مختلف را نصیب دارندگان آن خواهد کرد. به دست آوردن سود با سرمایه گذاری در سکه تضمین شده و قطعی است.

مهم است به عنوان سرمایه‌گذار در سکه، بازدهی و ریسک مرتبط با این نوع سرمایه‌گذاری را بررسی کنید و اطلاعات کافی در مورد بازار سکه و محصولات موجود را جمع آوری کنید تا تصمیم به سرمایه‌گذاری صحیح بگیرید.

به کار گیری تکنیک های خاص برای سودهای معتبر 

یکی دیگر از اهدافی که در آموزش سرمایه گذاری در سکه وجود دارد، استفاده روش های خاص برای رسیدن به سود معتبر است. با استفاده از این تکنیک ها شما می توانید ارزش اصلی و ذاتی سکه را بررسی کرده و با قیمت حال آن مقایسه نمایید.در واقع این کار می تواند در تصمیم گیری برای خرید یا فروش سکه، کمک کننده باشد. 

ایجاد تنوع در سبد سرمایه

از جمله دیگر اهداف سرمایه گذاری در سکه می توان به ایجاد تنوع در سبد سرمایه گذاری اشاره کرد. خرید سکه تا حدودی می تواند میزان ریسک را در سرمایه گذاری کاهش داده و نقش مهمی را در سبد سرمایه گذاری کشور ایفا کند. 

اصول سرمایه گذاری در سکه

پس آموزش سرمایه گذاری در سکه، بهتر است با اصول مهم سرمایه گذاری در سکه نیز آشنا شوید. در واقع توجه به یکسری موارد برای این که بتوانید در سرمایه گذاری خود موفق باشید بسیار مهم است. این عوامل عبارتند از:

 1. آشنایی با ریسک های سرمایه گذاری و راه حل رفع آن ها
 2. آشنایی با نحوه قیمت گذاری سکه براساس قیمت طلای جهانی
 3. شناختن سکه های رایج در کشور
 4. به منظور سرمایه گذاری در سکه به شکل مرحله ای و پله ای عمل کنید.
 5. با دید بلند مدت وارد بازار سرمایه گذاری در طلا و سکه شوید.

چه زمانی برای سرمایه گذاری در سکه بهتر است؟

از دیگر سوالاتی که در رابطه با آموزش سرمایه گذاری در سکه وجود دارد، می توان به این اشاره کرد که چه زمانی برای خرید و سرمایه گذاری روی سکه بهتر است؟ در حقیقت زمان ورود به سرمایه گذاری به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگر دید طولانی مدت به سرمایه گذاری در سکه داشته و نگاه شما به حداقل 5 سال آینده است، زمان چندان مهم نیست. اما اگر قصد سرمایه گذاری چند هفتگی یا چند ماهه را دارید، باید به عوامل زیر توجه کنید:

 • زمان مناسبت های مختلف همانند عید نوروز، کریسمس، روز مادر و…. برای خرید سکه اصلا مناسب نیست.
 • پس از گذشت چندین روز از تعطیلات خرید سکه می تواند عاقلانه باشد.
 • برای زمان سرمایه گذاری در سکه می توانید سایت های معتبر را بررسی کنید.

سخن پایانی آموزش سرمایه گذاری در سکه 

در این مطلب به توضیحی درباره آموزش سرمایه گذاری در سکه و نکات مهم آن پرداختیم. این بدین معناست که قبل از ورود به این بازار بهتر است آموزش های لازم را گذرانده و سپس اقدام به سرمایه گذاری در این بازار کنید. شما می توانید برای گذراندن آموزش های لازم در این حوزه، با مشاورین این مجموعه در ارتباط باشید.

سوالات متداول درباره آموزش سرمایه گذاری در سکه

روند رشد قیمت سکه همواره بالاتر از نرخ تورم بوده و همین موضوع موجب شده تا سکه تبدیل به روشی برای دور زدن افزایش قیمت‌ها شود.

یکی از اصلی ‌ترین دلایل محبوبیت این بازار در میان ایرانی‌ها بازدهی‌های بسیار زیادی است که سکه در بازه ‌های زمانی کوتاه ‌مدت از خود به ثبت رسانده است.

یکی از دلایلی اصلی که باعث می ‌شود کاربران همیشه نیم‌ نگاهی هم به بازار سکه داشته باشند، قابلیت این فلز خوش‌ رنگ به‌عنوان پشتوانه مالی برای آینده است.

امتیاز دهید

بخش نظرات این مطلب از طرف مدیریت بسته شده است و امکان ارسال نظر وجود ندارد.