logo
دقیقه

معروف ترین کلاهبرداری های ارزهای دیجیتال در سال 2023

معروف ترین کلاهبرداری های ارزهای دیجیتال در سال 2023
26 مرداد 1402

بر اساس گزارش کمیسیون تجارت فدرال (FTC)، بیش از 46000 نفر گزارش دادند که از ژانویه 2021 تا ژوئن 2022 بیش از یک میلیارد دلار ارز دیجیتال را در اثر کلاهبرداری های مختلف از دست داده اند و این تعداد فقط شامل افرادی می شود که آنها با کمال میل این اطلاعات را به اشتراک گذاشته اند. در این مطلب توضیحاتی جامع در خصوص کلاهبرداری های ارزهای دیجیتال بیان خواهیم کرد.

کلاهبرداری های ارزهای دیجیتال

کلاهبرداری های ارزهای دیجیتال

واقعیت این است که مصرف کنندگان هیچ اطلاعی از نحوه عملکرد ارزهای دیجیتال یا نحوه ایمن نگه داشتن دارایی های دیجیتال خود ندارند. و از آنجایی که پرداخت ‌های ارز دیجیتال هیچ حمایت قانونی یا ضمانت ‌های دولتی ندارند، کلاهبرداری ارزهای دیجیتال به ویژه برای سارقان جذاب است.

همچنین توجه داشته باشید که هیچ بانک یا مرجع مرکزی دیگری برای گزارش تراکنش های ارزهای دیجیتال مشکوک وجود ندارد و تمام نقل و انتقالات ارزهای دیجیتال غیرقابل برگشت هستند. با در نظر گرفتن این موضوع، به راحتی می توان فهمید که چرا این صنعت برای کلاه برداری آماده است.

اگر علاقه مند به سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال هستید یا در حال حاضر دارایی های دیجیتالی دارید، باید بدانید که رایج ترین اشکال ارزهای دیجیتال چگونه کار می کنند، چگونه آنها را شناسایی کنید و اگر قربانی شدید چه کاری انجام دهید. برای مروری بر رایج ترین کلاهبرداری های ارزهای دیجیتال و نحوه تشخیص زودهنگام آنها، با ما همراه باشید.

کلاهبرداری های ارزهای دیجیتال که باید در سال 2023 مراقب آنها باشید.کلاهبرداران زمانی که سعی می کنند شما را فریب دهند تا اطلاعات شخصی تان را به اشتراک بگذارید، بسیار خلاق هستند. به همین دلیل، بسیاری از کلاهبرداری‌های ارزهای دیجیتال شامل نوعی جعل هویت، و همچنین مجموعه‌ای از دروغ‌هایی است که به دقت ساخته شده‌اند، که اغلب برای قربانی مورد نظر طراحی شده‌اند.

رایج ترین انواع استراتژی های ارزهای دیجیتال که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

باج گیری و اخاذی

طبق گزارش کمیسیون تجارت فدرال (FTC)، برخی از کلاهبرداران ادعا می کنند که اطلاعات شخصی شرم آور، از جمله عکس ها یا ویدیوهای خود را برای فریب دادن شما درج می کنند. آنها معمولاً تهدید می‌کنند که اطلاعات را عمومی می‌کنند، اما قول می‌دهند در صورت انجام کاری که آنها می‌خواهند، اطلاعات شما را خصوصی نگه دارند.

بیشتر بخوانید  بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری بلند مدت 2023

شما باید فوراً باج گیری و اخاذی را به اداره پلیس مبارزه با جرایم اقتصادی در ایران گزارش دهید. همچنین به هیچ وجه برای دزد پول نفرستید و با او تعامل نکنید.

کلاهبرداری های ارزهای دیجیتال

کلاهبرداری های ارزهای دیجیتال

کلاهبرداری “فرصت کسب و کار”

این کلاهبرداری را می توان به روش های مختلفی انجام داد، اما معمولاً زمانی اتفاق می افتد که شخصی با شما در یک فرصت شغلی تماس می گیرد و قول می دهد به شما کمک کند تا ثروتمند شوید. در برخی موارد، کلاهبرداران رمز عبور شما را یک شبه دو یا سه برابر می کنند و به شما می گویند که می توانند مزیت خاصی به شما بدهند.

در هر صورت، باید بدانید که چیزی به نام “بازده تضمین شده” وجود ندارد و این امر به ویژه در مورد دارایی های دیجیتال صادق است. اگر کسی با شما تماس گرفت و با ارز دیجیتال شما معجزه ای به شما نشان داد و سریع شما را ثروتمند کرد، جواب ندهید.

کلاهبرداری های جعلی پیشنهاد شغلی

در موارد دیگر، سارقان آگهی های شغلی جعلی ایجاد می کنند یا پیشنهادهای شغلی ناخواسته را برای جذب قربانیان جدید به سیستم خود ارسال می کنند. “شغل”هایی که آنها پر می کنند اغلب مربوط به ارزهای دیجیتال هستند، از جمله مواردی مانند یادگیری ارزهای دیجیتال و جذب سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال.

کلاه برداری ارزدیجیتال با سوء استفاده ار عناوین افراد مشهور

این نوع کلاهبرداری به شما وعده پول رایگان یا پاداش دیگری را می دهد اگر آنچه آنها می خواهند انجام دهید. بسیاری از کلاهبرداران به عنوان افراد مشهور یا تأثیرگذار ظاهر می‌شوند تا قربانیان جدیدی را جذب کنند که چیزی بهتر از این نمی‌دانند، و تشخیص اینکه چه چیزی واقعاً واقعی است، دشوار است.

به عنوان مثال، کلاهبرداران رمزارز سعی می‌کنند از طریق رسانه‌های اجتماعی و ویدیوها جعل هویت ایلان ماسک را بسازند تا مردم را به ارسال دارایی‌های دیجیتالی فریب دهند. کلاهبرداری ارزهای دیجیتال “Freedom Giveaway” ایلان ماسک در توییتر حتی به 1000 دنبال کننده جدید که ثبت نام می کنند، رمز ارز رایگان را وعده می دهد، اما همه جعلی است.

کلاهبرداری سرمایه گذاری

این فرآیند با ارسال ارز دیجیتال به حساب آنلاین شما یا دانلود اپلیکیشنی که به ثروتمند شدن شما کمک می کند، شروع می شود و باید این کار را سریع انجام دهید.

بیشتر بخوانید  مدل UTXO بیت کوین چیست و چگونه UTCX ها را مدیریت کنیم؟

در بسیاری از موارد، این کلاهبرداران وب‌سایت‌هایی با ظاهر قانونی خواهند داشت که از شرایط سرمایه‌گذاری پیچیده برای واقعی به نظر رسیدن استفاده می‌کنند. با این حال، اگر با این پلتفرم وارد حساب خود شوید، ممکن است از برداشت مسدود شوید یا تنها در صورت پرداخت هزینه های زیادی بتوانید به پول نقد خود دسترسی پیدا کنید.

کلاهبرداری های فیشینگ

کلاهبرداری فیشینگ زمانی اتفاق می‌افتد که شخصی وانمود می‌کند که شخص دیگری است، معمولاً یک شرکت، تا شما را وادار کند تا اطلاعات خصوصی خود را با ایمیل به اشتراک بگذارید. هدف بسیاری از کلاهبرداری های فیشینگ ارز دیجیتال این است که شما را وادار کنند تا کلیدهای کیف پول ارزهای دیجیتال خصوصی خود را به اشتراک بگذارید، معمولاً با ارسال یک ایمیل رسمی که از شما می خواهد به حساب خود وارد شوید.

کلاهبرداری در شبکه های اجنماعی

این کلاهبرداری زمانی اتفاق می افتد که گروهی گرد هم می آیند تا دیگران را به سرمایه گذاری در یک ارز خاص تشویق کنند، معمولاً با ایجاد تبلیغات در رسانه های اجتماعی. از آنجا، کلاهبرداران با هم کار می کنند تا قیمت ملک را بالا ببرند تا زمانی که همه به طور همزمان پول نقد کنند و سرمایه گذاران جدید هیجان زده را در کمین بگذارند.

نحوه شناسایی کلاهبرداران ارزهای دیجیتال

وقتی صحبت از کلاهبرداری ارزهای دیجیتال به میان می آید، چندین نشانه آشکار وجود دارد که نشان می دهد مورد کلاهبرداری قرار گرفته اید. از موارد زیر آگاه باشید:

هر چیزی که برای واقعی بودن خیلی خوب به نظر می رسد:

اگر با پیشنهاد ارز دیجیتال روبرو شدید که برای واقعی بودن خیلی خوب به نظر می رسد، احتمالاً غریزه شما درست است. هیچ کس قرار نیست ارزهای دیجیتال رایگان را برای هر چیزی به شما پیشنهاد دهد، و یک تحقیق کوچک می تواند به شما کمک کند تا ادعاهای بزرگی را پیدا کنید که توسط هیچ داده ای پشتیبانی نمی شوند.

تبلیغات شغلی:

هرگز نباید برای به دست آوردن شغل یا تضمین موقعیتی در صنعت ارز دیجیتال پول پرداخت کنید. اگر کسی به شما کاری با پیش پرداخت پیشنهاد داد، باید آن را قبول کنید.

وعده های بازگشت تضمین شده:

هیچ کس نمی تواند وعده بازگشت تضمینی یک سرمایه گذاری را بدهد، و این در صنعت ارز دیجیتال به اندازه سرمایه گذاری های مالی سنتی صادق است.

بیشتر بخوانید  صندوق سرمایه گذاری ارز دیجیتال

ارتباطات ناخواسته:

اگر ایمیل، تماس تلفنی یا پیام متنی از شخصی دریافت کردید که از شما می‌خواهد وارد یک حساب ارزهای دیجیتال شوید، ارز دیجیتال را برای حل مشکل ارسال کنید یا در یک فرصت تجاری شرکت کنید، باید فوراً آن را نادیده بگیرید.

چگونه قربانی نشویم:

برای اینکه در طرح ارزهای دیجیتال قرار نگیرید، موارد زیر را در نظر بگیرید:

از رمزگذاری خود با ذخیره سازی سرد محافظت کنید.

شما می‌توانید ارز دیجیتال خود را در یک کیف پول مبتنی بر وب، موبایل یا دسکتاپ ذخیره کنید، که همگی «ذخیره‌سازی داغ» در نظر گرفته می‌شوند، اما انتخاب فضای سرد به جای آن می‌تواند دارایی‌های شما را ایمن نگه دارد. شما حتی می توانید ارز دیجیتال خود را در یک کیف پول سخت افزاری ذخیره کنید، دستگاه کوچکی که می توانید در خانه نگه دارید. این نوع کیف به شما این امکان را می دهد که کلیدهای رمزگذاری خود را همیشه همراه خود نگه دارید.

فیشینگ

فیشینگ

ارتباطات ناخواسته را نادیده بگیرید

اگر ایمیل یا تماس تلفنی عجیبی از شخصی دریافت می‌کنید که به نظر می‌رسد می‌خواهد با شما صحبت کند و به سرعت ارز دیجیتال را فاش کند، به احتمال زیاد آن مخاطب کلاهبرداری است. شما باید سعی کنید پیام های افراد غریبه را نادیده بگیرید و تنها زمانی پاسخ دهید که بتوانید تأیید کنید که شخص و موقعیت مشروع است.

اطلاعات تماس را تایید کنید

اگر تماس تلفنی یا ایمیلی از بانک یا سازمان دیگری دریافت کردید که واقعاً از آن استفاده می کنید، به ایمیل یا شماره تلفنی که با شما تماس گرفته است پاسخ ندهید. پس از همه، تماس اولیه می تواند جعلی باشد. به جای پاسخ مستقیم، اطلاعات تماس شرکت را در وب سایت رسمی آنها جستجو کنید و با آنها تماس بگیرید یا ایمیل بزنید.

قبل از سرمایه گذاری به آرامی حرکت کنید

راه‌های قانونی برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال و سایر سرمایه‌گذاری‌ها وجود دارد، اما کلاهبرداران همیشه از تکنیک‌های فشار بالا استفاده می‌کنند تا قبل از اینکه زمان لازم برای انجام تحقیقات خود را داشته باشید، سرمایه‌گذاری کنید. اگر می‌خواهید سرمایه‌گذاری را شروع کنید، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرکت‌هایی که ممکن است بخواهید با آنها کار کنید، وقت بگذارید.

نحوه گزارش کلاهبرداری با ارزهای دیجیتال

خواه فکر می کنید کلاهبرداری ارزهای دیجیتال را دیده اید یا قبلاً درگیر آن بوده اید، مسئولیت شماست که آن را گزارش دهید. پلیس مبارزه با جرایم اقتصادی در ایران می تواند به شما کمک کند کلاهبرداران را پشت میله های زندان قرار دهید.

ولی خبر بد در مورد کلاهبرداری های ارزهای دیجیتال این است که پس از اینکه گرفتار کلاهبرداری شدید، تقریبا غیرممکن است که پول خود را پس بگیرید. وقتی ارز دیجیتال را برای شخص دیگری ارسال می کنید، آنها باید آن را برای شما ارسال کنند در غیر این صورت خطر از دست دادن دارایی های دیجیتال خود را برای همیشه خواهید داشت.

امتیاز دهید

یازده + سه =