logo
دقیقه

میکردائو (MakerDAO) چیست؟

میکردائو (MakerDAO) چیست؟
30 مرداد 1402

میکردائو (MakerDAO) یک پلت فرم وام ارز دیجیتال است. یک قرارداد هوشمند که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است و تلاش می کند تا مسائل مربوط به نوسانات بازار ارزهای دیجیتال را برطرف کند. به عنوان پایه ای برای نسل بعدی سیستم مالی مبتنی بر بلاک چین است که پرداخت های بین المللی سریع تر و آسان تر و تراکنش های همتا به همتا را امکان پذیر می کند.

MakerDAO که در سال 2014 راه اندازی شد، یک سازمان غیرمتمرکز مستقل (DAO) است که به عنوان یک پروژه منبع باز بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است. یکی از بزرگترین برنامه های غیرمتمرکز (dApps) در بلاک چین اتریوم است و اولین برنامه مالی غیرمتمرکز (DeFi) بود که توجه زیادی به دست آورد.

به دلیل نوسانات بالای ارز دیجیتال، MakerDAO نرخ وام و پرداخت را در استیبل کوین دای (که با استفاده از پروتکل Maker ایجاد می شود) تعیین می کند.

میکردائو (MakerDAO) چیست؟

میکردائو (MakerDAO) چیست؟

برای وام گرفتن، کاربران MakerDAO ابتدا باید اتریوم را در قرارداد هوشمند Maker واریز کنند. این قرارداد هوشمند یک موقعیت بدهی تضمین شده (CDP) ایجاد می کند.

MakerDAO که در سال 2015 راه اندازی شد، به عنوان یکی از اولین بلاک چین های متمرکز بر راه حل های مالی غیرمتمرکز برتری دارد. این اولین اتریوم است که از کاربرانی که به دنبال یک رابط وام دهی ایمن و قابل اعتماد هستند وام می پذیرد. MakerDAO را می توان به عنوان یک سازمان قدرتمند همتا به همتا توصیف کرد که هدف آن ایجاد راهی فنی برای پس انداز و وام دادن با استفاده از ارز دیجیتال است.

MakerDAO یک سیستم وام دهنده رمزنگاری است که وام هایی با نرخ بهره از پیش تعیین شده ارائه می دهد. MakerDAO یک لایه زیرساخت قوی برای یک اقتصاد غیرمتمرکز ارائه می دهد که بر روی اتریوم اجرا می شود که معمولاً DeFi نامیده می شود.

بیشتر بخوانید  با کدام ارز میلیاردر شویم؟

کل فرآیند وام دهی و استقراض در MakerDAO توسط قراردادهای هوشمند مدیریت می شود که کاملاً غیرمتمرکز و ایمن هستند. این پروتکل به هر سرمایه‌گذاری که از بلاک چین ETH استفاده می‌کند و کیف پول MetaMask دارد اجازه می‌دهد ارز اصلی MakerDAO، DAI را قرض بگیرد. MakerDAO و DAI تلاش می کنند تا دسترسی یکپارچه به یک رابط اختصاصی را که توسعه دهندگان DeFi می توانند بسازند، فراهم کنند. آنها بودجه و واحد ارزش ثابتی را برای پروژه های DeFi فراهم می کنند.

حتی بهترین پلتفرم های صدور گواهینامه بلاک چین می توانند از زیرساخت قدرتمند MakerDAO برخوردار باشند که از DeFi پشتیبانی می کند.

یکی از مواردی که MakerDAO را از همتایان خود متمایز می‌کند این است که غیرمتمرکز است، زیرا هیچ مرجع مرکزی DAI را کنترل نمی‌کند و از وثیقه به شکل دارایی‌های دیجیتالی با پشتوانه اتریوم برای حفظ ارتباط خود با دلار استفاده می‌کند. این نهاد همچنین به عنوان یک سازمان غیرمتمرکز خودمختار یا DAO شناخته می شود. با زیرساخت DAO، این پورتال به دارندگان توکن MKR اجازه می دهد تا در فرآیند تصمیم گیری شرکت کنند.

میکردائو

میکردائو

MakerDAO چگونه کار می کند؟

این پروژه توسط افرادی از سراسر جهان مدیریت می شود که نشان دولتی آنها MKR است. دارندگان MKR می توانند از قدرت رای خود برای تعیین هزینه های انواع وثیقه و غیره برای شرکت سازنده استفاده کنند.

مالکان MKR ثبات، شفافیت و اثربخشی پروتکل سازنده و همچنین ریسک های مالی مرتبط با ادعا را مدیریت می کنند. مقدار MKR که رای دهنده در قرارداد رای گیری دریافت می کند، DSChief، تعیین می کند که حق رای هر رای دهنده با تعداد توکن های MKR قفل شده در قرارداد افزایش می یابد.

چرا مصرف کنندگان DAI را به جای خرید آن قرض می کنند؟

توجیه اصلی این است که یک سرمایه گذار می تواند با قرض گرفتن از DAI (برخلاف خرید) بدون نیاز به فروش اتریوم خود، به استیبل کوین دلار آمریکا دسترسی داشته باشد. این کار مفید است زیرا بسیاری از پلتفرم‌های ماینینگ و وام‌دهی، بازدهی بالاتری نسبت به اتریوم در استیبل کوین‌های متصل به دلار آمریکا ارائه می‌کنند و در هر زمان، DAI را می توان دوباره به اتریوم ETH تبدیل کرد.

بیشتر بخوانید  سرمایه گذاری بلند مدت در ارز دیجیتال هلاکویی

تاریخچه MakerDAO

این پروژه که در سال 2015 توسط Rune Christensen، مدیر عامل فعلی MakerDAO تأسیس شد، موفق به امکان استفاده از پتانسیل DeFi در سراسر جهان شده است. توسعه دهندگان ICO را سازماندهی نکردند، اما ترجیح دادند توکن های MKR را به صورت خصوصی بفروشند تا روند توسعه را تقویت کنند. دفتر مرکزی این شرکت در سانتا کروز، کالیفرنیا قرار دارد.

MKR Token چیست؟

به غیر از DAI، MakerDAO همچنین از توکن اصلی دیگری به نام MKR پشتیبانی می کند. توکن MKR زیرساخت اعتباری زیربنایی را مدیریت و کنترل می کند. سرمایه‌گذاران دارای توکن‌های MKR جنبه‌های مختلف پروتکل را کنترل می‌کنند، مانند: هر CDP یا کارمزد تسویه، مبلغ سالانه وام یا نرخ دارایی، و تعداد فسخ پروتکل در صورت کاهش قیمت اتریوم.

دارندگان توکن نقش مهمی در مکانیزم MakerDAO دارند. آنها به عنوان آخرین خریدار برای وام گیرندگان DAI عمل می کنند.

MKR و MakerDAO به عنوان سازمان‌های مستقل کاملاً غیرمتمرکز ظاهر خواهند شد. هر بار که هزینه ای برای تیم MakerDAO پرداخت می شود، یک MKR از بازار فروخته می شود تا هزینه ها را پوشش دهد که نشان می دهد که MKR یک دارایی تورمی است.

میکردائو (MakerDAO)

میکردائو (MakerDAO)

MakerDAo یک سرمایه گذاری بالقوه است زیرا:

با سرمایه گذاری در MCR، کاربران Steegal این آزادی را دارند که در فرآیندهای تصمیم گیری آینده شرکت کنند. هر بار که وام بازپرداخت می شود، ارزشی معادل توکن های MKR از طریق شبکه از دست می رود. این باعث افزایش توکن ها می شود و قیمت آن مدام در حال افزایش است.

بیشتر بخوانید  12 پروتکل بلاک چین که باید بدانید

شاخص MKR نیز یک گزینه مناسب برای وام گیرندگان است. آنها می توانند با قفل کردن دارایی های ETH خود به عنوان وثیقه و گرفتن موقعیت کارت اعتباری به خود وام دهند.

میکردائو

میکردائو

نتیجه

MakerDAO یک پروتکل بالقوه DeFi محور است که دسترسی به ارزهای دیجیتال را در موقعیت های مالی و اقتصادی گسترش می دهد. این پروژه خدمات منحصر به فردی را برای کسانی که می خواهند از ارز دیجیتال وام بگیرند، می دهد و توکن MKR به جامعه حقوق مدیریت می دهد در حالی که توکن DAI عملکرد اکوسیستم اصلی را مدیریت می کند.

این پلتفرم در تکامل DeFi پیشرو بوده است و اگر با همین سرعت به رشد خود ادامه دهد، MakerDAO فرصت‌های جدیدی را برای فضای ارزدیجیتال جهانی باز خواهد کرد.

سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند از مزیت صنعت ارزدیجیتال استفاده کنند، می‌توانند با ورود به پلتفرم بلاک چین رسمی MakerDAO و شروع سرمایه‌گذاری، این کار را انجام دهند. می‌توانید با عضویت در دوره‌های آموزشی موجود در پلتفرم داشبورد بلاک چین، مفاهیم مربوط به آن را بیاموزید. این دوره ها از طریق یک رابط کاربری ساده و موثر دانش عمیقی را در اختیار شرکت کنندگان قرار می دهد.

سوالات متداول

Maker (MKR) چیست؟

– Maker (MKR) یک توکن ارز دیجیتال است که بر روی بلاک چین اتریوم کار می کند. این نشانه حاکمیتی پلتفرم MakerDAO است که یک سازمان مستقل غیرمتمرکز است که مسئول حفظ ثبات استیبل کوین دای است.

– Maker چگونه کار می کند؟

– MakerDAO بر روی یک پلتفرم غیرمتمرکز کار می کند که از قراردادهای هوشمند برای حفظ ثبات استیبل کوین دای استفاده می کند. دارندگان توکن Maker (MKR) این قدرت را دارند که در مورد پیشنهادات و تصمیمات مختلف مربوط به ثبات و حاکمیت پلتفرم رای دهند.

– نقش Maker (MKR) در پلتفرم MakerDAO چیست؟

– Maker (MKR) نقش مهمی در پلتفرم MakerDAO ایفا می کند زیرا برای رأی گیری در مورد تصمیمات مهم، مدیریت ریسک سیستم و حفظ ثبات استیبل کوین دای استفاده می شود. دارندگان MKR همچنین می‌توانند در موقعیت‌های بدهی وثیقه‌شده (CDP) این پلتفرم شرکت کنند و از کارمزد پایداری سیستم بهره‌مند شوند.

امتیاز دهید

9 + 13 =