logo
دقیقه

راهنمای خرید طلای آب شده و مزایای خرید آن

راهنمای خرید طلای آب شده و مزایای خرید آن
12 مرداد 1402

امروزه در بازار، سایت های خبری و اطلاع رسانی، بحث خرید و فروش طلای آب شده زیاد است و نام طلا یکی از سودآورترین بازارها بر سر زبان سرمایه گذاران است.

حتما این جمله را از اطرافیان شنیده اید: “اگر پول داری، آن را به طلا تبدیل کن!” اما خرید طلا چه فایده ای دارد.

امروزه به دلیل تورم، گرانی و اجرت بالای مصنوعات طلا اغلب مردم به خرید طلای آب شده برای سرمایه گذاری روی آورده اند.

درست است که این طلای آب شده سود خوبی دارد اما اگر نداسته و بدون آگاهی وارد این بازار شوید ممکن است متحمل ضرر مالی سنگینی شوید.

راهنمای خرید طلای آب شده

راهنمای خرید طلای آب شده

در این مقاله سعی شده اسرار طلای آب شده و مزایا و معایب خرید و فروش آن را از صفر تا صد بیان کنیم.

طلای آب شده چیست؟

در ایران سرمایه گذاری در طلا به روش های مختلفی انجام می شود، اما طلای آب شده چیست؟ طلای آب شده طلایی است که از ذوب طلای دست دوم به دست می آید.

منظور از طلای دست دوم طلای است که یکبار شکل دهی شده باشد، مثلا النگوی که شکسته شده به کارخانه طلاسازی بر می گردد و مجدد در کوره ذوب می شود.

هدف از این فرآیندها بازگرداندن طلای خام به فرآیند تولید است، طلای آب شده شکل و اندازه خاصی ندارد و در 18 عیار به مشتری عرضه می گردد.

بنابراین جواهرساز به راحتی می تواند طلا را به هر اندازه ای برش دهد و بقیه طلاها را دست نخورده نگه دارد، امروزه این نوع معاملات طلا رایج شده و افراد زیادی به دنبال کسب سود در این بازار هستند.

طلای آب شده در معاملات

معاملات طلا در بازار به روش های مختلفی انجام می شود که یکی از رایج ترین آنها تجارت طلای آب شده است، این بازار نسبت به سایر بازارهای سود بیشتری دارد، دو نوع طلای آب شده در معاملات استفاده می شود که عبارتند از:

 1. طلای آب شده معمولی

عیار این طلا از 900 عیار کمتر می باشد، این نوع طلا که از طلاهای دست دوم به دست می آیند تعیین کننده قیمت بازار هستند..

 1. شمش طلای آب شده

این طلاها بالای 900 عیار هستند که به طلای اسیدی نیز معروف هستند و در بازار طلا رتبه دوم را دارند، قیمت خرید هر مثقال این طلا بین 300 تا 500 تومان بالاتر از قیمت بازار و قیمت فروش آن بین 200 تا 300 تومان بالاتر از قیمت بازار است که یکی از بهترین پیشنهادهای خرید و فروش محسوب می شود.

بیشتر بخوانید  مقایسه صندوق‌های سرمایه گذاری طلا در بورس

عیار طلای آب شده

هنگام خرید طلا عیار طلا را در نظر داشته باشید، در ایران عیار جواهرات 18 عیار می باشد و به همین دلیل عیار طلای آب شده نیز 18 است، این مقدار عیار می تواند کمتر یا بیشتر باشد.

اگر بخواهند ارزش طلای مذاب را افزایش دهند، در حین ذوب از سکه 22 عیار استفاده می کنند و یا برعکس، در صورت کاهش عیار، هنگام ذوب طلا از فلزاتی مانند مس و نقره استفاده می کنند.

تشخیص عیار طلای آب شده

بعد از آشنا شدن با عیار طلای آب شده حالا باید بدانیم راه تشخیص عیار طلای آب شده چیست؟

برای اینکار کمتر از نیم گرم از آن را با قیچی مخصوص برش می دهند و برای آزمایش به ریگیری می فرستند، پس از بررسی، مرکز جمع آوری محصول را در پاکت قرار داده و به شما تحویل می دهد.

بالای پاکت رسیدی ثبت شده که آن را به طلای آب شده برچسب می زنند، به درج عیار و کد ری گیری بری روی طلای آب شده انگ زدن می گویند، به آزمایشگاه آن ری گیری می گویند.

انگی که در تهران زده می شود 6 رقمی و انگ شهرستان ها 4 رقمی است، با این تفاوت که در تهران می توانید با مرکز ری گیری یا انجمن تماس بگیرید اما در شهرستان ها برای دریافت پاسخ باید با مرکز ری گیری تماس بگیرید.

محاسبه قیمت طلای آب شده

جدا از دانستن قیمت طلا، نحوه محاسبه قیمت طلای اب شده نیز باید بدانید، زیرا بیشتر سودجویان سعی می کنند طلا را به قیمتی بالاتر از ارزش واقعی آن بفروشند.

قیمت طلای آب شده برابر با قیمت طلا و این قیمت برابر با یک مثقال طلای 17 عیار است، باید بدانید که قیمت یک گرم طلای مذاب 17 عیار با قیمتی که سایت ها داده اند متفاوت است، با تقسیم عدد مخصوص بر 4.33 می توانید هزینه یک گرم طلای مذاب را بدست آورید.

مزایای خرید طلای آب شده

با افزایش ارزش دلار و طلا، مردم برای محافظت از پول خود و کسب سود، سرمایه گذاری در این بازار را انتخاب می کنند، در ادامه مزایای خرید طلای آب شده را بیان می کنیم:

 • کاهش نرخ افزوده

اگر تا به حال به یک جواهرفروشی رفته باشید، متوجه شده اید که جواهرات فروشی ها اغلب از شما کمیسیون، مالیات یا هزینه ساخت دریافت می کنند، اما برای خرید طلای مذاب از شما هیچ یک از این مبالغ اخذ نخواهد شد.

خرید مصنوعات طلا به دلیل کارمزدهای نسبتا بالا گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری کوتاه مدت نیست.

بیشتر سرمایه گذاران بزرگ به دنبال سکه، شمش و طلای مذاب هستند، قیمت پایین طلای مذاب افراد زیادی را به خود جذب کرده است، بنابراین طلای مذاب گزینه خوبی برای سرمایه گذاری است.

 • در صورت تمایل تغییر دهید
بیشتر بخوانید  قانون 50-30-20 چگونه پول خود را کارآمدتر بودجه بندی کنید

یکی دیگر از مزایای طلای آب شده این است که می توانید آن را به هر شکلی قالب بزنید، اغلب هنگام خرید طلای مذاب، به شکل شمش است، مثلا می خواهید یک گردنبند خاص بسازید، می توانید با کارگاه طلاسازی قرارداد ببندید و به آنچه می خواهید برسید.

نکات خرید طلای آب شده

برای داشتن یک خرید موفق و بدون دردسر بهتر است نکات مهم خرید طلای آب شده را بدانید:

 • از مکان های معتبر خرید کنید

برای خرید طلای آب شده به مکان های معتبر و زیر نظر اتحادیه مراجعه کنید، به این دلیل که به راحتی نمی توان به ارزش طلای آب شده پی برد و طلافروشان که زیر نظر اتحادیه ها کار می کنند بهترین مکان برای خرید و فروش طلای مذاب هستند.

 • طلای بدون انگ را نخرید

همانطور که در بالا ذکر شد، روی طلای آب شده انگ می زنند، باید بدانید که خرید و فروش طلای آب شده بدون انگ بسیار خطرناک است.

 • بررسی عیار طلا

همانطور که در بخش بررسی طلا اشاره کردیم، طلای مذاب می تواند حاوی ناخالصی باشد، بنابراین ناخالصی ها باعث کاهش قیمت طلا می شوند، به همین دلیل قبل از خرید طلای مذاب بررسی نمونه آن ضروری است.

این کار به دو صورت انجام می شود:

 • در روش اول، فردی را انتخاب کنید که شرایط لازم برای زدن مجدد انگ را داشته باشد تا از کیفیت آن اطمینان حاصل کنید.
 • در روش دوم، می توانید از کد ری گیری استفاده کنید، این کد باید روی طلای مذکور حک شود، این عدد طلای آب شده اصل را از تقلبی تفکیک می کند.
 • مشخصات قالب طلا

نکته دیگری که قبل از خرید طلای آب شده باید به آن توجه کنید این است که باید به مشخصات نوشته شده روی قالب طلای آب شده توجه کنید، قالب طلای هر کارگاه منحصر به فرد است و اطلاعات خاصی در مورد آن کارگاه روی قالب طلا نوشته شده است.

وقتی طلای آب شده در این قالب ها ریخته می شود، نام کارگاه روی طلای مذاب حک می شود و به فروشنده اطمینان بیشتری می دهد، نام دیگر قالب طلا ریژه است.

 • رنگ طلایی

طلای ریخته‌ گری شده‌ ای که می‌خرید ممکن است زرد نباشد و در برخی جاها طلای سیاه، سبز یا مسی باشد، این رنگ ها به دلیل فلزات به کار رفته در طلا هستند و به این معنی است که برخی ناخالصی ها با طلای خالص حل شده و محتوای آن را کاهش می دهد.

پس طلای شما به اندازه ذوب شدن عیار ارزش دارد و باید مراقب باشید به ازای هر عیار بپردازید، رنگ بر ارزش طلای مذاب تاثیری ندارد و ارزش طلا به ازای هر عیار محاسبه می شود.

 • وزن طلا
بیشتر بخوانید  بررسی معاملات اسکالپ

طلای مذاب را می توانید در وزن های مختلف پیدا کنید، اما سبک ترین طلای مذاب 10 گرم است، بیشتر طلای ذوب شده کم و وزن سبک است، بنابراین قدرت خرید و شرایط نگهداری برای خریدار وجود دارد، بنابراین طلای مذاب را با وزنه های متعدد برش می دهند.

 • قیمت طلا

هر ساله کمترین قیمت طلای مذاب تا به امروز بیشتر از کمترین قیمت سال قبل است، این عبارت نشان می دهد که تعداد معاملات هر سال نسبت به سال قبل افزایش می یابد.

قیمت طلا اغلب در اواخر پاییز تا اوایل زمستان افزایش می یابد و در بهار و تابستان قیمت طلای طلای آب شده پایین و ثابت است.

به همین دلیل از اسفند تا عید بهترین زمان برای معامله طلا به خصوص طلای مذاب است، این روند قیمت تقریه تا پایان مرداد ماه به همین منوال است، پس تا پایان مرداد خرید خود را انجام دهید.

معامله طلای آب شده

در ادامه مطلب به بررسی دو نوع معامله طلای آب شده می پردازیم:

 • خرید طلای آب شده به صورت نقدی

همانطور که نام این روش مشخص است، در این روش عیار و انگ طلای آب شده مشخص می شود و شما باید پول خود را در همان روز پرداخت کنید، این روش یکی از پرطرفدارترین روش های خرید است، زیرا نسبت به سایر کالاهای موجود در بازار ریسک و خطر کمتری دارد.

 • خرید طلای آب شده به روش کاغذی

این روش برای شروع سرمایه گذاری و افراد مبتدی توصیه نمی شود زیرا که ممکن است در ابتدا افراد به راحتی نتوانند این روش را یاد بگیرند.

این روش چند زیر مجموعه دارد از جمله: طلای آب شده فردایی، طلای آب شنبه ای و طلای آب شده شرطی.

هرکدام از این روش های سود و زیان مختص به خود را دارند و فردی که به تازگی وارد این بازار شده باشد با دشواری این روش ها روبه رو می شود.

این روش ریسک پذیر است و بهتر است توسط افرادی که تحمل ریسک و خطرات آن را دارند استفاده شود.

این روش را اگر از نظر شرعی بخواهیم بررسی کنیم باید بگوییم که این معامله حرام است چرا که در این معامله کالای مبادله نمی شود و معامله های کاغذی قمار محسوب می شوند.

همچنین این روش دارای نوسانات بالا و پایین است که اتحادیه این معامله را تأیید نمی کند.

نتیجه گیری

همانطور که گفتیم ریسک خرید طلای آب شده بسیار بالا است، بنابراین باید از فردی خرید کنید که به او اعتماد کامل داشته باشید.

برخی از کارشناسان این حوزه می گویند عیار طلای آب شده ای که در آزمایشگاه های غیر استاندارد سنجیده می شود دارای مغایرت بوده و متاسفانه مردم وقتی قصد فروش دارند متوجه این تقلب می شوند.

در این مطلب روش های خرید تمام طلای آب شده را برای شما توضیح داده ایم، اگر این نکات را نیز به درستی رعایت کنید، می توانید وارد این بازار سودآور شوید و به درآمد دلخواه برسید.

 

امتیاز دهید

سه × 2 =