logo
دقیقه

آموزش سرمایه گذاری در سکه

آموزش سرمایه گذاری در سکه
7 مهر 1402

آموزش سرمایه گذاری در سکه یکی از محبوب‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری در ایران محسوب می‌شود. حضور در بازار پر ریسک سکه نیاز به دانش و مهارت‌های خاصی دارد. افراد زیادی در حال حاضر با حضور در این بازار تبدیل به سرمایه‌دارانی بزرگ ‌شده‌اند و بسیاری هم با ضرر بازار سکه را برای همیشه ترک کرده‌اند. آموزش سرمایه گذاری روی سکه یکی از راهکارهایی است که از ضرر مالی در این زمینه جلوگیری می کند.  در سرمایه گذاری روی انواع سکه روش هایی وجود دارد که باید به شکل اصولی به کار گرفته شوند. از این رو آموزش سرمایه گذاری اهمیت بسیار زیادی دارد. در ادامه با روش های سرمایه گذاری در این بازار آشنا می شوید.

نمودار قیمت سکه لحظه ای برای سرمایه گذاری در سکه

در این بخش از آموزش سرمایه گذاری سکه می توانید قیمت لحظه ای سکه را مشاهده کنید.

آشنایی با مفهوم سرمایه گذاری در سکه

در واقع سرمایه گذاری روی در سکه با سرمایه‌گذاری در بازار طلا تفاوت‌هایی دارد. سرمایه گذاری در سکه به معنی خرید انواع سکه‌های بهار آزادی در طرح‌های مختلف برای کسب سود و یا سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت به‌عنوان پشتوانه مالی است. قابلیت‌های سکه باعث می‌شود تا هم بتوان از آن برای سرمایه‌گذاری کوتاه‌ مدت و هم بلندمدت و هم به‌عنوان روشی برای پشتوانه مالی در آینده استفاده نمود.

 

تاریخچه سکه و قیمت سکه از سال 1827 تا سال 2022

 

 

 

قیمت سکه چگونه تعیین می شود؟

پیش از بحث در مورد آموزش سرمایه گذاری در سکه بهتر است در مورد محسابه قیمت سکه توضیح دهیم. بدون شک یکی از عواملی که باعث شده تا سرمایه گذاری روی انواع سکه بسیار جذاب و خاص باشد این بوده که قیمت جهانی دلار به طور مستقیم روی قیمت نهایی سکه تاثیر بسزایی دارد. به عبارت دیگر، قیمت طلا به این شکل بوده که قیمت هر انس جهانی طلا در نرخ دلار ضرب خواهد شد.

البته که نمی توان عاملی همانند میزان عرضه و تقاضا را نیز برای محسابه قیمت سکه، نادیده گرفت.

عوامل موثر بر قیمت سکه

قیمت سکه مدام در حال تغییر است. در سرمایه گذاری روی سکه عوامل متعددی روی قیمت آن تاثیر دارد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قیمت طلای جهانی
 • قیمت دلار جهانی
 • شرایط سیاسی منطقه
 • قیمت دلار داخلی
 • قیمت نفت داخلی
 • تحریم های اقتصادی

ریسک سرمایه گذاری در بازار سکه

در آموزش سرمایه گذاری در سکه، بحث های زیادی در مورد میزان ریسک این روش سرمایه گذاری می شود. قطعا خرید سکه برای سرمایه گذاری نیز همانند روش های دیگر با ریسک هایی همراه خواهد بود که عبارتند از:

 1. قیمت سکه تا حد بسیار زیادی به جمو عمومی بستگی دارد. در شرایط خاصی اکثر افراد برای خرید سکه هجوم آورده و این میزان افزایش تقاضا باعث می شود تا قیمت آن کاهش پیدا کند.
 2. از آن جایی که سکه بسیار کوچک و سبک است، ریسک احتمال سرقت آن  نیز بالا است.
 3. در اکثر اوقات دولت می تواند با انجام اقداماتی روی افزایش و یا کاهش قیمت سکه موثر باشد.
بیشتر بخوانید  بهترین سرمایه‌ گذاری با پول کم

آشنایی با مزیت های سرمایه گذاری در بازار سکه

در ابتدای راه لازم است تا با مزیت های آموزش سرمایه گذاری در سکه آشنا شوید تا بتوانید به درستی تصمیم گیری کنید. از مزیت های این بازار عبارت اند از:

 • نقد شوندگی فوق العاده

در این بخش از آموزش سرمایه گذاری روی سکه باید بگوییم بازار سکه ‌ایران در حال حاضر به میزان رشدی رسیده است که به ‌راحتی می ‌توان حجم بالایی از سکه را در آن خرید و فروش نموده و در بازه زمانی کوتاهی آن‌ها را نقد نمود.

 • بازدهی بسیار خوب

یکی از اصلی ‌ترین دلایل محبوبیت این بازار در میان ایرانی‌ها بازدهی‌های بسیار زیادی است که سکه در بازه ‌های زمانی کوتاه ‌مدت از خود به ثبت رسانده است. در واقع برای ورود به بازار سکه حتماً نباید سرمایه‌ های میلیاردی داشته باشید. بلکه با سرمایه‌های متوسط حتی می ‌توانید از سکه‌های چند گرمی شروع کرده و کم ‌کم به سطوح بالاتر این بازار قدم بردارید.

 • امکان خرید و فروش تلفنی

در حال حاضر این امکان برای کاربران فراهم آمده که با استفاده از صرافی‌های معتبر اقدام به خرید و فروش تلفنی این محصول نمایند. همچنین گاها شاهد رکود در بازار سکه و حتی نوسانات منفی در آن هستیم. نوسانات جهشی مثبت هم که از ویژگی‌های اصلی بازار سکه است. با این‌ حال نمودارها نشان می‌دهد که بازار سکه در درازمدت نرخ رشد حداقلی را برای کاربر فراهم آورده است.

ازاین‌ رو سرمایه گذاری در سکه در بازه‌های زمانی طولانی ‌مدت می ‌تواند رشد سرمایه‌ های شما را تضمین نماید.

مزیت های سرمایه گذاری در بازار سکه

آشنایی با سرمایه گذاری در بازار سکه

 سرمایه گذاری در بازار سکه و اهمیت آن

همانطور که گفته شد؛ سرمایه گذاری در این بازار مزیت های بسیاری دارد که موجب شده نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کند. اما اهمیت و هدف از انجام سرمایه گذاری می تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. پشتوانه مالی
  یکی از دلایلی اصلی که باعث می ‌شود کاربران همیشه نیم‌ نگاهی هم به بازار سکه داشته باشند، قابلیت این فلز خوش‌ رنگ به‌عنوان پشتوانه مالی برای آینده است.
 2. سرمایه گذاری در سکه در بازه‌های کوتاه چند ماهه برای حفظ ارزش پول
  فرض کنید که قصد خرید خانه و یا یک وسیله گران‌بها در چند ماه آینده را دارید. اکنون درصد قابل توجهی از پول آن را نیز تهیه کرده‌اید. خرید سکه در این بازه زمانی می‌ تواند باعث حفظ ارزش پولی شما در برابر نوسانات قیمتی کالای مورد نظر باشد.
 3. استفاده از تکنیک هایی خاص برای سودهای مطمئن
  روش‌های خاصی هم وجود دارد که با استفاده از آن‌ها شما می‌ توانید ارزش ذاتی سکه را محاسبه کرده و این ارزش ذاتی را با قیمت فعلی آن مقایسه نمایید. این مقایسه می‌تواند به عنوان سیگنالی برای خرید سکه و یا فروش آن در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت استفاده شود.
اهمیت سرمایه گذاری در سکه

چرایی سرمایه گذاری در بازار سکه

آموزش سرمایه گذاری در سکه

برای انجام سرمایه گذاری لازم است تا آموزش های لازم برای این حوزه را بگذرانید. این آموزش ها می تواند شما را از ضررهای جبران ناپذیر به دور نگه داشته و شما را در مسیر پیشرفت این بازار قرار می دهد. در این آموزش ها به نکات بسیار مهم این بازار پرداخته می شود که در ادامه به این موارد بیشتر اشاره می شود. برای آموزش های بیشتر می توانید مطلب سود سکه در بانک چه قدر است؟ را مطالعه کنید.

چه سکه ای سود بیشتری دارد؟

سرمایه گذاری در سکه نه تنها روش های مختلفی داشته بلکه خود سکه نیز دارای انواع مختلفی بوده که سود سرمایه گذاری در هر یک از آن ها متفاوت است. در بخش زیر می توانید سود انواع سکه را برای سرمایه گذاری مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید  گواهی سپرده سکه طلا
نام سکهسود 1 سالهسود 3 سالهسود 5 سالهسود 10 ساله
سکه امامی93%175%916%2325%
نیم سکه83%165%876%2442%
ربع سکه90%264%806%2573%
سکه تمام بهار آزادی112.8%299%1094%2722%
سکه پارسیان51%123%1201%2888%

در هنگام سرمایه گذاری سکه به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

همانطور که گفته شد در آموزش سرمایه گذاری در سکه نکات مهمی گفته می شود که از این فرار است؛ سرمایه گذاری در بازار سکه همانند دیگر بازارها با ریسک‌هایی همراه است و نیاز به دانش و مهارت دارد. برخی افراد با فعالیت در این بازار سرمایه هنگفتی جمع‌آوری کرده‌اند و بعضی هم ضرر و زیان بالایی داده‌اند. برای اینکه سرمایه گذاری سکه بدون ریسکی را تجربه کنید به نکات زیر دقت کنید:

 • در مجموع با توجه به میزان نقد شوندگی بالا، حفظ ارزش سرمایه در گذر زمان و نرخ رشد مناسب در دوره زمانی بلند مدت، سرمایه گذاری سکه جذاب خواهد بود.
 • اگر به روند قیمت سکه در سال‌های اخیر توجه کرده باشید، متوجه می‌شوید که روند قیمتی بازار سکه نیز با نوسان‌های زیادی در دوره کوتاه مدت مواجه بوده است اما در همه این سال‌ها نمودار مشابهی را از خود ثبت کرده است.

به این نکته توجه داشته باشید که روند رشد قیمت سکه همواره بالاتر از نرخ تورم بوده و همین موضوع موجب شده تا سکه تبدیل به روشی برای دور زدن افزایش قیمت‌ها شود.

در هنگام سرمایه گذاری سکه به چه مواردی توجه کنیم؟

روش های سرمایه گذاری  سکه

این روزها با توجه به نوساناتی که بازارهای مالی دارند، سرمایه گذاری روی سکه نیز همانند سایر بازارهای مالی دارای ریسک های بسیار زیادی است. برای سرمایه گذاری در این فلز گرانبها بایستی دانش کافی درمورد آن و نحوه سرمایه گذاری با آن را داشته باشید. سرمایه گذاری در سکه با سرمایه گذاری در طلا تفارت های قابل توجهی دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم. اولین تفارت در اینست که بازدهی بازار سکه در ۱۰ سال گذشته بیشتر از ۱۰۰۰ درصد بوده، اما این نرخ در بازار طلا بسیار پایین تر بوده است.

جمع آوری و نگهداری سکه معمولا به صورت نگهداری أنواع مختلف آن برای کسب یود در کوتاه مدت یا بلند مدت است. البته به عنوان یک پشتوانه مالی برای آینده همیشه درنظر گرفته می شود. خرید و سرمایه گذاری با انواع سکه همیشه به صورت فیزیکی انجام می گیرد. اما خرید طلا به دو شکل فابل انجام است؛ هم به شکل فیزیکی و هم به صورت صندوق سرمایه گذاری در بازار طلا و در بازار بورس و بازارهای جهانی انجام می شود.

روش های سرمایه گذاری در سکه و طلا

نحوه سرمایه گذاری در طلا و سکه

نکات مهم در خرید و سرمایه گذاری سکه

برای سرمایه گذاری در سکه بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

 1. برای تهیه و نگهداری سکه بهتر است که از فروشندگان معتبری که دارای پروانه کسب هستند، اقدام کنید.
 2. در خرید سکه دست دوم نیز باید دقت کافی را داشته باشید، زیرا ممکن است با این خطر مواجه باشد.
 3. به دلیل بالای بودن اجرت ساخت طلا بسیاری افراد تمایل دارند که از طلای دست دوم برای سرمایه گذاری استفاده کنند که اجرت کمتری به آنها تعلق می گیرد.
 4. همچنین سکه نیز از اجرت ساخت پایینی و حتی شاید بدون اجرت ساخت باشد. پس برای سرمایه گذاری در این عرصه سکه نیز گزینه بسیار مناسبی می تواند باشد.
 5. البته ناگفته نماند که خرید سکه از ویژگی های مهم سکه اینست که تاثیرپذیری زیادی از اخبار و حواشی در جهت کاهش یا افزایش قیمت آن است.
 6. به جای خرید سکه به صورت فیزیکی بهتر است از بازار بورس سکه را خریداری کنید تا برای نگهداری آن مشکل نداشته باشید.
 7. با اصطلاحات و آموزش سرمایه گذاری روی سکه اطلاع داشته باشید.
 8. قیمت سکه را به صورت لحظه ای بررسی کنید.

باتوجه به نکات گفته شده می توان نتیجه گرفت که با فرض ثابت بودن قیمت سکه طلا، اگر طلای نو را امروز بخرید و فردا قصد فروش آن را داشته باشید، باتوجه به اجرت و مالیاتی که دارد، متحمل ضرر و زیان قابل توجهی خواهید شد.

نکات مهم خرید طلا

نکات مهم در خرید سکه

معایب بازار سکه در سرمایه گذاری در سکه 

سرمایه گذاری در بازار سکه با خرید و نگهداری آن به صورت علاوه بر داشتن سود خوب و مزایای مخصوص خود، دارای معایب و ریسک های خاص خود نیز می باشد که به شرح زیر است:

 • تاثیرپذیری آن از جو روانی مردم و جامعه: نرخ سکه گاها با شنیدن اخبارهای موجود بالا و پایین می شود. به عنوان مثال با شنیدن اخبار بد گاهی همه به فروش سکه هایشان ترغیب شده و این امر سبب افت قیمت آن خواهد شد.
 • خطر سرقت: نگهداری سکه به دلیل فیزیکی بودن آنها و نگهداری در منزل یا در مسیر احتمال به سرقت رفتن آنها را نیز در پی دارد.
 • سیاست های دولتی: گاهی أوقات سیاست های دولت ها نیز در تعیین نرخ سکه دخیل هستند.

  معایب خرید سکه

  بررسی معایب بازار سکه

هدف از سرمایه گذاری در سکه چیست؟

هدف اصلی از آموزش  سرمایه‌ گذاری در سکه، عمدتاً شامل در نظر گرفتن چندین موضوع است که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

 حفظ ارزش سرمایه

سکه‌ها به عنوان یک سرمایه‌گذاری معتبر و پایدار محسوب می‌شوند. هدف اصلی سرمایه‌گذاران در سکه، حفظ ارزش سرمایه خود در طول زمان است. سکه‌های قیمتی مانند طلا و نقره به عنوان یک منبع ثروت و پناهگاه در برابر تورم و نوسانات بازار معروف هستند.

 بهره‌برداری از رشد قیمت سکه

سکه‌های قیمتی می‌توانند در طول زمان ارزش خود را افزایش دهند. برخی از سکه‌ها ارزش تاریخی، فرهنگی یا هنری دارند که می‌تواند موجب افزایش ارزش آنها شود. همچنین، عوامل مختلفی مثل تقاضا و عرضه، رویدادهای تاریخی، وضعیت اقتصادی و سیاسی و شرایط بازار می‌توانند تأثیرگذار باشند.

 سرمایه گذاری در سکه در بازه های زمانی کوتاه مدت و بلند مدت

با سرمایه گذاری در سکه در بازه های زمانی مختلف را نصیب دارندگان آن خواهد کرد. به دست آوردن سود با سرمایه گذاری با انواع سکه تضمین شده و قطعی است.

مهم است به عنوان سرمایه‌گذار در سکه، بازدهی و ریسک مرتبط با این نوع سرمایه‌گذاری را بررسی کنید و اطلاعات کافی در مورد بازار سکه و محصولات موجود را جمع آوری کنید تا تصمیم به سرمایه‌گذاری صحیح بگیرید.

اصول سرمایه گذاری در سکه

پس آموزش سرمایه گذاری در سکه، بهتر است با اصول مهم سرمایه گذاری روی سکه نیز آشنا شوید. در واقع توجه به یکسری موارد برای این که بتوانید در سرمایه گذاری خود موفق باشید بسیار مهم است. این عوامل عبارتند از:

 1. آشنایی با ریسک های سرمایه گذاری و راه حل رفع آن ها
 2. آشنایی با نحوه قیمت گذاری سکه براساس قیمت طلای جهانی
 3. شناختن سکه های رایج در کشور
 4. به منظور سرمایه گذاری به شکل مرحله ای و پله ای عمل کنید.
 5. با دید بلند مدت وارد بازار سرمایه گذاری در طلا و سکه شوید.

چه زمانی برای سرمایه گذاری در سکه بهتر است؟

از دیگر سوالاتی که در رابطه با آموزش سرمایه گذاری در سکه وجود دارد، می توان به این اشاره کرد که چه زمانی برای خرید و سرمایه گذاری روی سکه بهتر است؟ در حقیقت زمان ورود به سرمایه گذاری به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگر دید طولانی مدت به سرمایه گذاری با سکه داشته و نگاه شما به حداقل 5 سال آینده است، زمان چندان مهم نیست. اما اگر قصد سرمایه گذاری چند هفتگی یا چند ماهه را دارید، باید به عوامل زیر توجه کنید:

 • زمان مناسبت های مختلف همانند عید نوروز، کریسمس، روز مادر و…. برای خرید سکه اصلا مناسب نیست.
 • پس از گذشت چندین روز از تعطیلات خرید سکه می تواند عاقلانه باشد.
 • برای زمان سرمایه گذاری می توانید سایت های معتبر را بررسی کنید.

سخن پایانی آموزش سرمایه گذاری در سکه

در این مطلب به توضیحی درباره آموزش سرمایه گذاری در سکه و نکات مهم آن پرداختیم. این بدین معناست که قبل از ورود به این بازار بهتر است آموزش های لازم را گذرانده و سپس اقدام به سرمایه گذاری در این بازار کنید. شما می توانید برای گذراندن آموزش های لازم در این حوزه، با مشاورین این مجموعه در ارتباط باشید. شما می توانید نحوه خرید سکه از صرافی را نیز خریداری کنید.

سوالات متداول درباره آموزش سرمایه گذاری در سکه

 1. چرا خرید سکه در هنگام افزایش قیمت راهکار مناسبی می باشد؟
  روند رشد قیمت سکه همواره بالاتر از نرخ تورم بوده و همین موضوع موجب شده تا سکه تبدیل به روشی برای دور زدن افزایش قیمت‌ها شود.
 2. از اصلی ترین دلیل محبوبیت بازار خرید سکه چیست؟
  یکی از اصلی ‌ترین دلایل محبوبیت این بازار در میان ایرانی‌ها بازدهی‌های بسیار زیادی است که سکه در بازه ‌های زمانی کوتاه ‌مدت از خود به ثبت رسانده است.
 3. دلیل ترغیب افراد به بازار سکه چیست؟
  یکی از دلایلی اصلی که باعث می ‌شود کاربران همیشه نیم‌ نگاهی هم به بازار سکه داشته باشند، قابلیت این فلز خوش‌ رنگ به‌عنوان پشتوانه مالی برای آینده است.

5/5 - (16 امتیاز)

18 − هشت =

دیدگاه کاربران
 • رضا در 6 ماه قبل

  ممنون از مقاله بسیار کامل و عالی بود.

 • عاطفه امیری در 6 ماه قبل

  برای سرمایه گذاری مشاوره رایگان هم دارید؟

  • نرگس ایزدی در 5 ماه قبل

   بله با ما تماس بگیرید.

 • امین در 6 ماه قبل

  ممنون از مقاله کاملتون برای سرمایه گذاری روی سکه شک داشتم. الان میدونم چیکار کنم

 • مریم محمدی در 6 ماه قبل

  من نمیدونستم چه زمانی برای خرید سکه خوبه. الان متوجه شدم ممنون