logo
دقیقه

مدل UTXO بیت کوین چیست و چگونه UTCX ها را مدیریت کنیم؟

مدل UTXO بیت کوین چیست و چگونه UTCX ها را مدیریت کنیم؟
1 اردیبهشت 1403

بیت کوین، محبوب ترین ارز رمزنگاری شده جهان، به دلیل عواملی مانند علاقه نهادی، تایید ETF بیت کوین در ایالات متحده و پیش بینی نصف شدن بیت کوین در ماه آوریل، ارزش خود را افزایش داده و به بالاترین حد خود در سال 2024 رسیده است. در این مطلب به بررسی مدل UTXO بیت کوین چیست و چگونه UTCX ها را مدیریت کنیم می‌پردازیم.

با این حال، هنوز در مورد اسکریپت بیت کوین و مدل UTXO که توسط شبکه برای مدیریت کارآمد تراکنش ها استفاده می شود، عدم اطمینان وجود دارد.

در دنیای ارزهای دیجیتال، به‌ویژه بیت‌کوین، مدل UTXO (خروجی تراکنش‌های خرج نشده) نقش مهمی در عملکرد شبکه بلاک‌چین ایفا می‌کند. درک نحوه عملکرد مدل UTXO برای هر کسی که به دنبال مدیریت موثر تراکنش های بیت کوین خود است ضروری است.

در این راهنما، مدل UTXO چیست، چگونه کار می کند و چگونه می توانید UTXO ها را برای اطمینان از امنیت و کارایی تراکنش های بیت کوین خود مدیریت کنید. بیایید به پیچیدگی‌های مدل UTXO در دنیای ارزهای دیجیتال بپردازیم.

مدل UTXO بیت کوین چیست و چگونه UTCX ها را مدیریت کنیم؟

مدل UTXO بیت کوین چیست و چگونه UTCX ها را مدیریت کنیم؟


مدل UTXO بیت کوین چیست؟

قبل از پرداختن به UTXO ها، درک چرخه حیات تراکنش بیت کوین بسیار مهم است. تراکنش های بیت کوین به دلیل سطح تقسیم پذیری بالاتر با تراکنش های نقدی سنتی متفاوت است.

در حالی که تراکنش‌های نقدی معمولاً با افزایش کل دلار انجام می‌شوند، تراکنش‌های بیت‌کوین را می‌توان تا اعشار هشتم تقسیم کرد که به عنوان ساتوشی شناخته می‌شود.

هنگام شروع تراکنش بیت کوین، توجه به این نکته مهم است که ارز دیجیتال به صورت فیزیکی در کیف پول ذخیره نمی شود. کیف پول به عنوان ابزاری برای دسترسی و مدیریت وجوه مرتبط با آدرس بیت کوین کاربر عمل می کند.

تراکنش‌ها بر روی بلاک چین، یک دفتر کل عمومی که همه شرکت‌کنندگان شبکه می‌توانند آن را مشاهده کنند، ثبت می‌شوند.

پس از انجام یک تراکنش جدید، گره های بیت کوین آن را قبل از افزودن به mempool تایید می کنند، جایی که ماینرها تراکنش هایی را برای گنجاندن در یک بلوک جدید انتخاب می کنند. ماینرها برای حل یک پازل پیچیده با هم رقابت می کنند و برنده آن بلوک را به بلاک چین اضافه می کند.

سپس بلوک توسط گره های دیگر تأیید می شود و ماینر برنده بیت کوین تازه استخراج شده را دریافت می کند.

بلاک چین بیت کوین تراکنش ها را به ورودی ها و خروجی ها تقسیم می کند تا حرکت وجوه را به طور دقیق ردیابی کند. خروجی جایی است که تراکنش شروع می شود، در حالی که ورودی جایی است که می رود. یک کیف پول نمی تواند خروجی بدون ورودی مربوطه ایجاد کند، که شامل موجودی کیف پول بیت کوین است.

مقایسه دو مدل

مقایسه دو مدل


ورودی یک کیف پول می تواند از مقدار کمی ساتوشی تا مقدار زیادی بیت کوین که از طریق تراکنش های مختلف جمع آوری می شود، متغیر باشد. به عنوان مثال، اگر کیف پول باب 3.75 بیت کوین در سه تراکنش مختلف دریافت می کرد، او سه UTXO خرج نشده داشت.

بیشتر بخوانید  سرمایه گذاری بلندمدت در ارز دیجیتال هلاکویی

هنگامی که باب می خواهد 0.50 BTC خرج کند، شبکه بیت کوین کیف پول او را برای UTXO های مناسب جستجو می کند تا از آنها به عنوان ورودی برای تراکنش جدید استفاده کند.

از آنجا که تراکنش‌های بیت‌کوین نیاز به استفاده از مقدار کامل یک ورودی دارد، اگر باب از 0.75 BTC UTXO استفاده کند، 0.25 BTC باقی‌مانده به عنوان یک UTXO جدید، که معمولاً به عنوان “تغییر” شناخته می‌شود، به کیف پول او برگردانده می‌شود.

در اینجا یک تفکیک احتمالی وجوه کیف پول باب آمده است:

والت بیت کوین

والت بیت کوین

این فرآیند مشابه استفاده از پول نقد است. به عنوان مثال، اگر کیف پول فیزیکی باب 100 دلار در صورت‌حساب‌های مختلف داشت و او باید 27 دلار می‌پرداخت، از ترکیبی از اسکناس‌ها برای پوشش این مبلغ استفاده می‌کرد، مانند اسکناس 10 دلاری و اسکناس 20 دلاری، و 3 دلار را به عنوان پول نقد دریافت می‌کرد.

با این حال، ممکن است گرد و غبار بیت کوین در یک کیف پول جمع شود که بیت کوین غیرقابل مصرف است. تراکنش های کوچک بیت کوین می تواند منجر به UTXO یا خروجی های کوچکتر شود. اگر این UTXO ها خیلی کوچک باشند، هزینه های تراکنش ممکن است بیش از ارزش خروجی هزینه داشته باشد و آنها را غیرقابل مصرف کند.

مدیریت UTXO ها برای جلوگیری از تجمع گرد و غبار بیت کوین مهم است.


چگونه یک کیف پول بیت کوین تصمیم می گیرد که کدام خروجی تراکنش را خرج کند؟

مدل UTXO بیت کوین معمولاً از رویکرد اول ورود، اولین خروج (FIFO) برای انتخاب UTXO برای هزینه استفاده می کند. این بدان معنی است که هنگام شروع یک تراکنش، قدیمی ترین بیت کوین در یک کیف پول به طور خودکار خرج می شود.

با این حال، برای کاربران با تجربه تر، بسیاری از کیف پول های بیت کوین گزینه هایی برای دور زدن روش FIFO ارائه می دهند.


حریم خصوصی در مدل UTXO

مشابه نحوه نمایش وجوه توسط کیف پول بیت کوین، UTXO خروجی های تراکنش های خرج نشده یک کیف پول را نشان می دهد.

هر کیف پول بیت کوین یک آدرس منحصر به فرد برای ارسال و دریافت وجوه دارد، اما کاربران می توانند آدرس های جدیدی برای حفظ حریم خصوصی ایجاد کنند.

همانطور که وجوه دریافت می شود، آنها در آدرس های مختلف در کیف پول توزیع می شوند و ردیابی تاریخچه تراکنش بدون دسترسی به همه آدرس ها را برای دیگران چالش برانگیز می کند. هنگامی که تراکنش ها اتفاق می افتد، تنها آدرس ایجاد شده برای آن تراکنش خاص برای طرف های درگیر قابل مشاهده است.


مزایا و معایب مدل UTXO

یکی از مزایای مدل UTXO مورد استفاده در پروتکل بیت کوین، سادگی و کارایی آن است. هر تراکنش به صورت جداگانه ردیابی می‌شود و تأیید اعتبار و تاریخچه هر UTXO را آسان می‌کند.

این مدل همچنین به جلوگیری از هزینه مضاعف کمک می کند، زیرا هر UTXO فقط یک بار می تواند خرج شود و امنیت و یکپارچگی شبکه را تضمین می کند.

بیشتر بخوانید  قوانین سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

علاوه بر این، مدل UTXO به حفظ حریم خصوصی و مقیاس‌پذیری بیشتری در مقایسه با سایر مدل‌های ردیابی اجازه می‌دهد، زیرا برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها به یک مرجع مرکزی متکی نیست.

با این حال، یکی از اشکالات مدل UTXO پتانسیل آن برای ایجاد مقدار زیادی خروجی تراکنش های خرج نشده است که می تواند منجر به نفخ بلاک چین شود. این می تواند منجر به افزایش نیازهای ذخیره سازی و زمان پردازش کندتر برای گره ها در شبکه شود.

علاوه بر این، مدل UTXO می‌تواند برای توسعه‌دهندگان در مقایسه با سایر مدل‌های ردیابی تراکنش پیچیده‌تر باشد، که ممکن است پذیرش آن را در برنامه‌های خاص محدود کند. به طور کلی، در حالی که مدل UTXO مزایای خود را دارد، هنگام در نظر گرفتن استفاده از آن در شبکه بلاک چین، مهم است که مزایا و معایب آن را بسنجیم.


مزایای مدل UTXO

بیت کوین

بیت کوین

امنیت

مدل UTXO با تأیید اینکه تراکنش‌های قبلی سکه‌ها را به یک کیف پول خاص هدایت کرده‌اند، مالکیت بیت‌کوین را تضمین می‌کند.

هر ورودی حاوی جزئیات کیف پول عمومی فرستنده است که به شبکه اجازه می دهد بیت کوین را با استفاده از اسکریپت های ورودی و خروجی تراکنش به کیف پول اصلی ردیابی کند. این مکانیسم شفاف تاریخچه تراکنش از هزینه مضاعف جلوگیری می کند.

با ملاحظه

انتقال وجه کل مبلغ موجود در کیف پول را فاش نمی کند. با راه اندازی یک کیف پول بیت کوین برای ایجاد آدرس های جدید برای هر تراکنش، افراد می توانند تلاش ها برای ردیابی دارایی های بیت کوین خود را پیچیده تر کنند.


معایب مدل UTXO

قابل ردیابی

از آنجایی که بلاک چین بیت کوین به عنوان یک دفتر کل عمومی عمل می کند، تراکنش های انجام شده از طریق کیف پول کاملا خصوصی نیستند.

با وجود مدل امنیتی UTXO که تراکنش‌ها را در سراسر شبکه پراکنده می‌کند، هنوز هم برای یک فرد مصمم ممکن است که هر تراکنش را به یک کیف پول خاص ردیابی کند و الگوهای هزینه آن را مشاهده کند.

اگرچه عدم وجود هرس UTXO تهدید مستقیمی ایجاد نمی کند، برخی از کاربران ممکن است برای حفظ ناشناس بودن، یک سکه حریم خصوصی را انتخاب کنند.

گران

هنگام ارسال بیت کوین، کارمزد تراکنش بسته به مبلغ ارسالی افزایش می یابد. مبالغ بزرگ‌تر هزینه‌های بیشتری را به همراه خواهد داشت.

علاوه بر این، کاربرانی که دارای خروجی‌های تراکنش خرج نشده (UTXO) هستند که در آدرس‌های کیف پول مختلف پراکنده شده‌اند، به دلیل تراکنش‌های اضافی مورد نیاز برای ایجاد یک ورودی، با هزینه‌های بیشتری مواجه خواهند شد.

گرد و غبار بیت کوین

عدم مدیریت صحیح UTXO ها می تواند منجر به انباشته شدن گرد و غبار بیت کوین شود، که یک مشکل رایج ناشی از دریافت چندین تراکنش کوچک بیت کوین است.

این UTXOهای گرد و غبار می توانند اندازه بلاک چین را افزایش دهند و به تراکم شبکه کمک کنند و زمان تایید را کاهش دهند.

برخی از کیف پول‌ها و صرافی‌ها راه‌حل‌هایی برای ادغام UTXO‌های کوچک به کیف‌های بزرگ‌تر ارائه می‌کنند که به کاهش این مشکل کمک می‌کنند.


چگونه UTXO ها را به بهترین شکل مدیریت کنیم؟

بیت کوین ها

بیت کوین ها

برای جلوگیری از کارمزدهای بالای تراکنش و گرد و غبار بیت کوین، تمرین مدیریت کیف پول بسیار مهم است. این نکات مدیریت بیت کوین UTXO را برای اطمینان از تجربه تراکنش روان با کمترین عوارض دنبال کنید:

بیشتر بخوانید  نکات مهم سرمایه‌ گذاری در ارزهای دیجیتال

ادغام کیف پول

ادغام UTXO شامل ترکیب UTXOهای کیف پول با ارسال آنها به همان آدرس کیف پول است که در واقع یک UTXO واحد ایجاد می کند. این به جلوگیری از انباشته شدن تراکنش های کوچکتر معروف به گرد و غبار بیت کوین کمک می کند.

علاوه بر این، ادغام UTXO ها از آدرس های کیف پول مختلف به جلوگیری از هزینه های اضافی که ممکن است از ارسال چندین تراکنش به طور همزمان ایجاد شود، کمک می کند.

زمان بندی بازار

معامله گران باتجربه رمزارز از تغییرات دائمی کارمزد تراکنش های بیت کوین آگاه هستند و اهمیت زمان بندی تراکنش ها را در زمانی که کارمزدها پایین است می دانند.

همچنین عاقلانه است که بهینه‌سازی اندازه UTXO را تا زمانی که هزینه‌ها به حداقل برسد به تأخیر بیندازید تا در آینده صرفه‌جویی کنید. عجله ای برای ادغام UTXO ها وجود ندارد.


جمع بندی

UTXO مخفف عبارت Unspent Transaction Output است و یک مفهوم کلیدی در فناوری بلاک چین بیت کوین است. به زبان ساده، UTXO در اصل قطعه ای از بیت کوین است که در یک تراکنش به آدرسی ارسال شده است اما هنوز خرج نشده است.

مدل UTXO راهی است که بیت کوین از طریق آن مالکیت ارز دیجیتال خود را پیگیری می کند. هر تراکنش در شبکه، UTXO های جدیدی را برای گیرندگان ایجاد می کند و زمانی که کاربر می خواهد بیت کوین های خود را خرج کند، باید یک یا چند UTXO را به عنوان ورودی تراکنش ارائه دهد.

به عنوان یک مشاور، درک نحوه عملکرد مدل UTXO و نحوه مدیریت موثر UTXO ها بسیار مهم است. این شامل درک نحوه ایجاد تراکنش‌های جدید، ترکیب چند UTXO در یک تراکنش و اطمینان از اینکه UTXO به روشی ایمن و کارآمد خرج می‌شود، می‌شود.

با داشتن درک کاملی از مدل UTXO، مشاوران می توانند بهتر به مشتریان در مورد مدیریت دارایی ها و تراکنش های بیت کوین خود مشاوره دهند و همچنین به آنها کمک کنند تا پیچیدگی های فناوری بلاک چین را که زیربنای ارز دیجیتال است، هدایت کنند.


سوالات متداول

1. مدل UTXO در بیت کوین چیست؟

مدل UTXO (خروجی تراکنش های مصرف نشده) سیستمی است که توسط بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال برای پیگیری وجوه کاربر استفاده می شود. در این مدل، هر خروجی تراکنش یک UTXO جدید ایجاد می کند که فقط یک بار می تواند خرج شود و باقی مانده به عنوان تغییر در یک UTXO جدید برگردانده می شود. این سیستم به تضمین امنیت و یکپارچگی بلاک چین کمک می کند.

2. مدل UTXO در بیت کوین چگونه کار می کند؟

در مدل UTXO، هر خروجی تراکنش منحصراً با مقدار هش و شاخص آن مشخص می‌شود. هنگامی که کاربر می خواهد وجوه خود را خرج کند، باید به UTXO های خاصی به عنوان ورودی در یک تراکنش جدید اشاره کند. سپس تراکنش توسط شبکه تأیید می‌شود تا اطمینان حاصل شود که ورودی‌ها معتبر هستند و مجموع ورودی‌ها برابر یا بیشتر از مجموع خروجی‌ها است.

3. چگونه کاربران می توانند UTXO ها را در بیت کوین مدیریت کنند؟

کاربران می توانند UTXO های خود را با استفاده از کیف پول بیت کوین مدیریت کنند، که UTXO های موجود آنها را ردیابی می کند و به آنها امکان ارسال و دریافت وجوه را می دهد. برای کاربران مهم است که به طور منظم موجودی UTXO خود را بررسی کنند و UTXO های کوچکتر را در بزرگتر ادغام کنند تا از هزینه تراکنش های بالاتر جلوگیری کنند. علاوه بر این، کاربران باید همیشه کلیدهای خصوصی خود را به صورت ایمن ذخیره کنند تا از امنیت وجوه خود اطمینان حاصل کنند.

Error: Check network connection status.
Open in Google Translate

امتیاز دهید

4 × 4 =