logo
دقیقه

نسبت ریسک به ریوارد در ارز دیجیتال

نسبت ریسک به ریوارد در ارز دیجیتال
6 شهریور 1402

سرمایه گذاری یا معامله یک مهارت بلند مدت است. چند سال طول می کشد تا تفاوت های ظریف را درک کنید و بر آنها مسلط شوید. در راه، چندین ابزار و تکنیک برای مدیریت، نگهداری و رشد پورتفولیوی خود یاد می گیرید.

مدیریت ریسک یکی از قدرتمندترین تکنیک هایی است که توسط سرمایه گذاران حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد. و یکی از ضروری ترین ابزار برای مدیریت ریسک، نسبت ریسک به ریوارد است.

نسبت ریسک به ریوارد برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا یک معامله یا سرمایه گذاری ارزش بررسی دارد یا خیر استفاده می شود. بنابراین، بیایید بیشتر در مورد نحوه محاسبه و نحوه استفاده از آن در استراتژی تجاری یا سرمایه گذاری خود بدانیم.

نسبت ریسک به ریوارد در ارز دیجیتال

نسبت ریسک به ریوارد در ارز دیجیتال

نسبت ریسک به ریوارد چیست؟

نسبت ریسک به ریوارد، ضرر احتمالی سرمایه گذاری را با سود بالقوه مقایسه می کند. به عبارت ساده، این معیار ریسکی است که برای سرمایه گذاری با ریوارد متناظر آن انجام می شود.

بیایید این را با یک مثال درک کنیم.

نسبت ریسک به ریوارد 1:3 به این معنی است که یک سرمایه گذار حاضر است برای امکان کسب 3 دلار، 1 دلار سرمایه گذاری را به خطر بیندازد. به طور مشابه، نسبت ریسک به ریوارد 1:5 نشان می دهد که سرمایه گذار حاضر است برای کسب 5 دلار سرمایه گذاری 1 دلاری را به خطر بیندازد.

به طور مشابه، معامله گران همچنین از نسبت ریسک به ریوارد برای تصمیم گیری در مورد معاملاتی که می خواهند انجام دهند یا ترک کنند، استفاده می کنند.

چگونه نسبت ریسک به ریوارد را محاسبه کنیم؟

فرمول محاسبه نسبت ریسک به ریوارد به شرح زیر است:

ریسک به ریوارد در معاملات

ریسک به ریوارد در معاملات

نسبت ریسک به ریوارد = (زیان احتمالی از سرمایه گذاری) / (سود احتمالی از سرمایه گذاری)

بنابراین، فرض کنید:

شما بیت کوین را به قیمت 40000 دلار خریداری می کنید،

شما 35000 دلار حد ضرر دارید،

شما انتظار دارید که بیت کوین به 50000 دلار برسد.

بنابراین، در صورت کاهش قیمت BTC، حد ضرر ایجاد می‌شود و شما 5000 دلار [35000 دلار (قیمت فروش) – 40000 دلار (قیمت خرید)] از دست خواهید داد. از این رو، ضرر احتمالی ناشی از سرمایه گذاری 5000 دلار است.

بیشتر بخوانید  شبکه BSC ، زنجیره بلوکی هوشمند بایننس

علاوه بر این، اگر قیمت BTC افزایش یابد و به 50000 دلار برسد.

سپس 10000 دلار [50000 دلار (قیمت فروش) – 40000 دلار (قیمت خرید)] به دست خواهید آورد. از این رو، سود احتمالی از سرمایه گذاری 10000 دلار است.

بنابراین، نسبت ریسک به ریوارد در این مورد 1:2 (5000 دلار / 10000 دلار) است.

نسبت ریسک به ریوارد

نسبت ریسک به ریوارد

چگونه از نسبت ریسک به ریوارد برای معامله یا سرمایه گذاری استفاده کنیم؟

دو نوع نسبت ریسک به ریوارد وجود دارد:

نسبت ریسک به ریوارد سرمایه گذار (ریسک مورد انتظار)

این نسبتی است که سرمایه گذار مایل به تحمل آن است. هر سرمایه گذاری یک ریسک ذاتی دارد که نسبت ریسکی را که سرمایه‌گذار آماده است برای کسب ریوارد در سرمایه‌گذاری انجام دهد، توضیح می‌دهد. این نسبت می تواند برای هر سرمایه گذار متفاوت باشد.

نسبت ریسک به ریوارد سرمایه گذاری (ریسک واقعی)

این ریسک واقعی سرمایه گذاری است. مثال بالا نشان می دهد که چگونه یک نسبت ریسک به ریوارد واقعی محاسبه می شود. بنابراین، اگر ریسک واقعی کمتر از ریسک مورد انتظار باشد، سرمایه گذار، سرمایه گذاری را در نظر می گیرد و اگر ریسک واقعی کمتر از ریسک مورد انتظار باشد، سرمایه گذار از سرمایه گذاری صرف نظر می کند.

فرض کنید نسبت ریسک و ریوارد 1:2 باشد. یک پیشنهاد سرمایه گذاری دریافت کنید، در فکر سرمایه گذاری هستید یا خیر؟

اگر سرمایه‌گذاری دارای نسبت ریوارد ریسک 1:1 (بیشتر از 1:2) باشد، باید پیشنهاد را رد کرد.

با این حال، اگر سرمایه‌گذاری دارای نسبت ریسک به ریوارد 1:3 (کمتر از 1:2) باشد، می‌تواند پیشنهاد را بررسی کنید.

نسبت ریسک به ریوارد

نسبت ریسک به ریوارد

درک نسبت ریسک به ریوارد

نسبت ریسک به ریوارد برای ارزیابی میزان ریسکی که در یک موقعیت معاملاتی ارزدیجیتال با ریوارد متحمل می‌شوید، استفاده می‌شود. شما می توانید مقدار پولی را که به ازای هر 1 دلاری که ممکن است از دست بدهید محاسبه کنید.

محاسبه نسبت ریسک به ریوارد کار پیچیده ای نیست. شما به سادگی ریسک موقعیت معاملاتی خود را بر ریوارد بالقوه ای که می خواهید بدست آورید تقسیم کنید. می توانید با بررسی قیمت سکه ای که می خواهید معامله کنید شروع کنید. پس از آن، باید تعیین کنید که سطوح استاپ ضرر و سود برداشتی شما کجا خواهد بود.

بیشتر بخوانید  کاربردهای ارزهای دیجیتال در سال 2023 (10 کاربرد شگفت انگیز)

تنظیم سطوح حد ضرر و سود برداشت برای مدیریت ریسک در معاملات حیاتی است. این تمرین خوبی است که قبل از قفل شدن در معامله، تعیین کنید که در صورت برنده شدن یا باختن، کجا یک موقعیت معاملاتی را ببندید. هنگامی که اهداف ورود و خروج خود را به دست آوردید، می توانید نسبت ریسک به ریوارد خود را محاسبه کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که ریسک را بر ریوارد خود تقسیم کنید.

یک مورد استفاده از نسبت ریسک / ریوارد در معامله ارز دیجیتال

بیایید نمونه ای را در نظر بگیریم که تحلیل تکنیکال شما پیش بینی می کند که قیمت بیت کوین افزایش می یابد. در طول تجزیه و تحلیل شما، ارقام شما نشان می دهد که سطح سود شما باید 15٪ از قیمت ورودی شما باشد. تحقیقات شما همچنین نشان می دهد که اگر ارزش بیت کوین 5 درصد کمتر از قیمت ورودی شما حرکت کند، پیش بینی شما اشتباه بوده است.

باید توجه داشته باشید که سطوح سود و حد ضرر نباید تصادفی و کاملاً بر اساس تحلیل شما باشد. برای این منظور می‌توانید از تکنیک‌های اکشن قیمت یا شاخص‌های فنی استفاده کنید.

بنابراین، حداکثر ضرری که می توانید از این معامله داشته باشید 5 درصد از موقعیت معاملاتی شما است. حداکثر سود ممکن از این معامله نیز 15 درصد است. برای به دست آوردن نسبت ریسک به ریوارد شما، پنج را بر 15 تقسیم می کنیم که 1/3 است. در اصل، نسبت ریسک به ریوارد شما برای این معامله 1:3 است.

در اصطلاح افراد غیرمجاز، به این معنی است که به ازای هر 1 دلاری که در معامله ریسک می کنید، به طور بالقوه سه برابر ریوارد، یعنی 3 دلار، برنده می شوید. اگر 1000 دلار در آن معامله خاص معامله می کنید و 50 دلار ریسک کنید، ریوارد بالقوه شما 150 دلار خواهد بود.

در فضای معاملات ارزدیجیتال، نسبت ریسک به ریوارد 1: 3 برای یک راه اندازی معاملاتی خاص عالی است. اگر نسبت ریسک به ریوارد شما بالاتر باشد، مانند 1:1، بسته به نسبت برد شما، ممکن است معامله سودمند نباشد زیرا، از نظر تئوری، باید 50٪ از معاملات خود را برنده شوید تا به نتیجه برسید.

مزایا و معایب نسبت ریسک به ریوارد

1. سود نسبت ریسک به ریوارد

مزیت نسبت ریسک به ریوارد این است که به سرمایه گذار یا معامله گر اجازه می دهد ریسک پرتفوی خود را مدیریت کند. یک فرد می تواند خود را از ریسک بیش از حد برای ریوارد بسیار کم محافظت کند.

بیشتر بخوانید  نهنگ های بیت کوین چیست و چگونه آنها را تشخیص دهیم؟

با این حال، یک محدودیت نیز دارد.

2. محدودیت نسبت ریسک به ریوارد

نسبت ریسک به ریوارد را نمی توان به صورت مجزا مورد استفاده قرار داد. برای تصمیم گیری موفقیت آمیز سرمایه گذاری باید از آن با ابزارها و تکنیک های دیگر استفاده شود.

چندین عامل دیگر نیز باید در نظر گرفته شود، مانند:

  • شرایط فعلی بازار
  • زمان بندی معامله
  • حد ضرر و سطوح سود هدف
  • تجزیه و تحلیل فنی و بسیاری دیگر

بنابراین، به این صورت است که می توانید نسبت ریسک به ریوارد را محاسبه کرده و آن را در استراتژی سرمایه گذاری خود بگنجانید. علاوه بر این، با یادگیری مدیریت ریسک پرتفوی مناسب، می توانید خود را از ضرر نجات دهید.

نسبت ریسک به سود (R/R) یکی از قدرتمندترین معیارهای معاملاتی است. در معامله ارزدیجیتال، به معامله گران کمک می کند تا ریسک را به حداقل برسانند و سود را به حداکثر برسانند. با استفاده از نسبت R/R می‌توانید سودآوری خود را با تنظیم ضررهای استراتژیک و گرفتن سفارش‌های سود افزایش دهید.

ریسک به ریوارد

ریسک به ریوارد

نسبت خوب ریسک به ریوارد چیست؟

نسبت ریسک به سود را می توان با استفاده از فرمول ها محاسبه کرد، اما ایده این است که شما وارد معامله ای می شوید که پتانسیل سود بالاتر از پتانسیل زیان باشد.

نسبت ریسک به ریوارد 1:3 ،به عبارت دیگر، شما فقط 1 دلار ریسک می کنید اما تا 3 دلار به دست می آورید – در بین بسیاری از سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال نسبت بهینه در نظر گرفته می شود و اغلب در فرمول های محاسبه به عنوان “0.3” خوانده می شود.

نسبت ریسک به ریوارد می‌تواند کمتر یا بیشتر از 0.3 باشد، اما ریسک بالاتر شانس سودآوری شما را به حداقل می‌رساند، در حالی که ریسک کمتر همیشه سود مناسبی را برای شما به همراه نمی‌آورد. توصیه می شود حداکثر نسبت ریسک / ریوارد 0.5 داشته باشید. با این نسبت، شانس بیشتری برای سودآوری دارید.

سوالات متداول

مدیریت ریسک پورتفولیو چیست؟

مدیریت ریسک پورتفولیو فرآیندی برای اندازه گیری و مدیریت ریسک یک سرمایه گذاری یا سبد معاملاتی است.

نسبت ریسک به ریوارد چیست؟

نسبت ریسک به ریوارد، ضرر احتمالی سرمایه گذاری را با سود بالقوه مقایسه می کند. به عبارت ساده، این معیار ریسکی است که برای سرمایه گذاری با سود متناظر آن انجام می شود.

نسبت ریسک به ریوارد چگونه محاسبه می شود؟

نسبت ریسک به ریوارد = (زیان احتمالی از سرمایه گذاری) / (سود احتمالی از سرمایه گذاری)

سهمیه ریسک-ریوارد چگونه استفاده می شود؟

اگر نسبت ریسک به ریوارد واقعی < نسبت ریسک به ریوارد مورد انتظار، پیشنهاد سرمایه گذاری را در نظر بگیرید.

با این حال، اگر نسبت ریسک به ریوارد واقعی > نسبت ریسک به ریوارد مورد انتظار، پیشنهاد سرمایه گذاری را رد کنید.

Reward

امتیاز دهید

5 × 4 =