logo
دقیقه

کدام نوع سکه برای سرمایه گذاری بهتر است؟

کدام نوع سکه برای سرمایه گذاری بهتر است؟
26 فروردین 1402

یکی از سوالاتی که ذهن افراد بسیاری را درگیر خود کرده است این است که کدام نوع سکه برای سرمایه گذاری بهتر است؟ در پاسخ باید گفت انواع سکه‌های طلا و نقره با وزن های متفاوت برای سرمایه گذاری محبوب هستند، اما در خصوص اینکه کدامیک از انواع سکه ها را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنیم موضوعی است که امروز در آموزش سرمایه گذاری در سکه تصمیم داریم به شرح مفصل آن بپردازیم.

اختلاف نظرهای زیادی در این زمینه وجود دارد اما سکه‌های طلا به دلیل داشتن ارزش خاص و دارا بودن قیمت و ارزش جهان جزء سرمایه‌گذاری‌های پایدار مخصوصا برای طولانی مدت تلقی می‌شوند البته دقت داشته باشید برخی فاکتورها همچون تغییرات سیاسی، رخدادهای جهانی و میزان عرضه و تقاضا بر قیمت کلی طلا تاثیرگذار هستند که البته قیمت آن در طولانی مدت همیشه و بدون شک صعودی است.

برهمین اساس سکه طلا یک گزینه بسیار عالی و بدون ریسک برای سرمایه گذاری محسوب می شود. تفاوت هایی در خرید طلا و سکه وجود دارد که می بایست با انها آشنا شوید و سرمایه گذاران قبل از خرید هر نوع سکه می بایست تحلیل دقیق و جامعی بر بازار داشته باشند.

برای سرمایه گذاری چه نوع سکه ای بخریم؟

با در نظر گرفتن تمام عوامل مختلف، بهتر است که سرمایه‌گذاران قبل از خرید هر نوع سکه، تحقیقات و تحلیل‌های لازم را انجام دهند تا بهترین تصمیم را با توجه به نیازهای خود اتخاد کنند تیم مجرب “مستر سرمایه” در کنار شماست تا بهترین سرمایه گذاری ممکن را انجام دهید.

بیشتر بخوانید  آموزش سرمایه گذاری در سکه

انتخاب سکه برای برای سرمایه گذاری یک گزینه واضح است از طرفی حین خرید و فروش سکه چالش هایی از جمله کسر کارمزد و اجرت ساخت را نخواهید داشت. حالا که به این نتیجه رسیدید خرید سکه سودآوری دارد باید بدانید کدام نوع سکه برای سرمایه گذاری بهتر است؟ خریداران چندین انتخاب جهت سرمایه گذاری دارند از جمله خرید سکه امامی، سکه های بهار آزادی و سکه گرمی. حال می بایست با توجه به بودجه و تحلیل بازار انتخابی از میان گزینه های نامبرده داشته باشید در ادامه تمایز سکه امامی و بهار آزادی را بررسی و سپس گذری بر سکه های گرمی خواهیم داشت.

چه نوع سکه ای بخریم؛ طرح جدید یا قدیم؟

اغلب خریداران می پرسند سکه امامی بهتر است یا بهار آزادی؟ ؛ طرح جدید یا قدیم؟ این موضوع که کدام نوع سکه برای سرمایه گذاری بهتر است طرح جدید یا قدیم؟ از جهات متعددی مورد بررسی قرار می گیرد. در ابتدا بانک ملی وظیفه ضرب سکه ها را برعهده داشت و این سکه ها تحت عنوان سکه بهار آزادی یا همان سکه طرح قدیم شناخته می شوند پس از آن بانک مرکزی سکه های جدید تحت عنوان سکه امی با ضرب متفاوتی را روانه بازار کرد.

سکه ی طرح جدید یا قدیم؟

سکه ی طرح جدید و قدیم

در حال حاضر تمایل به خرید سکه های طرح جدید بیشتر است پس حتما باید به این موضوع کلیدی در زمان خرید سکه دقت داشته باشید. پس سکه های امامی مورد تقاضای عموم قرار دارند. سال ضرب سکه بهار آزادی و سکه امیم متفاوت می باشد همین امر روی قیمت نهایی سکه حین خرید و فروش نیز تاثیر گذار است. سکه های که در بازار تقاضای بیشتر دارند دچار حباب قیمت نیز می شوند پس فاکتور کلیدی دوم که حسین خرید باید در نظر داشته باشید این است که آیا سکه مورد نظر من دچار حباب قیمت شده یا خیر.

بیشتر بخوانید  چرا نباید طلا آب شده خرید؟

آیا سکه گرمی بخریم؟

در میان انواع سکه، سکه های گرمی به وفور مشاهده می شود. این قبیل سکه ها از سال 1389 روانه بازار شدند و به طرز چشمگیری مورد استقبال قرار گرفتند. سکه های گرمی به دلیل قیمت مناسبی که دارند امروزه به عنوان یک گزینه سرمایه گذاری با بودجه اندک انتخاب می شوند دقت داشته باشید سکه گرمی با سکه پارسیان از نظر وزن و عیار تفاوت هایی دارد سکه های پارسیان با توجه به تنوع وزن، قیمت های بسیار متناسب و خوبی دارند و با هر بودجه ای می توان آنها را تهیه کرد اما سکه گرمی گزینه بهتری برای سرمایه گذاری است.

سکه گرمی بخریم؟

سکه گرمی

نكات مهم در خريد سكه

خریداران و سرمایه گذاران پس از اینکه متوجه شدند کدام نوع سکه برای سرمایه گذاری بهتر است؟ باید به چندین نکته بسیار کلیدی دقت داشته باشند تا بتوانند در دراز مدت بیشترین بهره را ببرند و زمان فروش سکه با مشکل مواجه نشوند:

 • سال ضرب سکه بسیار اهمیت دارد حین خرید سکه به این مساله دقت داشته باشید.
 • نوع سکه بهتر است طرح جدید یا همان امامی باشد که توسط بانک مرکزی ضرب شده است.
 • سکه های گرمی هم می توانند گزینه خوبی برای سرمایه گذاری با بودجه های اندک یا محدود باشند.
 • به نوسان بازار و حباب قیمت توجه داشته باشید و قبل از خرید حتما با مشاور و متخصصین این حوزه مشورت کنید.
 • اصولا تمام سکه و ربع سکه به دلیل تقاضای بیشتر دچار حباب قیمت می باشد.

نتیجه گیری

با مطالعه کامل و دقیق این راهنما اکنون باید بدانید که کدام نوع سکه برای سرمایه گذاری بهتر است؟ قبل از خرید سکه برای سرمایه گذاری حتما نوسان بازار، نوع سکه، سال ضرب سکه و حباب قیمت توجه شایانی داشته باشید تا سرمایه گذاری سوددهی برای شما به ارمغان آید. تیم مجرب مستر سرمایه با متخصصین حرفه ای آماده ارائه مشاوره و راهنمایی به شما عزیزان است همه روزه از شنبه تا جمعه پاسخگوی شما عزیزان هستیم. برای آموزش سرمایه گذاری در ارز دیجیتال، سکه و سرمایه گذاری در طلا می توانید به تیم مستر سرمایه اعتماد کنید.

بیشتر بخوانید  بهترین سکه برای سرمایه گذاری

سوالات متداول درباره کدام نوع سکه برای سرمایه گذاری بهتر است؟

 1. خرید چه نوع سکه‌ای سود بیشتری دارد؟
  همانطور که پیشنتر نیز ذکر شد سکه های امامی و بهار آزادی از نظر وزن و عیار تفاوتی ندارند اما با توجه به تمایل بازار سمت سکه های طرح جدید، بهتر است زمان خرید به این موضوع دقت داشته باشید. سال ضرب سکه نیز بسیار حائز اهمیت می باشد.
 2. سکه امامی بهتر است یا بهار آزادی؟
  همانطور که گفته شد سکه امامی و سکه بهار آزادی از نظر عیار و یا وزن هیچ تفاوتی ندارند و تنها بانکی که آنها را ضرب کرده متفاوت است. سکه های بهار آزادی ضرب بانک مرکزی هستند و تحت عنوان سکه طرح قدیم شناخته می شوند. سکه های امامی توسط بانک مرکزی ضرب می شوند و در بازار تمایل به خرید آنها بیشتر است.
امتیاز دهید

10 − 2 =